Візитна картка класного керівника

1.Прізвище, ім'я, по батькові        Мурдід Ольга Олександрівна

2.Дата народження     25 листопада 1961 року

3.Освіта     у 1989 році закінчила Київський державний педагогічний інститут ім. М.Горького

4.Спеціальність за дипломом        учитель української мови та літератури

5.Місце роботи        Згурівська гімназія      

07600      Київська область      Згурівський район    вулиця Кошового, 34

gymnazy@gmail.com              телефон -  044 70 5 16 66

6.Стаж роботи за спеціальністю      15 років,    класним керівником     12 років

7.Кваліфікаційна категорія       вища,  підвищувала професійну майстерність в КОІПОПК, 2008 рік, курси  за авторською  програмою О.І.Чубарук «Використання інформаційно-комунікаційних технологій у процесі вивчення української мови і літератури»

8.Нагороди та відзнаки      Подяка відділу освіти Згурівської РДА, 2007 рік,

Подяка відділу освіти Згурівської РДА, 2008 рік, Почесна грамота Згурівської РДА, 2008 рік

 


 

Відгук-характеристика

адміністрації Згурівської гімназії  про роботу класного керівника Мурдід Ольги Олександрівни

Мурдід Ольга Олександрівна працює в гімназії 6 років.  Учителька виконує функції вихователя підростаючого покоління, організує навчальну та позаурочну діяльність учнів, бере участь у пропаганді суспільно-гуманістичних і психолого-педагогічних знань серед батьків та населення. Як вихователь учителька постійно перебуває у різноманітних педагогічних ситуаціях, де від неї вимагається вміння самостійно приймати рішення, організовувати виховний процес у дитячому колективі на основі співробітництва, співдіяльності і співтворчості.

Пріоритетними напрямами діяльності класного керівника Мурдід О.О. є: 1)перебудова змісту виховання, ключовими поняттями якого є цілісність виховного процесу; 2)психолого-педагогічне вивчення учнів, учнівських колективів і на цій основі проведення індивідуальної роботи; 3)організація, виховання та згуртування учнівських колективів; 4)організаційно-педагогічна діяльність зі створення й забезпечення життєдіяльності учнівських колективів; 5)розвиток особистості; 6)розвиток самоврядування; 7)робота з батьками.

Створена Мурдід О.О. програма національно-патріотичного виховання учнів «Цілюще джерело» вимагає нового підходу до методики практичної реалізації концепції формування громадянина – творчого, активного, здатного розв'язувати як щоденні виробничі, так і масштабні завдання, що забезпечують поступ нації. Програма являє собою синтез принципів колективної, групової і індивідуальної творчої діяльності. Програма дозволяє

Виходячи з того, що виховання – процес залучення особистості до засвоєння вироблених людством цінностей, створення сприятливих умов для реалізації нею свого природного потенціалу та творчого ставлення до життя, спрямований на утвердження суспільно-значущих норм і правил поведінки особистості, а вихованець - суб'єкт виховного процесу, який свідомо засвоює морально-духовні цінності, на їх основі плекає власні особисті надбання, приймає самостійні рішення, покладає на себе відповідальність, здійснює свідомий життєвий вибір.

 

 Мурдід О.О. надає великого значення у виховному процесі особистісно орієнтованій комунікативній взаємодії вчителя і учня.

Значну увагу класний керівник приділяє формуванню і розвитку активної життєвої позиції особистості учня. Створює різноманітні педагогічні ситуації: авансування довіри (А.С.Макаренко), ситуація невимушеної примусовості (Т.Є.Конникова), вільного вибору (О.С.Богданова, В.О.Караковський), співвіднесення (Х.Й.Лийметс), змагання (А.Н.Лутошкін), успіху (О.С.Газман, В.О.Караковський, А.С.Бєлкін), творчості (В.А.Караковський). Виховний процес будує на гуманістичній педагогіці й психології: самоцінності особистості, глибокої поваги та симпатії до неї, врахування її індивідуальності. Ключовими поняттями виховного процесу є: людяність, милосердя, доброта, чесність, порядність; виразна роль загальнолюдських і національних цінностей; стимулювання активності учня; спрямування кожного учня на самовиховання й самореалізацію; широке прилучення кожного вихованця до матеріальної і духовної культури нації. Зміст діяльності дитячого самоврядування розглядає як умову формування громадянської відповідальності, як форму участі вихованців в управлінні країною.

Мурдід О.О. здійснює відбір форм і видів діяльності учнів так, щоб досягти цілісності, наступності, єдності і нероздільності навчання і виховання, а також гармонізації сімейно-гімназійного виховання. Аналіз результатів навчально-виховного процесу здійснює за такими розділами: рівень моральної вихованості, рівень навичок самостійної навчально-пізнавальної праці, рівень творчого розвитку, рівень громадянськості, фізичний розвиток, вираження рівня навченості і вихованості в практичній діяльності.

Використовує ефективні форми роботи з батьками: відвідування вдома, індивідуальна бесіда, батьківські дні, день телефонного зв'язку, збори батьків і учнів, вшанування родин, робота з батьківським активом, лекторії та батьківський всеобуч, педагогічна освіта.


 

 


 

Опис власного досвіду роботи з вихованцями

Новонароджені скрізь плачуть однаково.

 Коли ж вони зростають, у них виявляються

неоднакові звички.

Це - результат виховання.

 Сюнь-цзи

Один мудрець сказав: «Виховання - справа невдячна...». Може, і невдячна, але, поза сумнівом, благородна. Благородних професій багато. Це і лікарі, і рятувальники, і військові, і міліціонери. Для представників таких професій придумані високі слова, яскраві визначення: люди в білих халатах, бійці невидимого фронту, захисники Батьківщини, борці із злочинністю...

А для вихователя, для шкільного вчителя немає в нашій мові таких стійких висловів.  Думаєте, тому що в очах суспільства ми негідні? Я вважаю, що у скарбницях рідної мови не знайшлося такого короткого і ємкого визначення, яке б змогло висловити багатогранність скромної, буденної професії вихователя. Хороший вихователь - це лікар, для якого головний закон: «Не нашкодь!» Без приладів і інструментів ми спостерігаємо за душевним, етичним здоров'ям наших підопічних. Один на один протистоїмо епідемії бездуховності, розбещеності, жорстокості, що ллється з екранів телебачення. Боремося, захищаємо, не даємо калічити те, що споконвіків називається чистотою дитини. Без мікстур і уколів лікуємо словом, порадою, посмішкою, увагою.

Хороший вихователь - це вічний воїн, соратник, хрестоносець, що б'ється не з дитиною, а з тими труднощами, які виникають у нього на дорозі. На щиті і кольчузі вічного воїна девіз: «Допоможи!» Пліч-о-пліч з ним - учень і батьки, а в душі - свята віра в те, що, загартований в боротьбі, з багажем знань і чужого досвіду випускник, що подорослішав, вистоїть перед ударами долі, не злякається праці і життєвих негараздів.

Хороший вихователь - це пророк, медіум, здатний угадувати за нахилами школяра його майбутнє. Але дар пророка не заснований на ворожінні на кавовій гущі, він заснований на принципі: «Слухай, дивися, аналізуй, дій!» Такий вихователь повинен пам'ятати слова Руссо: «Хай призначають мого вихованця до того, щоб носити шаблю, служити церкві, бути адвокатом, - мені все одно. Раніше звання батьків природа зве його до людського життя. Жити — ось ремесло, якому я хочу учити його. Виходячи з моїх рук... він буде перш за все людиною». Хороший вихователь - це учений, озброєний книгами по педагогіці, психології, психіатрії, який  знає можливості комп'ютерних технологій і  працює з різними новими формами виховання. Учений, який може скласти програму, схему, таблицю, діаграму за результатами своєї діяльності, тому що визнає закон: «Навчаючи інших, навчайся сам!» Хороший вихователь - це мудрий політик, що мимоволі виявився в центрі вічного конфлікту батьків і дітей. Він не розділяє, щоб володарювати, але, як справжній миротворець, згладжує протиріччя, щоб прийти до гармонії. Адже його кредо: «Взаєморозуміння в сім'ї - успіхи в школі!»Хороший вихователь - це актор, сценарист і режисер шкільного нелегкого життя. У його силах перетворити рутину на задоволення. Це він може розгледіти в скромній мовчазній дівчинці  розбійника з «Бременських музикантів», а в непосидючому весельчаку - вдумливого Гамлета. Адже його правило: «Творчість - кращий учитель!» Хороший вихователь - це вільна людина з неординарним мисленням. Адже лише вільна людина може навчити іншого не залежати від забобонів, а досліджувати, міркувати, аналізувати.

Для природи властиве перетворення потворної гусениці на прекрасного метелика, крихітного зерна в міцну рослину, круглої краплі в мереживну сніжинку...Але якщо гусениці призначено стати метеликом від самого початку, то перетворення дитини  на яскраву, обдаровану особистість із високими етичними засадами і принципами - результат копіткої душевної праці батька і вихователя, результат впливу суспільних засад і генетичної інформації. Виростити людину в повному розумінні слова - це означає зробити диво, а такі чудеса здійснюються щодня, щогодини, щохвилини звичайними людьми, для яких не знайшлося в нашій мові слів, що визначають таку майстерність. А тому я дивлюся на невдячну працю вчителя, як на велике таїнство, осягнути яке можуть не всі, а успішно здійснювати - лише вибрані. Кожна людина, що роздумує про сенс життя, свої можливості і цінності, по суті — філософ. Учитель удвічі, оскільки ця професія — одна з найвідповідальніших. Професія вчителя, як жодна інша, працює на день завтрашній. Учитель веде по сходинках дорослішання майбутнього робітника і ученого, воїна і юриста, лікаря  і будівельника. Учитель формує фундамент їх знань і умінь, основи їх світогляду. А головне — своїм словом викладає найважчу на світі науку — бути людьми.

Дитинство – це не період підготовки до майбутнього життя. Це частина всього життя. У нім діти  отримують перший досвід вирішення різних проблем, вчаться жити і працювати з іншими людьми, пізнавати себе і навколишній світ. Рано чи пізно настає час, коли кожну зростаючу людину починають мучити питання «хто я?», «який я?», «навіщо я?». Відповісти на них можуть допомогти їм друзі, однолітки і, звичайно ж, ми дорослі. На думку провідних психологів, якщо є умови, здібності розвиваються, тобто здібності розвиваються в діяльності. Ми, педагоги, повинні створити для учнів умови і надати можливості проявити себе в різній діяльності, а також прослідкувати, як під впливом соціально – культурного середовища відбувається розвиток особистості дитини. Я працюю над створенням креативного середовища для своїх вихованців.

У даний час розвиток творчої обдарованості учнів є одним із основних запитів, які життя вимагає від освіти. Зміни у всіх сферах життя відбуваються з небаченою швидкістю. Об'єм інформації подвоюється кожні два роки. Знання старіють швидше, ніж людина встигає їх використовувати. Для того, щоб успішно жити і діяти у сучасному світі, дітям необхідно бути постійно готовими до змін, зберігаючи при цьому свою неповторність.

Таким чином, розвиток творчої обдарованості стає одним із основних завдань сучасної освіти і виховання. Для цього необхідна спеціальна освітньо-виховна технологія, яка б дозволяла розвивати унікальний творчий потенціал кожного учня.

Як же  зробити так, щоб перебування дітей у гімназії стало насиченим, цікавим, плідним? Які форми використовувати, щоб заповнити вільні хвилинки і не дати дітям можливість нудьгувати. Потрібно зайняти дозвілля хлопчиків і дівчаток різними іграми, конкурсами. Якщо діти вкладатимуть у підготовку цих заходів свою працю, фантазію, частку своєї душі, то кожен день буде святом.

Потрібно створити особливу форму спілкування, що дозволяє кожній  дитині висловитися, розкрити себе. А для класного керівника – особливе мистецтво створювати теплу, задушевну атмосферу, що дозволяє разом з дітьми пізнавати все нові цінності культури спілкування і формування особистості.

Переді мною постало практичне завдання – виявлення і розвиток усіх сил дитини, навіювання кожному вихованцеві свідомості його власної неповторності, спонукати її до самостійності, до того, щоб стати творцем самого себе. Для цього я використовую різного роду тести, анкети, творчі ігри, конкурси і інші шляхи збору інформації для виявлення творчих здібностей дітей.

Моє педагогічне кредо – кожна дитина талановита.  Але талановита по-своєму. Кожну дитину щодня треба дивувати, бо вона не любить пиріжків ні з чим. Щоб не пропустити яскраву індивідуальність і сприяти розвитку творчих здібностей, я ввела особистісно – орієнтований підхід. Виявлення інтересів дітей показало, що вони хочуть мати свою структуру самоврядування, яка відкрила б їм можливість нової ролі, нової позиції, сприяла реалізації своїх умінь, задумів, ідей. Така структура самоврядування (хоча і спрощена), дає можливість дитині відчути себе справжньою дорослою людиною, яка може вже щось змінити в своєму «маленькому» містечку. Для дітей дуже важливо відчувати себе значимим. Адже ДІТИ - ТАКІ Ж ДОРОСЛІ, ТІЛЬКИ МАЛЕНЬКІ.

Для того, щоб дитина відчувала себе потрібною, розуміла свою значимість у суспільному житті класу, їй потрібна допомога педагогів і батьків. Це означає, що ми повинні працювати пліч о пліч: Діти + Педагоги + Батьки!

Батьки нашого класу причетні до всіх процесів, що відбуваються в суспільному житті класу, тобто беруть участь в батьківських зборах, бесідах за «круглим столом», днях відкритих дверей, надають допомогу в організації і в проведенні годин класного керівника, зустрічей, екскурсій, свят.

Ми – разом працюємо! Разом відпочиваємо! Разом улаштовуємо життя! Я думаю, що якщо в роботі дотримуватися декількох істин, можна зробити світ дітей барвистим і яскравим.

·        Відпочинок – означає усунення від турбот, стан спокою? Але ж школа не будинок відпочинку, а будинок радості. Відпочинок може бути і активним, в улюблених заняттях.

·        Самостійність – не треба робити і думати за дітей, не треба водити їх строєм завжди і скрізь. Хай думають самі. Хай самі організовують своє життя. Самостійність – це довіра. Але самостійності не пошкодить підказка, несподівана ідея. Деталі придумують самі.

·         Колективізм – будь-яка справа для всіх і для кожного. Тоді – спільні  інтереси, один без одного сумно.

·         Творчість – потужний імпульс в розвитку дитини.        

·        Користь – вибирай справи на користь всім і кожному. Зроби так, щоб кожен був потрібний всім. 

·        Таємниця – без таємниці нудно: потрібні секрети і сюрпризи, великі і малі таємниці. Які? Придумай! Діти підкажуть. Зараз, спостерігаючи за тим, що відбувається в класі, можна з упевненістю сказати, що світ дитинства в нашому класі вийшов насиченим, цікавим, плідним і трішки «дорослим».

Моя виховна програма називається «Цілюще джерело», бо ми живемо на цій прекрасній землі, як цілющою водою живимося звичаями і традиціями українського народу, його героїчною історією, співучою мовою і чарівною піснею, кращими зразками культурної спадщини.

Складаючи виховну програму,  я намагалася сприяти вирішенню актуального завдання сучасної школи – формування в учнів високої національно-патріотичної свідомості, вірності Вітчизні, готовності до виконання конституційних обов’язків. Тільки на основі піднесення почуття патріотизму та національних святинь зміцнюється любов до Батьківщини, з’являється почуття відповідальності за її могутність, честь і незалежність, збереження матеріальних і духовних цінностей суспільства, розвивається гідність особи. Таким чином, активізація системи патріотичного виховання учнів є досить актуальною. Програма покликана  збагатити знання, розширити кругозір школярів у області історичного минулого нашої  Батьківщини, виховувати їх на прикладах мужності, героїзму і мудрості народу України, а також розвивати інтелектуальні здібності учнів, колективізм, почуття обов’язку, відповідальність перед країною та її жителями.

Зараз, спостерігаючи за тим, що відбувається в класі, можна з упевненістю сказати, що світ дитинства в нашому класі вийшов насиченим, цікавим, плідним і трішки «дорослим». Головне, що кожна дитина бере участь у всіх справах, що проводяться, немає відчужених дітей, і все їм не в тягар, а дуже цікаво.

 

 


 

Відділ освіти

Згурівської районної державної адміністрації

Згурівська гімназія

 

 

 

 

 

 

Програма

виховної роботи

з учнями 5-9 класів

«Цілюще джерело»

 

Автор програми

класний керівник О.О. Мурдід

 

 

2010 р.

 

Пояснювальна записка

За роки незалежності Україна взяла курс на формування громадянського суспільства і правової держави.

Процеси, які проходять сьогодні в нашій країні в умовах сучасного економічного і політичного реформування, висувають важливі і якісно нові завдання у вихованні дітей і молоді. Становлення громадянського суспільства багато в чому залежить від рівня громадянської освіти і патріотичного виховання. Патріотизм інтегрує в собі не тільки соціальні, а й духовно-моральні, ідеологічні, культурно-історичні, військово-патріотичні та інші аспекти. У зв’язку з цим проблема патріотичного виховання наших учнів є однією з актуальних. І, разом з тим, вона здобула  нові характеристики і відповідно нові підходи до вирішення нових завдань по формуванню особистості дитини. Необхідно здійснювати виховання принципово нової, демократичного типу особистості, здатної до інновацій, до управління власним життям і діяльністю, справами суспільства, готової розраховувати на власні сили, власною працею забезпечувати свою матеріальну незалежність. І у навчальному закладі дитина має право розраховувати на школу як місце, де вона може переживати радість досягнень, труднощі і радість творчості.

Патріотичне виховання є організованим і безперервним процесом педагогічного впливу на свідомість, почуття, волю і фізичний розвиток учнів  з метою формування у них високих моральних принципів, вироблення норм поведінки, фізичної підготовки.

Воно ведеться системно, цілеспрямовано, диференційовано, комплексно з урахуванням вікових особливостей учнів. Його мета досягається спільними зусиллями школи, сім’ї, громадських організацій.

Дана програма і є одним із механізмів вирішення актуального завдання сучасної школи – формування в учнів високої національно-патріотичної свідомості, вірності Вітчизні, готовності до виконання конституційних обов’язків. Тільки на основі піднесення почуття патріотизму та національних святинь зміцнюється любов до Батьківщини, з’являється почуття відповідальності за її могутність, честь і незалежність, збереження матеріальних і духовних цінностей суспільства, розвивається гідність особи. Таким чином, активізація системи патріотичного виховання учнів є досить актуальною. Програма покликана  збагатити знання, розширити кругозір школярів у області історичного минулого нашої Батьківщини, виховувати їх на прикладах мужності, героїзму і мудрості народу України, а також розвивати інтелектуальні здібності учнів, колективізм, почуття обов’язку, відповідальність перед країною та її жителями.

 Програма розроблена для учнів 5-9 класів і складена у відповідності даних документів: 

Концепції національно-патріотичного виховання молоді, затвердженої Міністерством України у справах сім'ї, молоді та спорту, Міністерством освіти і науки України, Міністерством оборони України, Міністерством культури і туризму України 27.10.2009 № 3754/981/538/49. 

Гуманістичної системи виховання Згурівської гімназіі (затверджено від 25 березня 2008 року.

Програма «Основні орієнтири виховання учнів 1-12 класів загальноосвітніх навчальних закладів України (затвердженої Наказом Міністерства освіти і науки України від 127 грудня 2007 року №1133).

Національної програми виховання дітей та учнівської молоді в Україні від 01.07.2004 №1-7/6-98.

Законів України:

1.     "Про освіту" від 23.01.1996 р. №100/96 (зі змінами та доповненнями).

2.     "Про загальну середню освіту" від 13.05.1996р. №651-XIV.

3.     "Про позашкільну освіту" від 22.06.2002 р. № 1841- III.

Нормативно-правових актів:

1.     Загальна декларація прав людини, прийнята і проголошена Генеральною асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року.

2.     Декларація прав дитини, проголошена Генеральною асамблеєю ООН 20 листопада 1999 року.

3.     Конвенція про права дитини, прийнята Генеральною асамблеєю ООН 20 листопада 1989 року.

4.     Всесвітня декларація про забезпечення виживання, захисту і розвитку дітей, прийнята на Всесвітній зустрічі на вищому рівні в інтересах дітей, яка відбулася в ООН м. Нью-Йорка 30 вересня 1990 року.

5.     Конституція (Основний Закон) України, прийнята Верховною Радою України 28 червня 1996 року. Із змінами, внесеними Законом України від 8 грудня 2004 року № 2222-IV.

Указів Президента:

1.     “Про затвердження Національної доктрини розвитку освіти” (від 17.04.2002р. № 347) 2002р.

2.     “Про додаткові заходи щодо забезпечення виконання національної програми "Діти України”  на період до 2005 року від 24.01.2001 року №42/2001.

3.     "Про національну програму “Репродуктивне здоров'я” 2001-2005 рр. від 26.03.2001р. №203/2001.

4.     "Про затвердження “Комплексної профілактики злочинності на 2001-2005рр.” від 25.12.2000р. №137/2000.

5.     “Про Національну програму правової освіти населення” від 18.10.2001р.№ 992/2001р. №78/2001.

6.     “Про програму з обдарованою молоддю на 2001-2005рр.” від 08.02.2001р. №78/2001.

7.     Положення про класного керівника навчального закладу системи загальної середньої освіти, затверджено наказом МОН України 06.09.2004р. № 434.

8.     “Про заходи щодо розвитку духовності, захисту моралі та формування здорового способу життя громадян” від 13.11.2001р. №1071/2001.

У Концепції національно-патріотичного виховання ідеалом виховання виступає різнобічно та гармонійно розвинений, національно свідомий, високоосвічений, життєво компетентний громадянин, здатний до саморозвитку та самовдосконалення.

Головною домінантою національно-патріотичного виховання молоді є формування в особистості ціннісного ставлення до навколишньої дійсності та самої себе, активної за формою та моральної за змістом життєвої позиції.

Дана виховна програма має назву «Цілюще джерело», бо ми живемо на цій прекрасній землі, як цілющою водою живимося звичаями і традиціями українського народу, його героїчною історією, співучою мовою і чарівною піснею, кращими зразками культурної спадщини.

Мета програми

Основною метою програми є удосконалення системи патріотичного виховання у гімназії, яка сприяє формуванню в учнів високої патріотичної свідомості, вірності Вітчизні, вихованню любові до рідного краю, почуття громадянина, вивченню обрядів і традицій українського народу, знання свого родоводу.

Програма дозволяє:

×          поглибити знання учнів про Батьківщину;

×          навчити аналізувати і розуміти органічну цілісність історії і культури українського народу;

×          дати учням зрозуміти про їх особисту відповідальність за майбутнє України;

×          поглибити знання учнів про історію, традиції, культуру українського народу;

×          формувати інтерес до історії і культури свого краю, своєї малої батьківщини;

×          формувати у дітей уявлення про природне різноманіття і ресурси Батьківщини і свого краю; виховання любові до природи, навколишнього світу і бережливого ставлення до нього;

×          виховання поваги до закону, норм колективного життя, розвиток соціальної і громадської відповідальності за благополуччя своєї країни;

×          виховання позитивного ставлення до праці як важливої цінності в житті;

×          формування і розвиток потреби в духовному житті, у морально здоровому способі життя, здатності жити в суспільстві.

Для досягнення цієї мети треба вирішити наступні завдання:

×          виховання патріотизму і почуття обов’язку перед Батьківщиною;

×          від виховання любові до своєї школи, селища, району – до виховання громадянської самосвідомості, відповідальності за долю Батьківщини;

×          підготовка до виконання основних соціальних ролей у суспільстві – захисника Вітчизни, сім’янина, трудівника;

×          формування політичної, моральної і правової культури особистості;

×          виховання в дусі миру, поваги до прав людини і громадянина;

×          фомування бережливого ставлення до малої батьківщини;

×          об’єднання зусиль бібліотеки, гімназії і сім’ї в роботі з пізнавальною літературою, викликати інтерес до самостійного вивчення історії і культури України;

×          розвиток прагнення до саморозвитку, самовдосконалення.

 

Програма будується на педагогічних принципах:

1.     Добровільність. (Діти беруть участь у всіх заходах на добровільній основі).

2.     Принцип корисності і дієвий підхід. (Під час участі у виховних заходах учні накопичують досвід колективної, групової і індивідуальної діяльності).

3.     Співпраця дітей і дорослих. (Теми, поетапний план кожного заходу у класі проробляється спільно).

4.     Орієнтація не тільки на результат діяльності, але і на сам процес творчості. (Висвітлення підготовки заходів у класній стінній газеті).

5.     Безконфліктність, доброзичливість, взаємодопомога. (З метою створення доброзичливого середовища учні проводять підготовку до заходів у групах).

6.     Принцип різноманітності і багатогранності видів діяльності.

7.     Принцип колективного пошуку. (Плани виховної роботи виносяться на колективне обговорення).

8.     Відсутність оцінки, змагання, суперництва, заміна цих стимулів самооцінкою, самокорекцією, самовихованням.

9.     Чергування індивідуальної і колективної роботи.

10.  Моральна відповідальність кожного за процес і результат діяльності.

11.   Принцип послідовності і поетапності.

Основні зовнішні і внутрішні зв’язки класного колективу (учні-учитель-батьки-інші учителі-інші класи-шефи) базуються на принципах:

1.      Багато знати – престижно.

2.      Допомагати іншому – нормально.

3.      Доручення – кожному.

4.      Готувати справу по чужому сценарію – принизливо.

5.      Жити і працювати в незатишній обстановці – неможливо.

6.      В колективі чужої справи не буває.

Образ учня складається з 5 потенціалів особистості:

1.     Моральний (ціннісний) потенціал: сприйняття і розуміння цінностей «сім’я», «школа», «учитель», «Батьківщина», «природа», «дружба з ровесниками», «повага до старших», потреба виконувати правила для учнів, уміння розрізняти позитивні і негативні вчинки людей, правильно оцінювати свої вчинки і поведінку однокласників, дотримуватись порядку і дисципліни в школі, суспільних місцях, правил вуличного руху.

2.     Пізнавальний потенціал: спостережливість, активність, старанне навчання, стійкий інтерес до пізнання.

3.     Комунікативний потенціал: уміння говорити і слухати, уміння співпереживати, співчувати, проявляти увагу до інших людей, навколишнього світу; сформованість навичок саморегуляції.

4.     Художній потенціал: естетичне сприйняття предметів і явищ у навколишній природі і соціальному середовищі, наявність індивідуального, емоційно забарвленого ставлення до витворів мистецтв.

5.     Фізичний потенціал: дотримання режиму дня і правил особистої гігієни, прагнення стати (бути) сильним, швидким, спритним, загартованим.

Зміст діяльності

Форми реалізації програми «Цілюще джерело»

Структура програми відображає наступність у роботі з підлітками. Програма являє собою синтез принципів колективної, групової і індивідуальної творчої діяльності і є ефективним засобом гармонійного розвитку особистості і учнівського колективу. У виховній роботі оптимально будуть використані традиційні і нетрадиційні форми роботи. Вихідними принципами педагогічної діяльності мають бути: системність, доступність, зв»язок із життям, врахування вікових та індивідуальних особливостей учнів, особистісно зорієнтований, діяльнісний та комплексний підходи до організації виховного процесу.

Зміст програми

1.                Напрямок «Мій дім – моя родина»

Завдання:

1. Виховувати в дітей почуття самоповаги через власні добрі справи і вчинки, почуття поваги до дорослих, любові до членів своєї родини, своїх друзів.

2. Виховувати любов до малої батьківщини на основі розвитку інтересу до історії сім’ї, її традицій.

3. Формувати уявлення про природне і соціальне оточення людини, уміння вести себе в ньому у відповідності із загальнолюдськими нормами.

4. Виховувати культуру сімейних відносин, сімейних цінностей.

5. Учити зберігати і примножувати сімейні традиції, формувати традиції класу.

6. Формувати в учнів почуття обов’язку перед рідними, сім’єю, Батьківщиною.

Форми роботи:

1.     Тематичні бесіди, класні години:

×          «Історія  імен і прізвищ нашої родини».

×          «Традиції сімейного побуту».

×          «Сімейна реліквія».

×          «Моральні цінності  сімї».

×          «Квіти у нашій сімї».

×          «Книги у нашій сімї».

×          «Улюблені книги у нашій сім’ї».

×          «Професії членів моєї сімї».

×          «Моя сім’я – мій теплий дім. Учимося мистецтву будувати сім’ю»

×          «Хочеш мати друга – навчись другом бути, бо дружба єднає щирі серця»

×          «Я здоров’бережу, сам собі допоможу»

2.     Родинні свята:

×          «Тато, мама і я – спортивна сім’я».

×          «Є на світі земля, де шовкова трава, рідна хата, і друзі, й родина…»

×          «Свято дідусів і бабусь».

×          «Берегиня роду».

3.     Колективні творчі справи:

×          Створення сімейного герба.

×          Святкові концерти, присвячені татам і мамам, дідусям і бабусям.

×          Виготовлення святкових сувенірів батькам.

4.     Дослідницька діяльність «Історія моєї родини».

5.     Творчі роботи дітей про сім’ю.

6.     Конкурсна сімейна програма «Коли всі разом».

7.     Презентація «Захоплення нашої родини».

8.     Конкурс на кращий літопис роду.

9.     Диспути:

×          «Як розподіляються обов’язки в сім’ї».

×          «Що хотів би я зберегти і передати своїм нащадкам».

×          «Колектив починається з мене».

10.                       Свято «День іменинника».

11.                       Ведення літопису класу «Історія нашої класної родини».

12.                       Конкурс малюнків «Ми з родиною на відпочинку».

13.                       Складання родовідного дерева.

14.                        Проведення тренінгу «Мистецтво дарувати».

15.                       Рольові ігри:

×          «Уміння поводитися за столом».

×          «Уміння приймати гостей».

2.      Напрямок «Мій рідний край»

Завдання:

1.     Виховувати любов, повагу і дбайливе ставлення до малої батьківщини.

2.      Підвищувати авторитет гімназії і престиж гарної освіти на основі ознайомлення з історією гімназії і біографіями почесних випускників, шанованих мешканців селища.

3.     Формувати традиції класу.

4.     Вивчати і досліджувати історію рідного краю.

5.     Формувати у дітей уявлення про природну багатогранність і ресурси Вітчизни і свого краю, виховання любові до природи, оточуючого світу і бережливого ставлення до неї.

6.     Виховувати позитивне відношення до праці як важливої цінності в житті.

7.     Формування і розвиток у дітей потреби в духовному житті, у морально здоровому способі життя, здатності жити в суспільстві.

Робота за даним напрямком включає такі поняття: «моя гімназія», «моє селище», «мій район».

Форми роботи

1.     Тематичні бесіди, класні години:

×          «Історія нашого навчального закладу».

×          «Селище в роки Другої світової війни».

×          «Залиш після себе потрібне на землі».

×          «Світ моїх захоплень».

×          «Дитинство, обпалене війною».

×          «Письменники рідного краю».

×          «Народні промисли нашого селища».

×          «Вулиця, на якій я живу».

×          «Екологічні проблеми нашого краю».

2.     Колективні творчі справи:

×          «Жива газета».

×          «Презентація світу».

×          «Світ моїх захоплень».

×          Усні журнали.

×          Листівка ветерану.

×          Оформлення альбому «Історія нашого класу».

×          Оформлення фотовиставки «Кращі люди нашого селища».

3.     Диспути:

×          «Два погляди на один факт».

×          «Що таке громадянські цінності».

×          «Чи є актуальним поняття «патріотизм молоді».

×          «Що таке мужність».

×          «Самоуправління. Яким йому бути».

×          «Як захистити свої права».

×          «Що є для мене Батьківщина».

4.     Рольові ігри:

×          «Знайомство з майбутнім».

×          «Сільські професії».

5.     Зустрічі з цікавими людьми.

6.     Зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни, воїнами-інтернаціоналістами.

7.     Захист міні-проектів:

×          «Екологічна карта селища».

×          «Захистимо навколишнє середовище».

×          « Як не конфліктувати».

×          «Село моє, для мене ти єдине».

×          Пам’ятки природи, архітектури, історії, культури, які потребують захисту та постійної турботи.

×          «Мій улюблений куточок».

8.     Зустрічі із старожилами селища:

×          «Старовинні пісні нашого селища».

×          «Традиції та звичаї нашого селища».

×          «Народні умільці нашого селища».

×          «Сторінки історії «Історія наша під лезом лемеша…»

9.     Проведення народних свят.

10.                       Створення книги спогадів «Живу і пам’ятаю».

11.                        Пізнавальні ігри про рідний край «Що? Де? Коли?»

12.                        Уроки мужності, уроки пам’яті.

13.                        Акція «Шукаю героя».

14.                        Очні і заочні подорожі по місцях бойової слави.

15.                        Свята народної творчості.

16.                        Проведення днів військової слави.

17.                        Випуск тематичних стінгазет.

18.                        Конкурс «Юний екскурсовод».

19.                        Конкурс-звіт «Подорожні нотатки». Звіт про заочну, справжню подорож по визначних місцях (опис об’єктів, їх історія і сьогодення).

20.                        Конкурс малюнків «Цей день Перемоги».

21.                        Конкурс юних краєзнавців.

22.                        Відвідування музеїв.

23.                        Участь у проведенні свята «День району».

24.                        Екскурсія «Поклик лісу».

25.                       Складання гербаріїв.

3.     Напрямок «Київщина – частка України».

 

Завдання:

1.       Учити шанувати національно-патріотичні цінності, прищеплювати почуття поваги і любові до культури, природи, історії рідної Київщини.

2.       Формувати культуру громадянської позиції.

3.       Сприяти формуванню в учнів почуття причетності до історії і відповідальності за майбутнє Батьківщини.

Форми роботи

1.     Тематичні бесіди, класні години:

×          «Національності, що населяють Київську область,  особливості їхньої культури та історії».

×          «Народне мистецтво Київщини».

×          «Київщина в живописі, піснях і віршах».

×          «Історія Києва».

×          «Київська область на карті України».

×          «Адміністративний поділ Київської області».

×          «Київщина у військовій шинелі».

×          «Видатні люди Київщини. Герої війни і праці».

×          «Традиційні народні промисли Київщини».

×          «Екологічні проблеми Київщини».

2.     Колективні творчі справи:

×          Конкурс плакатів, малюнків «Бережи природу рідного краю».

×          Оформлення альбому «Київщина – великій Перемозі».

3.     Захист міні-проектів:

×          «Святі місця Київщини».

×          «Овіяні славою символи України».

×          «Видатні люди Київщини».

4.       Обговорення науково-популярних, документальних і художніх фільмів на військово-історичну тематику.

5.       Організація турпоходів і  екскурсій по визначних місцях Київської області.

6.       Пам’ятки культури та архітектури Київщини. Заочна гра-подорож.

7.       Тематичні екскурсії у м. Київ.

8.  Усний журнал «Місто-герой Київ. Рубежі бойової слави».

4.     Напрямок «Я – українець»

Завдання:

1.       Залучати учнів до системи соціокультурних цінностей, які відображають багатство і своєрідність історії і культури своєї Вітчизни і свого народу.

2.         Формувати у свідомості і почуттях дітей соціально значущих патріотичних цінностей і поглядів, пізнавального інтересу і поваги до культурного та історичного минулого України, до її традицій.

3.       Виховувати почуття громадянської відповідальності.

4.       Виховувати повагу до закону, норм колективного життя, розвиток соціальної і громадянської відповідальності, що проявляється у піклуванні про благополуччя своєї країни.

5.       Допомогти школярам у виборі сенсу життя, у розкритті потенціалу особистості, формування свідомості, ціннісного ставлення до людини, суспільства, держави.

Форми роботи

1.     Тематичні бесіди, класні години:

×          «Вони кували Перемогу в тилу».

×          «Про красу і мужність».

×          «Герої і подвиги».

×          «Ми живемо, щоб залишити слід…».

×          «Правила і закони у твоєму житті».

×          «Я громадянин своєї держави».

×          «Духовні скарби народного календаря».

×          «Бойовий шлях моїх родичів».

×          «Народні традиції – багате джерело морального відродження».

×          «Афганістан – грозовий перевал».

×          «Є така професія – Батьківщину захищати».

2.     Колективні творчі справи:

×          «Світ моїх захоплень».

×          «Презентація світу».

3.     Рольові ігри:

×          «Знайомство з майбутнім».

×          «Я – майбутній сімянин».

×          «Шлях у доросле життя».

4.           Захист міні-проектів:

×                    «Спорт – це моє життя».

×                    «Для Батьківщини зроблено мало, якщо зроблено не все».

×                    «Орден у твоєму домі».

×                    «Як не стати безробітним».

×                    «Героїв не оплакують».

5.           Диспути:

×                    «Людина – господар природи, чи її раб?».

×                    «Ким бути і якою людиною бути».

×                    «Що таке патріотичний ідеал».

×                    «Мужність і героїзм: пережитки минулого чи ні».

6.           Тренінги:

×                    «Як заохотити себе та інших до ефективної діяльності».

×                    «Я – об’єкт природи».

×                    «Чи вміємо ми берегти таємницю».

7.           Конкурс патріотичної пісні.

8.           Зустрічі з ветеранами війни.

9.           Трудові десанти.

10.   День матері.

11.   День Землі.

12.   День Конституції.

13.   Проведення читацьких конференцій за книгами про Велику Вітчизняну війну.

14.   Акція «Де загинули мої земляки».

15.   Проведення туристсько-краєзнавчих змагань.

16.   Проведення спортивних свят і змагань, присвячених ювілейним історичним датам.

17.   Проведення вікторин, пізнавальних ігор, конкурсів, пов’язаних із поглибленням знань із історії Вітчизни, біографій визначних історичних осіб, краєзнавством.

18.   Конкурс на кращу газету «Пам’ять поколінь».

19.   Проведення інтелектуальної гри «Десять миттєвостей війни».

20.   Урок мужності «Торкнись душею до подвигу».

Перераховані заходи включають у себе різні творчі завдання: конкурси малюнків, плакатів, творчі звіти, міні-проекти, фотовиставки, виставки прикладної творчості; трудові справи, де кожен учень може вибрати справу у відповідності зі своїми інтересами і можливостями. Певна частина  заходів розрахована на спілкування з людьми з метою збору інформації.

Очікувані результати реалізації програми

       Реалізація даної програми передбачає: систему краєзнавчих знань, активізацію пошукової діяльності, стійкий інтерес до історичного минулого своєї малої батьківщини та України, шанобливе і дбайливе ставлення до пам’ятників архітектури і культури; любов і дбайливе ставлення до природи; посильне служіння Батьківщині, активну життєву позицію, інтерес до пізнання, прагнення до самовираження і самореалізації; ініціативність і творчість праці, дбайливе ставлення до результатів праці, усвідомлення значущості праці; чесність, поважне і доброзичливе ставлення до людей, самоповагу і дотримання правил культури, організованість, пунктуальність і вимогливість до себе.

 

Використані джерела

1.  Бех І., Чорна К. Програма патріотичного виховання дітей та         учнівської молоді // Світ виховання. – 2007. – №1 (20). –  С. 23-34.

2.     Виховання громадянина: Сутність громадянського виховання / П. Ігнатенко, В. Поплужний, Н. Косарєва, Л. Крицька // Шкільна бібліотека. – 2003. –  № 8. –  С. 3-19.

3.     Вишняк М. Патріотичне виховання учнів за допомогою української мови та літератури // Рідна школа. – 2001. – № 9. –  С. 25-28.

4.     Гонський В. Патріотизм як основа сучасного виховання та ідеології держави // Рідна школа. – 2001. –  № 2. –  С. 9-14.

5.     Гнатюк В. Національне виховання як складова у побудові громадянського суспільства // Світ виховання. – 2004. – №1. – С. 33-36.

6.     Дубина М. Руденко Ю. Патріотичне виховання молоді // Освіта України. – 2006. – №8. – С. 5.  

7.     Івашковська В. Стратегія, методика та концептуальні засади військово-патріотичного виховання школярів // Рідна школа. – 2002. – № 11. –  С. 26-30.

8.     Калінічев А. Знаймо і пам’ятаймо свою історію! Про патріотичне виховання в сучасній школі // Директор школи, ліцею, гімназії. – 2005. – №2. – С. 35-36.

9.     Качур М. Патріотичне виховання молодших школярів у художньо-краєзнавчій діяльності // Педагогіка і психологія. – 2002. – №4. – С. 47-55. 

10.           Коваль В. Уроки словесності в системі національно-патріотичного виховання: (На прикладах  кіноповістей О. Довженка «Зачарована Десна», «Україна в огні») // Рідна школа. – 1999. –  № 6. –  С. 53-55.

11.           Коркішко О. Становлення патріотичного виховання в 19–20 ст.: (Історичний аспект) // Рідна школа. –  2004. – № 2.– С. 60-62.

12.           Марушій О. Шляхи активізації військово-патріотичного виховання в школі // Рідна школа. – 2001.– № 5.– С. 22-24.

13.           Пащенко Д. Патріотичне і національне виховання – складові становлення громадянина // Шлях освіти. – 2002. –  № 1. – С. 9-14.

14.           Петренко О., Дежнюк Г. Національно-патріотичне виховання учнівської молоді // Позакласний час. – 2005. – №3-4. – С. 28-29.

15.           Петронговський Р. Про формування патріотизму в старшокласників //  Шлях освіти. – 2002. – № 2. – С. 40-41.

16.           Поплужний В. Патріотичні почуття і їх формування у школярів // Вісник Академії педагогічних наук України. – 1993. – № 1. –  С. 143-150.

17.           Рогожа М., Горлач Т. Виховуємо патріотів // Директор школи. – 2004. – №17. – С. 3-7.

18.           Руденко Ю. Ідеологія патріотизму і державотворення як основа духовності учнів // Рідна школа. – 1999. – № 10. – С. 8-10.

19.           Сухомлинська О. Ідеї громадянськості й школа в Україні  // Шлях освіти. – 1999. – № 4. – С. 20-25.

20.   Фізичне і військово-патріотичне виховання молоді: Навч.-метод. Посіб. – К.: Книга пам’яті України. – 464 с.

21.           Якубенко В. Від народознавства – до свідомого патріотизму // Дошкільне виховання. – 2002. – № 8. – С. 12-13.

 


 

Згурівська гімназія

 

 

 

 

 

Річний план виховної роботи

класного керівника 6 класу

на 2009-2010 н.р.

Класний керівник Мурдід О.О.

2009-2010 н.р.

Аналіз виховної роботи за 2008-2009 навчальний рік

 

  У 2008-209 навчальному році у визначенні змісту роботи у класі керувалась Конституцією України, Конвенцією ООН про права дитини, Законом України про освіту.

Свою діяльність здійснювала відповідно до основних завдань гуманістичної системи виховання Згурівської гімназії, спрямованих на:

·        виховання громадянина України;

·        формування особистості учня, його наукового світогляду; розвитку його здібностей і обдарувань;

·        виховання любові до праці, почуття дбайливого господаря своєї гімназії, бережливого ставлення до гімназійного і класного майна;

·        формування засад здорового способу життя;

·        виховання любові до природи, вироблення навичок екологічної культури;

·        виховання поваги до вчителів, старших, батьків;

·        формування згуртованого та працездатного учнівського колективу.

         У виховній роботі використовувалися різноманітні за формою та змістом заходи: екскурсії (м. Київ – зоопарк, Згурівський музей «Пам’ять», ЗАТ «Надія», 2 екскурсії місцевим дендропарком). Екскурсії мали велике значення у національно-патріотичному, екологічному та туристсько-краєзнавчому вихованні.

             Трудове виховання та профорієнтаційна робота організовувались під час озеленення та прибирання класу, під час трудових акцій по прибиранню шкільної території, насадженню фруктових дерев.

             Художньо-естетичне виховання здійснювалось у таких напрямках: учні класу брали участь у гімназійних і районних виставках малюнків, випускали стінгазети на різноманітну тематику. Монастирна Л. отримала Грамоту і грошову винагороду за участь у районному турі Всеукраїнського конкурсу «Галерея кімнатних рослин». Цікаво і змістовно провели учні свято зустрічі птахів.

             Велике значення у формуванні світогляду учнів, їхніх морально-естетичних поглядів, національно-патріотичних, художньо-естетичних почуттів значну роль відіграли години класного керівника: «Ніхто не забутий, ніщо не забуто» (про героїв Згурівщини), «Мистецтво спілкуватися», «Не згасни, свічко пам’яті» (вшанування жертв голодомору), «Диво калинове – моя рідна мова», «На колінах стою перед вами, сповідаю жалобу гірку» (до Дня пам’яті героїв Крут), «У вінок Кобзареві», «І за життя ішли на смерть» та ін..

             Великий вплив на учнів та батьків мало родинне свято, що пройшло у листопаді після класно-узагальнюючого контролю.

             Учні класу – активні учасники акції «Милосердя». Збирали книги, іграшки для дітей реабілітаційного центру с. Стара Оржиця, гроші для слабозрячих дітей Київщини. Найефективнішими і найвпливовішими формами організації роботи з учнями були години спілкування з елементами тренінгу, а також колективні творчі справи.

             Майже в усіх позакласних загальногімназійних справах діти були активними учасниками. Активнішими організаторами позакласної діяльності були дівчата. Серед хлопців слід відмітити Кононенка В., Лободу О., Летяка М. Найпасивнішими були Чуприна Д., Литвиненко Є.

             Усі заходи були спрямовані на формування згуртованого та працездатного колективу. Клас займає високе місце у рейтингу з питань виховної роботи. Учні вибороли перше місце у номінації «Клас року».

             Протягом року колектив класу активно працював за проектом «Діалог». Діти залюбки брали участь у тренінгових заняттях.

             Але у виховній роботі є ще недоліки, над якими необхідно працювати у 2009-2010 навчальному році, а саме:

1.     Добиватись сумлінного виконання учнями своїх доручень (систематично звітуватись про виконання доручених справ).

2.     Активізувати роботу учнівського самоврядування.

3.     Добиватись доброзичливих, товариських стосунків між учнями класу, між хлопчиками та дівчатками.

 


Цілі та завдання виховної роботи у 2009-2010 навчальному році

 

                   Відповідно до гуманістичної системи виховання основною метою є виховання всебічного та гармонійного розвитку особистості відповідно до цільових орієнтирів виховної діяльності.

Цільові орієнтири виховної діяльності

1.     Сприяти розвитку самоврядування в класі.

2.     Сприяти розвитку особистості дитини, формуванню її інтелектуального, морального потенціалу.

3.     Забезпечувати опанування учнями цілісної системи знань про навколишнє середовище, практичних умінь і навичок, способів творчої діяльності, прийомів і методів самопізнання і розвитку.

4.     Виховувати в учнів цілісне сприйняття себе і навколишньої соціальної та природної дійсності.

5.     Узгоджувати інтереси особистості з інтересами членів класної спільноти, з особливостями колективу класу та умовами його життєдіяльності.

6.     Підвищувати рівень вихованості учнів.

7.     Залучати дітей до здорового способу життя (за проектом «Діалог»).

 

 


Психолого-педагогічна характеристика класу

1.                Загальні відомості про клас

У класі навчається 16 учнів.

Із них: хлопців – 7, дівчат – 9.

Повні сім’ї – 13, неповні – 3.

 

Дітей, що мають чорнобильське посвідчення – 3: Ребченко Валентина, Кооп Катерина, Ющенко Дарина. Дітей-сиріт і напівсиріт немає.

Клас був створений 1 вересня 2008 року. Стабільний з моменту утворення. Усі сім’ї благополучні, функціонально-спроможні. Рівень психолого-педагогічної освіченості добрий, загальний психологічний клімат сімей відповідає нормі.

2.                Зміст і характер навчальної діяльності

 

У класі один відмінник – Кононенко Віталій. Калашник Олег має 9 балів із української мови. 7 учнів навчається на 7-12 балів. Найслабші знання за рейтингом мають Летяк Микола, Лобода Олег, Ющенко Дарина. Найнижчі знання  дітей у 5 класі були з природознавства.

Необхідний систематичний контроль батьків за успішністю Лободи О., Литвиненка Є., Летяка М., Чуприни Д.

Дисципліна на уроках добра. Сильніші діти з охотою допомагають слабшим у навчанні.

 

3.                Позакласне  життя учнів

 

Діти люблять ходити в походи, на екскурсії. Вони активно відвідують гуртки «Ерудит», шашково-шаховий, краєзнавчий. 8 учнів відвідує музичну школу.  Монастирна Л., Чуприна Д. ходять на додаткові заняття з англійської мови.

Учні із задоволенням виконують тимчасові доручення. Ющенко Дарина отримала особливу подяку «Добре серце» від директора гімназії за безкорисливу допомогу гімназії.

 

4.                Керівництво класним   колективом і його організація

 

 

Актив класу формувався на принципах демократії. Старостою класу був Кононенко Віталій. Він має хороші організаторські здібності, серйозний, спокійний, відповідальний. Але має один недолік: занадто вразливий. При першій невдачі – починає плакати. Є у класі неформальний лідер Панасюк Вікторія, яка підтримувала старосту, сама брала активну участь в усіх справах. У цьому навчальному році клас обрав її старостою.

 


 

5.                Взаємовідносини всередині колективу

Соціометричне опитування проводилося у формі інтерв'ю і включало 4 критерії:

1) З ким би ти хотів сидіти за однією партою?

2) З ким би ти хотів дружити?

3) З ким би ти хотів прибирати клас або чергувати в їдальні?

4) З ким би ти хотів піти в похід?

При цьому фіксувалися мотиви учнів. Проаналізувавши відповіді, виявила соціометричних «зірок», тобто учнів, які дістали найбільшу кількість виборів (Важка Т., Панасюк В., Монастирна Л., Кононенко В.); учнів із середньою кількістю виборів (Заліпа С., Калашник О., Повх І., Золотоверха Н.,) ; дітей, що дістали незначну кількість виборів (Летяк М., Лобода О., Чуприна Д.); а також учнів, яких не обрав ніхто (Кооп К., Литвиненко Є). На основі здобутих даних виявила найзначиміші моральні якості для школяра.

Клас дружний. Діти ставляться одне до одного доброзичливо, допомагають товаришам у будь-якій ситуації. Між школярами немає вагомих суперечок, панує взаємоповага і культура поведінки. Але коли виникають конфліктні ситуації, діти голосно сперечаються і не чують одне одного. Особливої уваги потребує Литвиненко Є. (Буває неврівноважений, може затіяти бійку). Але в основному стосунки між дівчатами і хлопцями толерантні.

6. Робота з батьками

За минулий навчальний рік було проведено 4 батьківських зборів. Розв'язувалися питання, що цікавили батьків: оцінювання учнів учителями, об'єктивні стосунки дітей з батьками, якість навчально-виховного процесу, питання гімназійної форми. У цілому батьки учнів активні, систематично бувають на батьківських зборах, всеобучах. Допомагають у підготовці і проведенні позакласних заходів на чолі з  головою батьківського комітету Летяк Т.П. 

 

7. Загальні висновки

Емоційний клімат у класі доброзичливий, діти задоволені перебуванням у гімназії. Вони охоче беруть участь    у громадському житті навчального закладу, активно вболіваючи за власний колектив, намагаючись не відставати від діяльності інших класів.  Школярі прагнуть до пізнання нового, досі їм невідомого, тому охоче слухають на годинах класного керівника повідомлення про політичні події, історичний розвиток України, народні  звичаї рідного краю, інші за тематикою    години. 

Діти охоче трудяться, підтримуючи чистоту та порядок на території гімназії і у приміщенні. Кожен учень має постійне громадське доручення. Рівень вихованості класного колективу в цілому відповідає виховним завданням що були поставлені на початку навчального року.                     


 

 

Виховна робота в класі проводиться за такими місячниками:

Вересень - місячник здоров`я «Збережи здоров`я та й на все життя»

Мета: пропагування здорового способу життя, проведення оздоровчо-профілактичної роботи серед підлітків, формування усвідомлення учнями ролі  фізичної досконалості у гармонійному розвитку особистості, попередження дитячого травматизму.

Жовтень - місячник гімназійних традицій

Мета: виховувати свідомих громадян, залучати до набуття молодим поколінням соціального досвіду, успадкування духовних надбань українського народу, залучаючи до різних традиційних гімназійних справ учнів, виховувати в них особистісні риси громадян української держави – розвиненої духовності, фізичної досконалості, моральної, художньо-естетичної, правової, екологічної культури.

Місячник правових знань, правової пропаганди «Бережи мене, мій законе».

Мета. Формування правової культури передбачає прищеплення учням  поваги до прав і свобод людини і забезпечення знань про права і обов`язки громадян України, виконання ними Законів України.

Місячник українознавства «Я, родина, Україна»

Мета. Основні завдання національного виховання: Виховувати школярів у дусі пізнання, збереження і розвитку національних традицій, плекати інтелектуально розвинену, духовно багату, цілісну особистість;формувати в учнів національну свідомість, історичну пам`ять, національний характер, світогляд, гуманістичні ідеї.

Місячник інтелектуального виховання «Око бачить далеко, а розум ще далі»

Мета. Формувати допитливість, інтерес до різних галузей знань, розвивати увагу, пам`ять, пізнавальні здібності, спонукати до самоосвіти, розширювати кругозір учнів.

Місячник естетичного виховання «Що внутрішня, що зовнішня краса тобі дарована, людино»

Мета. Розвивати художньо-естетичну освіченість та вихованість школярів, формувати художньо-естетичну культуру засобами національних культурологічних надбань, сприяти забезпеченню функціонування української мови як державної у всіх напрямках роботи, розвиток уявлень про зовнішню і внутрішню красу людини.

Місячник родинного виховання «Тепло сімейного вогнища»

Мета. Залучити батьків, усіх дорослих членів родини у виховний процес як рівноправних учасників, формувати педагогічну культуру сучасної сім`ї та допомога батькам у їхній психолого-педагогічній самостійності, розвиток інтересу до традицій свого народу, своєї родини.

Місячник довкілля «Земля - наш спільний дім»

Мета. Екологічне виховання дітей та молоді передбачає формування в них екологічної культури, усвідомлення себе  частиною природи, почуття відповідальності за останню як національне багатство, основу життя на Землі, залучення вихованців до активної -екологічної діяльності, виховання в них нетерпимого ставлення до тих, хто завдає шкоди природі.

Місячник національно-патріотичного виховання

Мета. Привернути увагу учнів до життєвих проблем ветеранів війни, збереження історичної пам`яті народу, організувати шефську допомогу ветеранам.

 

 

 

 


Вересень

Місячник здоров'я "Збережи здоров'я та й на все життя"

 

1-4

Тиждень знань

7-11

Тиждень безпеки руху

14-18

Тиждень здоровя

21-25, 28- 30

Тиждень бібліотеки

Основні виховні заходи

Свято знань. Зустріч із батьками. Урок державності «Незалежна Україна – спільний дім для всіх її громадян». Класні збори «Плануємо своє завтра. Формування органів учнівського самоврядування».

Участь у конкурсі малюнків «Твій шлях від дому до гімназії» та у конкурсі на кращий твір щодо безпеки руху.

Година класного керівника «Права та обов’язки учня гімназії. Дотримання Кодексу честі гімназиста».

За здоровий спосіб життя. Урок здоров’я.

КТС. Випуск стінгазети «Бути здоровим – це здорово!» Проведення соціометричного аналізу класного колективу.

КТС. Наш учнівський куточок.

Поїздка в краєзнавчий музей с. Нова Олександрівка. Зустріч із учителем-ветераном Лишко К.О. Участь у конкурсі малюнків «Діти проти війни», у акції «Подаруй бібліотеці книгу», у святі квітів.

Індивідуальна робота

Ще раз про толерантні стосунки.

Профілактика запізнень на ранкову зарядку.

Про культуру за столом у їдальні.

 

Умій організувати сам себе. Внутрішній конфлікт та способи його подолання.

Я і моє здоров'я

Бесіда про обов’язкове виконання ранкової зарядки.

Дотримання режиму дня.

Екскурсія "Парк – легені нашого селища".

Увага – гриби! Як запобігти отруєнню.

Догляд за зубами: «Здорові зуби – здоров’ю любі».

Перша допомога при кровотечі з носа.

 

Фізичний розвиток та безпека дитини

Безпека на вулиці.

Безпека на дорогах та транспорті.

Правила поведінки з незнайомими людьми.

Твоя  поведінка під час пожежі. Екскурсія до пожежної частини.

Робота з батьками

Батьківські збори.

1. Сімейне виховання підлітків, проблема батьків і дітей.

2.  Організація навчально-виховного процесу.

 

Засідання батьківського комітету. Вирішення організаційних питань.

Вивчення побутових умов сім’ї Монастирної Лесі.

Повідомлення батьків про успішність і поведінку їхніх дітей.

Робота з громадськістю

Зустріч із інспектором ДАІ, екскурсія до пожежної частини


Жовтень

Місячник гімназійних традицій

 

01,02,05-09

Тиждень пошани вчителя

12-16

Тиждень науки і знань

19-23

Тиждень науки і знань

26-30

Осінні канікули

Основні виховні заходи

Випуск святкових листівок до Дня вчителя.

ГКК «Хай квітне земля від роду до роду». Екологічний брейн-ринг.

До Дня козацтва (14.10) ГКК «Козацькому роду нема переводу». Участь у конкурсі на краще озелення класної кімнати, у конкурсі малюнка «Барви осені».

День народження гімназії.

Урок мужності «Пам’ять серця, пам’ять сивини… Пам’ять тих, хто не прийшов з війни». (До Дня визволення України від німецько-фашистських загарбників)

23.10 – День ООН. Інформаційно-пізнавальна хвилинка.

Проведення інтелектуальних ігор.

Екскурсія на хлібзавод.

Індивідуальна робота

Що таке самооцінка?

Ставлення оточуючих.

Наскільки важлива зовнішність.

Дисципліна – запорука успіху у навчанні.

Я і моє здоров'я

Світ говорить: «Курінню – ні!» Що можемо ми, що можу я?

Дотримання правил особистої гігієни – основа здорового способу життя.

Як розвивати память.

Служба здоров’я. Запобігання дитячим неврозам.

Фізичний розвиток та безпека дитини

Дорожні знаки та їх групи.

Правила користування електроприладами.

Правила поведінки під час осінніх канікул.

Ще раз про безпеку руху на дорогах. Знайомство з основними дорожніми знаками.

Робота з батьками

Проведення тесту «Які ви батьки».

Вивчення побутових умов сім’ї Ковіки Юлії.

Рейд «Учень дома». Повідомлення батьків про успішність дітей.

 

Робота з громадськістю

Екскурсія до м. Києва

 

 


 

Листопад

Місячник правових знань, правової пропаганди "Бережи мене , мій законе"

 

02-06

Тиждень правової освіти

09-13

Тиждень правової освіти

16-20

Тиждень памяті жертв Голодомору

23-27

Тиждень вивчення законів

Основні виховні заходи

Година спілкування-гра «Права дітей». Участь у районному етапі Всеукраїнського конкурсу «Космічні фантазії». Випуск стінгазети «Гляди не забудь – людиною будь».

Участь у відзначенні Дня української писемності та мови. ГКК «Веселкова моя мова». Турнір знавців рідної мови.

ГКК до Дня памя’ті жертв голодомору та політичних репресій. Урок-реквієм.

Тренінгове заняття, присвячене Міжнародному дню толерантності.

Тренінгове заняття про права дітей. ГКК «Поняття про правопорушення».

 

Індивідуальна робота

Щоб навчатись було легко.

Як створити власний імідж.

Ввічливість – окраса людської душі.

Ми – рівні, ми – різні».

Я і моє здоров'я

Водичко, водичко, умий мені личко (гігієна догляду за шкірою обличчя).

15.11 – Міжнародний день непаління. Шкідливість паління. Тренінг.

Важливість дотримування режиму дня.

Догляд за нігтями.

Перша допомога при синцях від удару.

 

Фізичний розвиток та безпека дитини

Правила поведінки в натовпі.

Правила користування газовими приладами.

Безпечна поведінка з вогнем у побуті.

Правила поведінки при виявленні вибухонебезпечних предметів та речовин.

 

Робота з батьками

Батьківський лекторій. Як досягти того, щоб знання стали потребою підлітків.

Вивчення побутових умов сім’ї Литвиненка Євгена.

Засідання батьківського комітету.

Батьківські збори.

1. Розмови про права та обов’язки батьків і дітей.

Правова освіта батьків.

2. Тренінгове заняття для батьків «Учимося спілкуватися».

3.  Наші успіхи.

Робота з громадськістю

Зустріч із районним лікарем-наркологом.

 


 

Грудень

Місячник українознавства

 

30.11-04.12

Тиждень військово-патріотичного виховання

07-11

Тиждень здорового способу життя

14-18

Тиждень народознавства

21-25

Тиждень новорічних свят

Основні виховні заходи

01.12 – Всесвітній день боротьби зі СНІДом. ГКК «Що таке ВІЛ  і СНІД?»

03.12 – Міжнародний день інвалідів. Участь у операції «Милосердя».

06.12 – День Збройних сил України. Приготувати вітальні листівки.

ГКК «Здоров’я і шкідливі звички». Участь у конкурсі малюнків.

Участь у Тижні народознавства. ГКК "Символи-обереги мого краю».

Інтелектуальний турнір знавців народних звичаїв, обрядів, вірувань.

Участь у роботі трудової фабрики «Новорічні прикраси». Участь у районній виставці-конкурсі «Новорічний подарунок». Проведення новорічного ранку. Народознавчі свята за зимовим календарем. Плануємо свою роботу на канікулах.

Індивідуальна робота

Як долати свої недоліки.

Найстрашніші втрати духовні.

Умій дружбою дорожити.

Будь, уважним, ввічливим, поважай людей, які тебе оточують.

Я і моє здоров'я

Подорож у країну Вітамінію.

Стрес і здоров’я людини.

Прогулянка зимовим парком з метою фізичного загартування.

 

Шкідливість надмірного вживання солодощів.

Профілактика простудних захворювань. Тренінг.

Фізичний розвиток та безпека дитини

Школа безпеки.

Увага! Ожеледиця!

Як  запобігти травматизму на слизьких дорогах, надання першої допомоги травмованому.

Бесіда по запобіганню нещасних випадків під час новорічних свят, під  час канікул. Правила безпеки біля новорічної ялинки.

Робота з батьками

Бесіди і консультації про організацію режиму дня дитини.

Знайомство з побутовими умовами сім’ї  Золотоверхої Наталії

Засідання батьківського комітету. Підсумки роботи у І семестрі.

Новорічне свято святкуємо разом із батьками.

Робота з громадськістю


Екскурсія в етнографічний музей с. Аркадіївка


 

Січень

Місячник інтелектуального виховання «Око бачить далеко, а розум ще далі»

 

11-15

Тиждень найрозумніших

18-22

Тиждень української держ.

25-29

Тиждень пож. безпеки

Основні виховні заходи

Інтелектуальна гра учнів 5-6 класів. «Ці цікаві годинники» (інформ. хв.).

Класні збори: обговорення плану роботи на ІІ семестр.

ГКК «Мої добрі справи» (про людські чесноти).

Інформ. хвилинка «Свято Водохреща».

ГКК «Співаєм славу тій події і тепер» (до Дня Соборності України).

Інформ. хвил. «П. Чубинський – поет, академік, учений-етнограф, автор Гімну України».

ГКК «Волі народної дзвін»  (в пам’ять героїв Крут).

Індивідуальна робота

Як зберегти добрі стосунки з оточуючими.

Як підняти рівень власної самооцінки. (Ребченко В).

Твоє доручення.

Я і моє здоров'я

Основні чинники, що впливають на стан здоров’я.

Як запобігти обмороженню.

Як запобігти захворюванню на   ГРЗ.

Догляд за порожниною носа.

Фізичний розвиток та безпека дитини

Обережно – дорога. Повторення правил дорожнього руху.

Обережно: ожеледиця!

Відмороження: долікарська допомога, запобігання.

Моя поведінка при пожежі. Як запобігти трагічним наслідкам пожеж.

Робота з батьками

Консультації для батьків «Організація навчальної праці учня під час виконання домашнього завдання».

Засідання батьківського комітету. Планування роботи на ІІ півріччя. Організаційні питання.

Індивідуальні бесіди з батьками з метою вивчення індивідуальних особливостей дітей: успішність, здоров’я.

Робота з громадськістю

Зустріч із працівниками служби у справах сім’ї та молоді Згурівської райдержадміністрації

 

 

 


 

Лютий

Місячник естетичного виховання «Що внутрішня, що зовнішня краса тобі дарована, людино»

 

01-05

Тиждень культ. повед.

08-12

Тиждень іноземних мов

 

15-19

Тиждень рідної мови

22-26

Тиждень зустрічі

Основні виховні заходи

ГКК «Культура інформаційного суспільства.  Мобільний етикет».

ГКК «Україна – держава європейська».

Інформ. хвил. «Святкування Стрітення».

ГКК «Символи-обереги мого краю».

ГКК присвячена Дню захисника Вітчизни.

КТС виготовлення вітальних листівок для батьків.

Індивідуальна робота

Як вести розмову. Правила спілкування.

Яким я хочу бути серед інших.

Чесний та прискіпливий аналіз своїх дій і вчинків – запорука твого становлення.

Навички і звички у житті людини.

Я і моє здоров'я

Розмова про правильне харчування.

Дискусія: «Чи впливають конфліктні ситуації на здоров’я людини. Як уникнути конфліктів».

Сон, гігієна сну.

Поради щодо уникнення стресових ситуацій.

Фізичний розвиток та безпека дитини

Дорожні знаки та їх групи.

Змагання з правил безпечної поведінки на вулицях і дорогах.

Правила поведінки на льоду.

Вивчення вправ для виправлення (корекції) сутулості.

Робота з батьками

Знайомство з побутовими умовами сім’ї Заліпи С.

Вивчення побутових умов сім’ї  Повх І.

Консультації для батьків: «Шкідливі звички: як розпізнати й запобігти».

Дзвінки батькам додому. Інформація про стан навчання і дисципліну.

Робота з громадськістю

Екскурсія у краєзнавчий музей «Пам'ять» смт Згурівки

 

 

 

 

 


 

Березень

 Місячник родинного виховання «Тепло родинного вогнища»

 

01-05

Тиждень пошан. жінки

09-12

Тиждень сімї

15-19

Тиждень учнів

22-26, 29-31

Тиждень великих укр.

 

Основні виховні заходи

 

Участь у виставці-конкурсі стіннівок, у концерті, присвяченому Міжнар. Дню жінки.

ГКК «Перед іменем твоїм схиляю голову…». КТС Виготовлення вітальних листівок.

 

ГКК «Традиції української родини».

Випуск стіннівки до Тижня сім’ї.

 

Участь у дні самоврядування в гімназії  (17.03) Інформ. хв. «5 хвилин з мистецтвом».

ГКК. Урок-драматизація «Я в цім світі не один».

 

Контроль за успішністю. Інформаційна хвилинка.

(День «40 Святих»).

ГКК «Україно ти моя безкрая» (заочна подорож).

 

 

 

Індивідуальна робота

Поради психолога: «Як подолати втому».

Що треба знати про свій характер.

Не кидай слів на вітер.

Я надворі не самотній.

Я і моє здоров'я

Рольова гра «Найвища цінність після самого життя – здоров’я”.

Як запобігти захворюванню очей. Твоя постава.

Шумове забруднення, його вплив на порушення слуху.

Місцеві традиції культури здоров’я.

Підбір способів активного відновлення організму після розумових та фізичних навантажень.

Фізичний розвиток та безпека дитини

«Я тебе, вулице, не боюся» (Правила безпечної поведінки на вулицях).

Увага: льодостав!

Електричний струм. Де чекає нас небезпека?

Правила поведінки велосипедиста.

Робота з батьками

День телефонного зв»язку.

Індивідуальні консультації  для батьків (корисні поради).

Засідання батьківського комітету.

Вивчення побутових умов сім’ї Панасюк Вікторії.

Батьківські збори.

1. Доповідь «Як досягти того, щоб знання стали потребою підлітків».

2.  Наші успіхи.

Робота з громадськістю

Зустріч із цікавою людиною

 


 

Квітень

Місячник довкілля «Земля – наш спільний дім»

 

1,2, 13-16

Тиждень безпеки  життя

19-23

Тиждень екології

26-30

Тиждень праці та благоустрою

Основні виховні заходи

Година духовності «Великодні дзвони». Участь у дні гумору, конкурсі стінгазет про великих українців.

 

КТС. Благоустрій території гімназії.

ГКК «Кладовище – людська святиня пам'яті».

До дня Чорнобильської трагедії «Сльоза вмиває душу».

Екологічний брейн-ринг.

Індивідуальна робота

Загартування сили волі.

Вір у себе.

Як сказати тверде «Ні!» у ситуації тютюнової провокації.

Я і моє здоров'я

Здоров’я – цінність нашого життя. Тренінг.

Що заважає людям бути здоровими.

Отруєння харчовими продуктами: принципи попередження і надання першої само- і взаємодопомоги.

Фізичний розвиток та безпека дитини

Правила дорожнього руху. Вікторина « Про що говорить дорожня розмітка».

Безпека поведінки в природі.

Правила руху велосипедистів.

Ділова гра.

Робота з батьками

Знайомство з побутовими умовами сім’ї Летяка Миколи.

Знайомство з побутовими умовами сім’ї  Лободи Олега.

Проведення тесту «Які ви батьки?».

Робота з громадськістю

 

Зустріч із працівниками правоохоронних органів

 

 

 

 


 

Травень

Місячник національно-патріотичного виховання

 

04-07

Тиждень памяті

11-14

Тиждень здоровя

17-21

Тиждень рідної гімназії

25-27

Тиждень дітей

Основні виховні заходи

КТС «Ветеран живе поруч» (Трудові десанти).

ГКК «Тих днів не змовкне слава» (Урок мужності).

Участь у військово-патріотичних змаганнях.

Привітати батьків із Міжнародним днем сім’ї.

ГКК «Шануй отця свого і матір».

ГКК «Крізь призму мови» (до Дня слов’янської культури і писемності»).

Цільова екскурсія до парку «Умій бачити красу».

 

Підсумкова година класного керівника.

Інформаційна хвилинка (до Міжнародного дня боротьби з тютюнопалінням (30).

Класні збори. Підсумки за рік.

Індивідуальна робота

Чи можна змінити характер людини?

Ставлення до оточуючих.

Я і світ.

Уроки чемності.

Я і моє здоров'я

Основні закони харчування.

Кроки до здоров’я. Поради.

Що? – Куріння. Де? – Ніде. Коли? – Ніколи. Тренінг

Здоровому все здорово.Тренінг.

Фізичний розвиток та безпека дитини

Правила дорожнього руху. Вікторина про правила їзди на велосипедах.

Правила безпечного користування газом.

Радіація та її види.

Інструктаж із техніки безпеки під час канікул.

Небезпечні випадки на воді. Правила поведінки під час купання у відкритих водоймах.

Робота з батьками

Засідання батьківського комітету. Підсумки роботи. Організаційні питання.

Батьківські збори:

1Лекторій «Запобігання неправильному вихованню».

2. Підсумки за рік.

Знайомство з побутовими умовами сімей Ющенко Дарини та Чуприни Дмитра

Написати подяки батькам за виховання дітей і активну участь у житті класу і гімназії.

Робота з громадськістю


Зустріч із ветеранами.

 


 

Згурівська гімназія

 

 

 

Річний план виховної роботи

класного керівника 7 класу

на 2010-2011 н.р.

 

Класний керівник Мурдід О.О.

 

 

 

2010-2011 н.р.


 

Аналіз виховної роботи за 2009-2010 навчальний рік

 

У 2009-2010 навчальному році у визначенні змісту роботи у класі керувалась Конституцією України, Конвенцією ООН про права дитини, Законом України про освіту.

Свою діяльність здійснювала відповідно до основних завдань гуманістичної системи виховання Згурівської гімназії, та власної програми виховної роботи з учнями 5-9 класів «Цілюще джерело», спрямованих на:

·                   виховання громадянина України;

·                   формування особистості учня, його наукового світогляду; розвитку його здібностей і обдарувань;

·                   виховання любові до праці, почуття дбайливого господаря своєї гімназії, бережливого ставлення до гімназійного і класного майна;

·                   формування засад здорового способу життя;

·                   виховання любові до природи, вироблення навичок екологічної культури;

·                   виховання поваги до вчителів, старших, батьків;

·                   формування згуртованого та працездатного учнівського колективу.

         У виховній роботі використовувалися різноманітні за формою та змістом заходи: екскурсії (м. Київ – природничий музей, Переяслав-ХмельницькиЙ – музей під відкритим небом, Згурівський музей «Пам’ять», Згурівський хлібзавод, 2 екскурсії місцевим дендропарком). Екскурсії мали велике значення у національно-патріотичному, екологічному та туристсько-краєзнавчому вихованні.

Трудове виховання та профорієнтаційна робота організовувались під час озеленення та прибирання класу, під час трудових акцій по прибиранню шкільної території, насадженню фруктових дерев, екскурсій на місцеві підприємства.

Художньо-естетичне виховання здійснювалось у таких напрямках: учні класу брали участь у гімназійних і районних виставках малюнків, конкурсах: «Галерея кімнатних рослин», «Птах року», «Скарби рідного краю», випускали стінгазети на різноманітну тематику.

Велике значення у особистісному формуванні учнів, їхніх морально-естетичних поглядів, національно-патріотичних, художньо-естетичних почуттів значну роль відіграли години класного керівника, години спілкування.

Учні класу – активні учасники акції «Милосердя». Збирали гроші для медичного обладнання для дитячої обласної лікарні. Майже в усіх позакласних загальногімназійних справах діти були активними учасниками. За рейтингом участі колективів у позакласній роботі учні сьомого класу є лідерами.

Усі заходи були спрямовані на формування згуртованого та працездатного колективу. Протягом року колектив класу активно продовжував працювати за проектом «Діалог». Діти залюбки брали участь у тренінгових заняттях.

Але у виховній роботі є ще недоліки, над якими необхідно працювати у 2010-2011 навчальному році, а саме:

4.                Добиватись сумлінного виконання учнями своїх доручень (систематично звітуватись про виконання).

5.                Добиватись доброзичливих, товариських стосунків між учнями класу, між хлопчиками та дівчатками.

6.                Заохочувати до позакласної роботи хлопчиків.

 

 


Цілі та завдання виховної роботи на 2010-2011 навчальний рік

 

Працюючи над науково-методичною проблемою «Формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя. Виховання національної свідомості, любові до землі, до рідної мови, до свого народу», реалізацією виховної програми «Цілюще джерело» розв’язувати такі завдання:

8.                Сприяти розвитку самоврядування в класі.

9.                Сприяти розвитку особистості дитини, формуванню її інтелектуального, морального потенціалу.

10.           Забезпечувати опанування учнями цілісної системи знань про навколишнє середовище, практичних умінь і навичок, способів творчої діяльності, прийомів і методів самопізнання і розвитку.

11.           Виховувати в учнів цілісне сприйняття себе і навколишньої соціальної та природної дійсності.

12.           Узгоджувати інтереси особистості з інтересами членів класної спільноти, з особливостями колективу класу та умовами його життєдіяльності.

13.           Підвищувати рівень вихованості учнів.

14.           Залучати дітей до здорового способу життя (за проектом «Діалог»).

15.           Навчати практичним навичкам і вмінням особистої турботи про навколишнє оточення та природне середовище, оточуючих людях, про себе самого.

16.           Розвивати інтелектуальні, вольові, емоційні, фізичні здібності та якості вихованців.

17.            Формувати сприятливі для розвитку дітей взаємовідносини в учнівському колективі.      

 


 

Психолого-педагогічна характеристика класу

 

6.                Загальні відомості про клас

 

У класі навчається 13 учнів.

Із них: хлопців – 7, дівчат – 6.

Кооп Катерина має чорнобильське посвідчення. Дітей-сиріт і напівсиріт немає.

Клас був створений 1 вересня 2008 року. За минулий навчальний рік вибуло у інші навчальні заклади 3 учні: Ющенко Дарина, Ребченко Валентина, Ковіка Юлія. Усі сім’ї благополучні, функціонально-спроможні. Рівень психо-педагогічної освіченості добрий, загальний психологічний клімат сімей відповідає нормі.

7.                Зміст і характер навчальної діяльності

 

У класі два відмінники – Кононенко Віталій, який лідирує з 5 класу, і в минулому навчальному році відмінницею стала Монастирна Леся. Серед однокласників вони підтримують престиж знань.  Калашник Олег має 9 балів із природознавства і з основ здоров’я. 5 учнів навчається на 7-12 балів. Найслабші знання за рейтингом мають Кооп Катерина, Лобода Олег. Найнижчі знання  дітей у 6 класі були з географії і української мови. Необхідний систематичний контроль батьків за успішністю Лободи О., Летяка М., Чуприни Д., Золотоверхої Н.

Дисципліна на уроках добра. Сильніші діти із задоволенням  допомагають слабшим у навчанні.

 


 

8.                Позакласне  життя учнів

 

Діти люблять ходити в походи, на екскурсії. Вони активно відвідують гуртки «Ерудит», шашково-шаховий, краєзнавчий. 6 учнів відвідує музичну школу. Учні із задоволенням виконують тимчасові доручення, беруть активну участь у різних конкурсах.

9.             Керівництво класним  колективом і його організація

 

Актив класу формувався на принципах демократії. Старостою класу була  Панасюк Вікторія. Вона  має хороші організаторські здібності, виявляє активність у громадському житті класу, гімназії, але має завищену самооцінку.  Цього року старостою класу  діти обрали Важку Тетяну, яка помітно виявляла лідерські здібності протягом минулого навчального року. Вона вміє придумувати  цікаві творчі справи, згуртовувати учнів класу і активно залучати їх до різноманітної діяльності. Доручення виконує із задоволенням, є лідером районного самоврядування учнів.

 

10.           Взаємовідносини в середині колективу

 

 Робоча атмосфера класу є сприятливою, кожен учень має змогу працювати у групі з максимальною самовіддачею. Рівень взаємної підтримки у класі високий, але іноді внутрішні конфлікти замовчуються; високим є рівень взаємної довіри, що позитивно впливає на здатність класу щодо прийняття спільного рішення з певних суперечливих питань.

На систему цінностей класу в цілому вплив думки лідера  є визначальним. Загалом система цінностей класу є стійкою. Вихованість класу є доброю: найбільш яскравими позитивними характеристиками є обов’язковість, ввічливість, допитливість, працелюбність. Клас має значний потенціал щодо виховуваності. Реалізувати цей потенціал можна через доведення учням значущості взаємопідтримки та співпраці для впевненості у досягненні високого результату, незалежності від зовнішнього контролю (з боку вчителів при організації позакласних заходів).

Залучення лідера до розробки нових ідей сприятиме визнанню класом творчості як впливового принципу спільного навчання. Залучення усіх учнів класу до активної спільної діяльності сприятиме формуванню згуртованості, прихильності.

6. Робота з батьками

 

Протягом навчального року ставлення батьків до гімназії не змінилося, відчувається значний вплив батьків учнів на виховну діяльність класу: вносять свої пропозиції у план роботи, допомагають у проведенні класних справ. Ефективною також була індивідуальна робота з батьками. Проблемних сімей немає. Виховання дітей у сім’ях, за результатами   педагогічних спостережень, добре.

 

7. Загальні висновки

Емоційний клімат у класі доброзичливий, діти задоволені перебуванням у гімназії. Вони охоче беруть участь    у громадському житті навчального закладу, активно вболіваючи за власний колектив, намагаючись не відставати від діяльності інших класів.  Школярі прагнуть до пізнання нового, досі їм невідомого, тому охоче слухають на годинах класного керівника повідомлення про політичні події, історичний розвиток України, народні  звичаї рідного краю, інші за тематикою години. 

Діти охоче трудяться, підтримуючи чистоту та порядок на території гімназії і у приміщенні. Кожен учень має постійне громадське доручення.                     


 

Вересень

Місячник здоров'я "Збережи здоров'я та й на все життя"

 

01-03

Тиждень знань

06-10

Тиждень безпеки руху

13-17

Тиждень здоровя

20-24

Тиждень рідного краю

27-01.10

Тиждень виборів

Основні виховні заходи

Свято знань. Зустріч із батьками. Урок державності «Незалежна Україна, мій духмяний дивоцвіт». Класні збори «Плануємо своє завтра. Формування органів учнівського самоврядування».

 

Участь у конкурсі малюнків «Твій шлях від дому до гімназії» та у конкурсі на кращий твір щодо безпеки руху. Година класного керівника «Увага на дорозі. Дисципліна на вулиці – запорука безпеки руху.

За здоровий спосіб. Година спілкування «Я вибираю здоров’я».

КТС. Випуск стінгазети «Бути здоровим – це здорово!» КТС. Наш учнівський куточок.

Участь у конкурсі малюнків «Діти проти війни», у святі квітів, у святкуванні

дня району. Урок мужності. (До дня партизанської слави і дня визволення Згурівщини від німецько-фашистських загарбників).

Участь у святковому концерті до Дня вчителя. Година спілкування «Чи вміємо ми дружити». Випуск святкових листівок до Дня вчителя. Участь у виборах Президента учнівської республіки.

Індивідуальна робота

Ще раз про зовнішність, мову і духовну культуру.

Основні ліки від егоїзму.

Як говоримо так і учимось.

Умій організувати сам себе.

Ще раз про правила вітання.

Я і моє здоров'я

Що я знаю про шкідливі звички.

Екскурсія "Крокуємо в природу за здоров’ям»".

Догляд за зубами: «Щоб не зустрітися з карієсом».

Увага – гриби! Як запобігти отруєнню.

Їжа – джерело тепла, росту і здоров’я.

 

Фізичний розвиток та безпека дитини

 Перегляд слайдів «Будь уважним на дорозі».

Правила безпечної їзди на велосипеді.

Тренінг «Незнайомі люди».

Пожежонебезпечні та вибухонебезпечні предмети.

Безпека там, де ти живеш (східці, підвал, горище, високе дерево, звалище).

Робота з батьками

Батьківські збори:

1. Характеристика вікових психолого-фізіологічних особливостей підлітків.

2.  Організація навчально-виховного процесу.

Засідання батьківського комітету. Вирішення організаційних питань. Формування картотеки родин учнів.

Консультація для батьків. Дитина не хоче вчитись. Як їй допомогти?

 

Колективна творча справа. Допомога батьків у організації свята квітів.

Повідомлення батьків про успішність і поведінку їхніх дітей. Анкета «Дружба в житті вашої дитини».

Робота з громадськістю

Зустріч із інспектором ДАІ

 

Жовтень

Місячник гімназійних традицій

 

 

04-08

Тиждень пошани вчителя

11-15

Тиждень науки і знань

18-22

Тиждень науки і знань

25-31

Осінні канікули

Основні виховні заходи

Година спілкування «Людей нецікавих у світі немає». (До Міжнародного дня людей похилого віку).

Участь у природоохоронній акції «Птах року 2010 – горобець польовий».

До Дня козацтва (14.10) ГКК «Овіяні славою». Участь у конкурсі на краще озелення класної кімнати, у конкурсі малюнка «Барви осені». Участь у заходах «День народження гімназії».

Урок  пам’яті «Згурівка у військовій шинелі». (До Дня визволення України від німецько-фашистських загарбників).

23.10 – День ООН. Інформаційно-пізнавальна хвилинка. Класні збори «Наші успіхи і досягнення».

Проведення інтелектуальних ігор.

 

Індивідуальна робота

Конфлікти і способи їх вирішення.

Як підняти іншому настрій.

Ігровий тренінг міжособистісного спілкування.

Як підняти іншому настрій.

Я і моє здоров'я

Складання листа курцю.

Холодна вода – для усякої хвороби біда.

Бути здоровим – престижно (тренінг).

Природа – твоє здоровя.

Фізичний розвиток та безпека дитини

Заняття-гра «Сам удома».

 Увага! Наркоманія!

Небезпечні ситуації. Ще раз про безпеку руху на дорогах.  Повторення  правил техніки безпеки на канікулах

Екскурсія до осіннього лісу з батьками.

Робота з батьками

Консультації для батьків «Як виростити здорову дитину».

Анкетування  «Фізичний аспект життєдіяльності дитини в сім'ї».

Батьківські збори:

1.      Тренінг для батьків «Здорова сім’я».

2.      Підсумки навчання і виховання дітей.

 

Робота з громадськістю

Екскурсія до м. Києва

 

 

 


 

Листопад

Місячник правових знань, правової пропаганди "Я громадянин, я патріот, я житель свого селища"

 

01-05

Тиждень правової освіти

08-12

Тиждень правової освіти

15-19

Тиждень памяті жертв Голодомору

22-26

Тиждень вивчення законів

Основні виховні заходи

Година спілкування. Ділова гра «Правова свідомість – показник вихованості учнів». Випуск стінгазети «Закони нашої совісті».

Участь у відзначення Дня української писемності та мови. ГКК «Для Батьківщини зроблено мало, якщо зроблено не все». Турнір знавців рідної мови.

ГКК до Дня памя’ті жертв голодомору та політичних репресій. Перегляд документального фільму. Тренінгове заняття, присвячене Міжнародному дню толерантності.

Тренінгове заняття про права дітей. ГКК «Права людини в сучасному світі».

Індивідуальна робота

Спостереження та оцінка організаторських здібностей, суспільних вчинків.

 

Красиве і потворне у поведінці людей.

Якщо в тебе проблема, куди звернутися.

Співвідношення успішності в цьому
і минулому навчальному році.

 

Я і моє здоров'я

Розучування вправ для очей для профілактики комп’ютерного зорового синдрому.

15.11 – Міжнародний день непаління. Шкідливість паління. Тренінг.

Шкідливі звички серед нас. Як запобігти поширенню шкідливих звичок.

Правила особистої гігієни – основа здорового способу життя.

Фізичний розвиток та безпека дитини

Правила поведінки з побутовими електроприладами

Правила користування газовими приладами.

Поняття про джерело струму

Бесіди про поведінку на слизькій дорозі, біля замерзлих водойм.

Робота з батьками

Батьківський лекторій. Знаходження шляхів подолання кризису стосунків дорослий-дитина, згуртування сім’ї.

 

Консультація для батьків. Покарання дітей. Якими їм бути?

 

Засідання батьківського комітету.

Батьківські збори.

1. Розмови про права та обов’язки батьків і дітей.

Правова освіта батьків.

2. Тренінгове заняття для батьків «Формування у батьків стійкої мотивації по збереженню і зміцненню свого здоров’я і здоров’я своїх дітей».

3.  Наші успіхи.

Робота з громадськістю

Зустріч із районним лікарем-наркологом.

 

Грудень

Місячник українознавства

 

 

29.11-03.12

Тиждень військово-патріотичного виховання

06-10

Тиждень здорового способу життя

13-17

Тиждень народознавства

20-24

Тиждень новорічних свят

Основні виховні заходи

01.12 – Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Інформаційна хвилинка. 03.12 – Міжнародний день інвалідів. Участь у операції «Милосердя». ГКК «Героїв не оплакують».

06.12 – День Збройних Сил України. КТС. Приготувати вітальні листівки.

Тренінгове заняття. «Здоров’я і шкідливі звички». Участь у конкурсі малюнків.

Участь у Тижні народознавства. ГКК "Народні промисли нашого селища».

Інтелектуальний турнір знавців народних звичаїв, обрядів, вірувань.

Участь у роботі трудової фабрики. КТС «Новорічні прикраси». Участь у районній виставці-конкурсі «Новорічний подарунок». Проведення новорічного ранку. Народознавчі свята за зимовим календарем. Плануємо свою роботу на канікулах.

Індивідуальна робота

Педагогічні спостереження, аналіз зошитів, щоденників. Аналіз зауважень учителів, які були зроблені у щоденнику.

 

Вивчення поведінки дитини в сім'ї.

 

Вивчення ролі учня в системі міжособистих стосунків у колективі. Анкетування і діагностування.

 

Вивчення рівня розвитку пізнавальних можливостей і здібностей учнів, їхніх потреб та інтересів. Діагностика.

 

Я і моє здоров'я

Як запобігти ВІЛ-інфікуванню. Знати, а не лякатися.

Що таке радіація і з чим її їдять.

Пам’ятайте – у собаки є зуби!

Профілактика простудних захворювань. Тренінг. Обережність під час канікул – запорука життя та здоровя.

Фізичний розвиток та безпека дитини

Прогулянка зимовим парком з метою фізичного загартування.

Як запобігти захворюванням на грип, ГРЗ тощо.

Як  запобігти травматизму на слизьких дорогах, надання першої допомоги травмованому.

Бесіда по запобіганню нещасних випадків під час новорічних свят, під  час канікул. Правила безпеки біля новорічної ялинки.

Робота з батьками

Консультації для батьків. Сором'язлива дитина. Проблеми сором'язливості та шляхи її подолання.

 

 

Засідання батьківського комітету. Підсумки роботи у І семестрі. Повідомлення батьків про успішність та поведінку їхніх дітей.

Новорічне свято святкуємо разом із батьками.

Робота з громадськістю


Екскурсія в краєзнавчий музей с. Нова Олександрівка

 


Січень

Місячник інтелектуального виховання «Око бачить далеко, а розум ще далі»

 

 

17-21

Тиждень української державності

25-29, 31

Тиждень пожежної безпеки

Основні виховні заходи

Інформ. хвилинка «Свято Водохреща».

ГКК «Тобі, Україно, мій мужній народе,
Складаю я пісню святої свободи»
 (до Дня Соборності України). Інт. гра «Чи знаєш ти свій рідний край».

Інформ. хвил.  «За волю України»  (в пам’ять героїв Крут).

ГКК «Дружба – найбільше багатство».

Класні збори «Плануємо роботу на ІІ семестр».

Індивідуальна робота

Як підняти рівень власної самооцінки. (Кооп К.).

Правила поведінки на уроці і в позаурочний час. (Литвиненко Є., Чуприна Д.)

Я і моє здоров'я

Мий руки перед їдою. Хвороби брудних рук. Бесіда.

Профілактика простудних захворювань.

Фізичний розвиток та безпека дитини

Обережно: ожеледиця!

 

Особиста безпека. Дії при загрозі і виникненні пожеж.

Робота з батьками

Засідання батьківського комітету. Планування роботи на ІІ півріччя. Організаційні питання.

Круглий стіл:  «Нове в системі національного виховання».

Робота з громадськістю

Екскурсія до пожежної частини

 

 

 

 

 

 

 

Лютий

Місячник естетичного виховання «Що внутрішня, що зовнішня краса тобі дарована, людино»

 

31.01, 01-04

Тиждень культ. повед.

07-11

Тиждень іноземних мов

 

15-19

Тиждень рідної мови

22-26

Тиждень зустрічі

Основні виховні заходи

ГКК Корекційно-виховний тренінг «Я – толерантна особистість».

 

ГКК «Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки Батьківщину». Участь у огляді художньої самодіяльності.

Інформ. хвил. «Святкування Стрітення».

ГКК «У моїй мові – краса й неповторність."

ГКК «Ми довго пам'ятати будем і вам забути не дамо».

ГКК присвячена Дню захисника Вітчизни. Пізнавально-розважальна гра «Супер-козак». КТС Виготовлення вітальних листівок для батьків.

Індивідуальна робота

Культура стосунків хлопчиків  і дівчаток. Рольова гра.

Чи необхідні бійки? (Чуприна Д., Летяк М., Литвиненко Є.)

Коли мене нема. Чи це помітно? (Летяк С., Золотоверха Н.).

Зовнішність як візитна картка учня.

Я і моє здоров'я

Телевізор і комп’ютер у житті школяра. Диспут.

Лінь і застуду міняємо на бадьорість і здоров’я. Рухливі ігри на свіжому повітрі.

Ділова гра. Режим дня – основа життя людини.

Як зберегти хороший зір.

Фізичний розвиток та безпека дитини

Вікторина «У країні дорожніх знаків».

Обережно – електрика. Перша допомога при ударі електричним струмом.

Ігри з гострими предметами. Можливі травми.

Вивчення вправ для виправлення (корекції) сутулості.

Робота з батьками

Тематична консультація для батьків хлопчиків «Погано тому сину, якого батько не вчив».

 

Батькіський лекторій: «Авторитет, особистий приклад і педагогічний такт батьків».

Консультації для батьків: «Шкідливі звички: як розпізнати й запобігти».

День телефонного зв'язку. Інформування  про хід і результати навчання, виховання й розвитку учнів.

 

Робота з громадськістю

Екскурсія в Укртелеком

 


Березень

 Місячник родинного виховання «Тепло родинного вогнища»

 

01-04

Тиждень пошани жінки

07-11

Тиждень сімї

14-18

Тиждень учнів

28-31

Тиждень книги

Основні виховні заходи

Участь у виставці-конкурсі стіннівок, у концерті, присвяченому Міжнар. Дню жінки.

1.      ГКК «Берегиня роду».

КТС Виготовлення вітальних листівок.

ГКК «Двері в дитинство. Подорож у дитинство наших батьків».

Випуск стіннівки до Тижня сім’ї. Участь у виставці творчих робіт «Шевченко у моєму серці».

Участь у дні самоврядування в гімназії. Контроль за успішністю.  ГКК «Я – вдома, я – в школі, я – серед друзів»! Інтерактивна гра.

 

ГКК «Дім без книги – день без сонця».

Участь у конкурсах поезії, на кращий читацький щоденник, у святі книги.

 

Індивідуальна робота

Як розвинути вольові якості. Тренінг.

Чому не можна принижувати людську гідність.

Повторюємо правила чергового.

Пригадуємо правила хорошого тону.

Я і моє здоров'я

Що таке духовне здоров’я. Бесіда.

Як запобігти захворюванню очей. Бесіда.

Зміцнення організму засобами загартування. Виготовлення пам’яток.

Дзеркальне озеро (цілющі властивості води). Бесіда.

Фізичний розвиток та безпека дитини

Увага: льодостав!

Як вести себе з домашніми тваринами. Коли чотириногі друзі бувають небезпечними?

Безпека вдома. Пізнавальна гра.

Правила дорожнього руху. Секунда – це мало чи багато?

Робота з батьками

Індивідуальні консультації  для батьків (корисні поради з теми «Батьківські права і обов’язки»).

Семінар-практикум «Залежність навчальних результатів від внутрішніх і зовнішніх факторів. Можливі шляхи покращення результатів школярів».

Батьківські збори.

1. Здорова сім’я. Як виховати дитину фізично здоровою.

Тренінг для батьків.

2.      Наші успіхи.

Консультації для батьків. Покарання дітей. Яким йому бути.

Робота з громадськістю

Зустріч із цікавою людиною

 

 

 

 


 

Квітень

Місячник довкілля «Земля – наш спільний дім»

 

1,04-08

Тиждень великих українців

11-15

Тиждень безпеки життя

18-22

Тиждень екології

25-29

Тиждень праці та благоустрою

Основні виховні заходи

Участь у дні гумору, конкурсі стінгазет про великих українців.

ГКК «Дочка Прометея»  (до 140-річчя з дня народження Лесі Українки).

Інформаційна хвилинка «Леонід Каденюк – перший космонавт незалежної України»

ГКК присвячена

Міжнародному дню визволення в’язнів фашистських концтаборів.

Конкурс прислів’їв та приказок на екологічну тематику, малюнків.

КТС «Мій екологічний проект». ГКК «Коли природа хворіє». Участь у акції «Посади сад».

КТС Благоустрій території гімназії.

ГКК «26 квітня – день скорботи» (до річниці трагедії на Чорнобильській АЕС).

Індивідуальна робота

Педагогічні спостереження, аналіз перевірки зошитів, щоденників.

Опитування. «Чи легко знаходити хороших друзів».

Який я товариш? Диспут.

Анкетування. Ставлення учня до громадської роботи.

Я і моє здоров'я

Зустріч зі шкільною медсестрою. Оздоровча хвилинка.

Конструктивне розв’язання

конфліктів як умова збереження психологічного здоров’я. Тренінг.

Вітаміни в продуктах і недостача їх у організмі. Бесіда.

Ми прийшли у володіння природи. Поради.

Фізичний розвиток та безпека дитини

Правила поведінки при виявленні вибухонебезпечних предметів.

Правила користування електроприладами і газовими приладами.

Перша долікарська допомога потерпілому при ушкодженні опорно-рухової системи людини.

Безпека поведінки в природі.

Робота з батьками

Анкетування про взаємостосунки в сім’ї.

 

Тематична консультація для батьків дівчаток « У родині росте дочка».

Проведення тесту «Які ви батьки?».

День телефонного зв'язку. Інформування  про хід і результати навчання, виховання й розвитку учнів.

Робота з громадськістю

Зустріч із працівниками дитячої кімнати міліції.


Травень

Місячник національно-патріотичного виховання

 

04-06

Тиждень памяті

10-13

Тиждень здоровя

17-21

Тиждень рідної гімназії

25-27

Тиждень дітей

Основні виховні заходи

КТС «Ветеран живе поруч» (Трудові десанти).

ГКК «Шукаю героя» (урок мужності).

Створення книги спогадів «Живу і пам’ятаю». Екскурсія до місця страти партизанів Згурівщини.

КТС Привітання батьків із Міжнародним днем сім’ї. Родинне свято.

ГКК «Професії членів моєї сім’ї». Участь у військово-патріотичних змаганнях.

Інформаційна хвилинка  «24 травня  - День слов’янської культури і писемності».

Цільова екскурсія до парку «Умій  бачити красу». ГКК «День Європи –символ нової моделі мирної співпраці». (До Дня Європи).

Підсумкова година класного керівника.

Інформаційна хвилинка (до Міжнародного дня боротьби з тютюнопалінням (30).

Класні збори. Підсумки за рік.

Індивідуальна робота

Колективне ігрове спілкування «Чарівний стілець».

Характеристика на себе. Рольова гра.

Самосвідомість і саморозкриття. Тренінг.

Діагностика. Вивчення  рівня розвитку пізнавальних можливостей і здібностей учнів, їхніх потреб і інтересів.

Я і моє здоров'я

Активний відпочинок – запорука здоров’я. Бесіда.

«Не хочу хвалитися, але я…».Рольова гра.

Зустріч із шкільною медсестрою на тему: «Профілактика та лікування педикульозу».

Екскурсія у парк «Ми прийшли у володіння природи за здоровям».

Фізичний розвиток та безпека дитини

Правила дорожнього руху. Інтелектуальна гра. Завдання від Світлофора Моргайка.

Як уберегтися від кишкових інфекцій.

Поведінка на воді.

Інструктаж із техніки безпеки під час канікул «Твоє життя – у твоїх руках».

Робота з батьками

Засідання батьківського комітету. Підсумки роботи. Організаційні питання.

Анкетування «Мистецтво жити з дітьми».

 

 Батьківські збори:

1Лекторій «Запобігання неправильному вихованню».

2. Підсумки за рік.

Написати подяки батькам за виховання дітей і активну участь у житті класу і гімназії.

Робота з громадськістю

Зустріч із ветеранами.

 


Діагностична діяльність

Діагностична діяльність проводиться з урахуванням наступних умов:

·        дослідження направлені на виявлення особливостей розвитку кожної дитини;

·        результати діагностики порівнюються тільки з попередніми результатами того ж учня, щоб виявити ступінь його руху в розвитку;

·        вивчення особистості учня і учнівського колективу здійснюється протягом усіх років навчання в гімназії;

·        визначаються перспективи розвитку учня і колективу;

·        дослідження носять комплексний системний характер;

·        діагностика проводиться в звичайних умовах навчально-виховного процесу.

Вивчення дітей і колективу проводиться не тільки за допомогою спеціальних психологічних методик, але і шляхом індивідуальнх бесід, спостережень, бесід із батьками, учителями.

Діагностика розвитку учня

1.     Здоровя і фізичний розвиток.

Діагностика здоровя і фізичного розвитку учнів проводиться спільно зі шкільною медсестрою і учителем фізкультури. Стан здоров’я відсліджується за допомогою моніторингу захворюваності. Враховуються усі пропуски уроків по хворобі, види захворювань, накреслюються графіки захворюваності по місяцях. Матеріал аналізується, розробляються міри профілактики.

2.Особливості розвитку особистості.

Темперамент

У 5 класі ми вперше визначили тип темпераменту у дітей. Для більш повної картини типу темпераменту визначали самі діти, батьки і класний керівник. З урахуванням усіх складових, результати є такими:

холериків – 2

сангвініків – 8

флегматиків – 2

меланхоліків – 1

Таким чином, у класі переважаючим типом темпераменту виявився сангвінік. Перевага сангвініків у класі створює відповідний емоційний фон. Це позитивна атмосфера, захоплення цікавими справами, висока працездатність. Але є і негативні елементи. Деякі діти в класі мають яскраво виражені здібності лідера-організатора, і між ними встановлюються стосунки суперництва. Не всі трудолюбиві. Деякі діти не можуть зосереджено трудитися над домашніми завданнями. У деяких почуття завищеної самооцінки переростає у зухвальство. У такому колективі важко невпевненому в собі меланхоліку (Кооп К.). Тому з ними ведеться робота по формуванню позитивної «Я – концепції».

         Знання особливостей темпераменту дитини дозволяє класному керівнику опиратися на його сильні сторони і розвивати слабі. У перспективі це допоможе визначити, у якій сфері професійної діяльності у неї успішніше підуть справи.

«Мислителі» чи «художники»

         У 6 класі до вивчення темпераменту були добавлені методики, які дозволяють визначити переважаючий розвиток півкуль головного мозку і типу мислення. Відомо, що для людей з переважаючою правою півкулею головного мозку, характерний художній тип (яскраві образи, живе сприйняття, емоційність). Для тих, у кого домінує ліва півкуля, характерний мислячий тип (логічні роздуми, абстракція, теоретизування). Ця асиметрія формується в результаті розумової діяльності. Результати мого дослідження показали, що із 13 чоловік «мислителів» у нас 5, «художників» - 4 і дітей зі змішаним типом – 3.

         Цінність цього дослідження у тому, що ми можемо вияснити, як думають наші учні. Знаючи це, можна прогнозувати, з якими труднощами може зустрітися дитина. Так учні з аналітичним складом розуму страждають там, де потрібно розвивати уявлення. Аналітик швидше роздумує, ніж діє, краще знає теорію, чим застосовує її на практиці. Абстрактні мислителі переживають труднощі в засвоєнні фактів, що потрібно враховувати при вивчені історії, географії, інших предметів. У «художників» труднощі повязані із засвоєнням матеріалу, що позбавлений наглядної образної опори. Знання проблеми вказує шлях її вирішення. Наприклад, уяву можна розвивати за допомогою рольових ігор, інсценівок. Одночасно потрібно використовувати сильні сторони мислення.

Характер і самооцінка

         Метою цієї діагностики є збільшення психологічної компетенції батьків. Застосування методу дає можливість зробити об’єктивнішою не тільки оцінку дитини батьками, але і самооцінку школяра, а також оцінку характеру класним керівником.

№ п/п

Якості характеру

Самооцінка

дитини

Оцінка

батьками

Оцінка класним керівником

1

Добрий

 

 

 

2

Чесний

 

 

 

3

Трудолюбивий

 

 

 

4

Охайний

 

 

 

5

Уважний

 

 

 

6

Покладистий

 

 

 

7

Стриманий

 

 

 

8

Впевнений у собі

 

 

 

9

Активний

 

 

 

10

Ласкавий

 

 

 

11

Ввічливий

 

 

 

12

Відвертий

 

 

 

13

Сміливий

 

 

 

14

Чуйний

 

 

 

15

Допитливий

 

 

 

16

Кмітливий

 

 

 

17

Надійний

 

 

 

18

Правдивий

 

 

 

19

Тактовний

 

 

 

20

Терплячий

 

 

 

 

У результаті ми отримуємо цінну інформацію про те, наскільки адекватно дитина себе оцінює, про знання своєї дитини батьками. При порівнянні оцінок, ми бачимо, чого очікує дитина від батьків і від учителя. Це привід для роздумів, чи отримує дитина психологічну підтримку, визнання. Чи оптимальні вимоги до дитини.

Звичайно, з кожною дитиною і батьками треба працювати індивідуально, але є і деякі загальні тенденції. Дуже часто оцінка мамою дитини і самооцінка дитини не співпадають. Мами переоцінюють свою дитину. Ставляться до неї необєктивно. Найреальніші риси характеру виявляються ті, де більше збігів у оцінюванні.

Інтереси і нахили. Ціннісні орієнтації

Розвиток особистості учнів у ході навчально-виховного процесу залежить від того, чи співпадає він інтересам і потребам самих дітей. Учителю треба знати, які мотиви навчальної роботи кожного учня, його інтереси, нахили і керувати процесом їх формування. Це можливо лише на основі систематичного вивчення, яке проводиться шляхом спостережень за дітьми, аналізу результатів їх діяльності, у процесі спілкування класного керівника і учнів. Застосовуються і спеціальні методики: «Пізнавальний інтерес», «Пізнавальна потреба», «Що нам цікаво?».

Дуже важливо також знати, які духовні інтереси формуються у дітей. Формування духовної сфери повязане з побудовою особистістю власної ієрархії цінностей. Базова структура особистих цінностей закладається якраз у підлітковому віці.

Учіння

Із переходом у 6 клас, а можливо трохи й пізніше, у підлітків знижується загальний інтерес до навчання. Гімназія перестає бути центром духовного життя дитини, так як мотиви, що спонукали її до навчання у 5 класі (інтерес перебування в гімназії, перші результати в новому навчальному закладі і т.д.) уже задоволені, а нові. Які б відповідали віковим особливостям, не склались. До того ж міняються самі умови шкільного життя:

·        кілька учителів-предметників, а не один, як у початковій школі;

·        збільшення кількості навчальних предметів і кількості навчального матеріалу;

·        інші форми роботи на уроці.

З метою подолання цих труднощів класним керівником була розроблена чітка система відстеження успішності кожної дитини (у порівнянні з навчанням у початковій школі, у попередньому семестрі), аналізу причин виниклих труднощів, прогнозування можливих майбутніх проблем і пошук шляхів їх вирішення. Результати навчальної діяльності кожної дитини графічно відображаються за семестрами і роками.

Після виявлення причин невдач з дитиною і її батьками проводиться індивідуальна робота. Пропонуються шляхи уникнення цих неудач. З цією ж метою на малих педрадах і батьківських зборах розбираються ситуації, звертається увага на вікові труднощі і резерви розвитку. Ми намагаємось прогнозувати ситуацію, бачити завтрашній день («зону найближчого розвитку»). З учнями також проводяться заняття по культурі навчальної праці, розвитку памяті, а з батьками обговорюється питання, як допомагати дома.

Діагностика розвитку класного колективу

Учнівський колектив безперервно розвивається. Змінюється склад класу. Група п’ятикласників із різних класів початкової школи повинна у своєму розвитку дорости до колективу.

Від вивчення до прогнозування і корекції

Детальне вивчення учнів і учнівського колективу дозволяє прослідкувати увесь хід розвитку особистості в процесі виховання і навчання, планувати і доцільно направляти індивідуальну роботу з дітьми. Вивчення, знання і правильне використання факторів і закономірностей, що формують особистість учня, дозволяє досягти керованості цим процесом, прогнозувати і коректувати розвиток особистості. Класний керівник, основуючись на принципах гуманістичної психології, може надати допомогу учням у їх навчальній діяльності і спілкуванні. Звичайно, необхідно забезпечувати психічну безпеку і комфорт дітей, тому така робота в ідеалі повинна здійснюватись під контролем психолога. Дослідницька діяльність сприяє і розвитку самого учителя, удосконаленню його стосунків із учнями і батьками.

 


 

Надпись: Ступінь емоційної єдності

Етапи формування

Надпись: Міжособистісні стосунки Надпись: Рівень сформованості і згуртованості

Класний колектив

Надпись: Уява Надпись: Пам’ять Надпись: Увага Надпись: Мислення Надпись: Здібності Надпись: Загальнонавчальні уміння Надпись: Професійна орієнтація Надпись: Тривожність Надпись: Характер і самооцінка Надпись: «Мислитель» або  «художник» Надпись: Темперамент

Місце в системі міжос. стосунків

Пізнавальна діяльність

Здоровя і фізичний розвиток

Особливості розвитку особисості

Інтереси і нахили

Позашкільні звязки і заняття

Сімя

Особистіть

Учень

Гімназія

Схема аналізу класного колективу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Схема вивчення особистості учня

 


 


                    Моніторинг соціального розвитку школярів                          

                                                            (щорічно)

І.   Рівень сформованості

морально-духовних і етичних якостей

1. Анкета  

1.  Що означає термін «культура»?

2.  Як ви відноситесь до культурних заходів у житті школи і міста?

3.  Які моральні принципи ви знаєте?

4.  Як ти ставишся до виконання своїх доручень?

5.  У твого друга загубилися гроші, ти допоможеш йому?

6.  Літня людина зайшла до громадського транспорту, вільних місць немає, ти сидиш, як ти вчиниш?

7.  Заходячи до школи ти обов’язково…

8.  Чи розвинуті в учнів нашої школи моральні якості? Які саме?

9.  Мені подобається більшість з тих людей, які мене оточують! Чому саме?

10. Мої батьки для мене?

11. Я вважаю, що людям приємно зі мною спілкуватися тому, що?

12. Які, на твою думку, риси (позитивні, негативні) наявні у тебе? Перерахуй!

13. Які риси мають бути притаманні вихованій людині?

14. На яких принципах ти будуєш свої відносини з друзями, однокласниками, дорослими?

15. Що, на вашу думку, можна зробити для того, щоб процес спілкування і взаємодії між людьми приносив лише позитив?

16. Чи часто ви говорите приємне людям для того, щоб підвищити їм настрій?

17. Чи полюбляєте ви злі жарти?

18. Ви злопам’ятні?

19. Чи можете  ви терпляче вислухати навіть те, що вас зовсім вас не цікавить?

20. Чи станете ви насміхатися з будь-кого, щоб розвеселити оточуючих?

 

1-6 низький рівень

7-12 середній рівень

13-20 високий рівень 

 

 

 

                                                     

 

 

 

 

                                                   

 


 

2.     АНКЕТА

 

 1 .Що таке, на вашу думку, морально-духовні цінності?

2.Проранжуйте морально-духовні цінності відповідно до власного світогляду:

         Людяність

         Доброта

         Лагідність

         Доброзичливість

         Совість

         Чесність

         Любов

         Благородство

         Сердечність

         Порядність

         Матеріальна забезпеченість

         Справедливість

         Гідність

         Відповідальність

         Жертовність

         Толерантність

         Милосердя

          Повага

         Співпереживання

З.Як Ви гадаєте, чи співпадають пріоритетні позиції Вашого вибору із

    можливим вибором Ваших батьків?

4.Як Ви вважаєте, чи є необхідними у житті для людини моральні цінності?

   Обґрунтуйте свою думку.

5.Чи змінюється з часом у суспільстві уявлення про мораль? Як саме?

6.Чи допомагає Вам у повсякденному житті дотримання моральних і духовних цінностей? Як саме?

7.Які наслідки спричиняє брак моралі та духовності людей для суспільства? 

8.Як Ви вважаєте, чи знизився останнім часом рівень духовно-моральної   вихованості у суспільстві? І чому?

9.Які методи мають використовувати, на Вашу думку, батьки й педагоги для  виховання моралі та духовності учнів?

                                                     Дякуємо за відповідь

                                           

 


 

3. Анкета

Зразок анкети для вивчення моральної орієнтації особистості учня

Шановний учню!

Нас дуже цікавить твоя думка з деяких питань життя школи. Вона до­поможе нам зробити його кращим і цікавішим. У тих запитаннях, де про­точується кілька варіантів відповідей, ти підкреслюєш той, який тобі найбільше імпонує, або дописуєш свій.

Дякуємо за співпрацю!

1.           Скільки тобі років?

2.           Стать - чол./жін.

З.Як ти ставишся до погляду своїх батьків на життя?

1)          повністю погоджуюся;

2)    майже погоджуюся;

3)          багато в чому погоджуюся;

4)    зовсім не погоджуюся.

4. Що найголовніше мати в житті {чого ти хочеш домогтися передусім)?

1)          багато грошей;

2)    можливість допомагати людям;

3)    цікаву роботу;

4)    визнання навколишніх людей;

5)    успіх у жінок (чоловіків);

6)    фізичну силу і здоров'я;

7)          владу надлюдьми;

3) сімейне благополуччя; ї) духовне багатство;

10) солідну посаду;

11) моральну досконалість;

12)процвітаючий бізнес;

13)інше...

5. Як ти ставишся до людей інших рас і національностей?

1) з неприязню, ненавистю;

2)  байдуже;

3)   вивчаю, цікавлюсь;

4)    вважаю рівними з собою;

5)    готовий до дружби і співпраці;

6)    не бачу проблем.

6. З якими наведеними тут думками ти погоджуєшся?

1)          турбота про навколишніх людей - важлива якість людини;

2)    турбота про процвітання своєї країни - головна риса громадянина;

3)    єдина турбота людини-її сім'я;

4)    людина має турбуватися лише про себе.

7.З якою думкою ти погоджуєшся?

1)          людина відповідає за все, що відбувається навколо;

2)    людина відповідає лише за свої вчинки;

3)    людина відповідає за свою сім'ю і близьких людей;

4)    людина відповідальна за долю світу, довкілля, всього людства.

8.       Який з перерахованих поглядів стосується тебе?

1)          я поважаю кожну людину, якщо вона не злочинець;

2)    я поважаю лише близьких друзів;

3)    я поважаю лише багатих і знаменитих;

4)    я поважаю тільки старших;

5)    я не зобов’язаний поважати будь-яку людину.


 

1.     Чи можна розглядати працю в житті людини:

1)          як засіб до існування;

2)    як вищий сенс життя;

3)    як виявлення своїх сил і можливостей;

4)    як неприємний обов’язок;

5)    як потребу здорового організму?

2.     З яким із наведених суджень ти погоджуємся?

1)          у колективі почуваєш себе сильнішим, здається, що виростають крила;

2)    колектив допомагає жити, вчитися, підтримує у важкі хвилини;

3)          колектив обмежує свободу людини;

4)    людина в колективі перетворюється на піщинку.

3.     Я в добрих стосунках зі своїми однокласниками:

1)          повністю погоджуюсь;

2)    погоджуюсь;

3)          я не знаю;

4)    не погоджуюсь;

5)    зовсім не погоджуюсь.

4.     Які дії, вчинки, особисті якості твоїх однокласників ти найбільше
шануєш?

………………………………………………………………………………

 

13. Які дії, негативні вчинки, особисті якості твоїх однокласників ти найбільше засуджуєш?

…………………………………………………………………………………

14. Що найбільше цікавить тебе у кінофільмах, книгах, у передачах телебачення?


1)

кримінальна хроніка;

2)

події у світі;

3)

досягнення науки, техніки;

4)

проблеми моралі;

5)

класична музика;

б)

політика;

7)

бізнес;

8)

спорт;

9)

релігія;

10)

рок-музика;

11) фантастика, пригоди;

12)

секс;

13)

комедії та шоу;

14) фільми жахів;

15)

детективи;

16)

розповіді про тварин;

17) проблеми сім'ї.


 

 

15. Хто твій улюблений герой кіно, телефільмів, літератури?

……………………………………………………………………….

16. Чи часто ти пропускаєш уроки?

1)          ніколи;

2)    випадково;

3)    інколи;

4)    часто;

5)    дуже часто.

17.  Чому ти пропускаєш уроки?
і)
мені нудно;

2)    мені не подобається навчання;

3)    тому, що пропонують друзі;

4)    бо є поважна причина;

5)    я не люблю своїх однокласників;

6)    інші причини.

 

 

 

 


 

ІІ . Рівень громадянської активності.

1. Анкета

1.  Чи знаєте Ви свої права?

а) так;        6) ні;              в) знаю деякі;               г) не-знаю;

2. Звідки ви дізнаєтесь про права людини ;

а) з підручника правознавства;       б) від вчителів;     в) від батьків, друзів

   г) від директора,              д) з інших джерел;

3. З яким із наступних тверджень Ви б погодилися:

а) Головне - забезпечити виконання кожною людиною її обов'язків;

б) Людина - найвища цінність, її права та свободи не можуть бути ніким
         
порушені;

         в)  Людина може бути і вільною особистістю, і достойним     громадянином,     а  його права та обов'язки доповнюють одне одного;

4. Що значить ваш навчальний заклад для Вас?
(відповідь просимо дати на звороті)

5.Чи маєте Ви можливість знайомитися зі своїми оцінками?

а) так;           б) ні;               в) маю, але з ускладненнями;

6.Чи будете Ви оприлюднювати свою думку, якщо вона відрізняється від думки вчителя?

а) так;                  б) ні;                       в) не знаю;

7. Чи спостерігали Ви різницю у відношеннях вчителя до учня в
залежності від:

а) успішності;   б) національності;  в) зовнішнього вигляду;

г)  матеріального стану батьків;

8. Чи мають місце угімназії, на вашу думку,  випадки приниження
людської гідності?

а) так:                    б) ні;                     в) не знаю;

9. На яких принципах будуються відносини між учнями та
вчителями:

а) поваги;       б) покори; в) взаємної байдужості ;   г) не знаю;

10. Чи дозволяють собі вчителі говорити з учнями в грубій
принизливій формі?

а) гак;             б) ні;           в) часто;               г) не пригадую;

11.Чи приміняють вчителі фізичну силу по відношенню до учнів?

а) так;                    б) ні;          в) часто;         г) не пригадую;

12. Які обов'язки мають учні гімназії (записані  у Статуті навчального закладу) ?

     (відповідь просимо дати на звороті )

13. До кого Ви б звернулися у випадну несправедливого рішення вчителя?

а) до клас, керівника;  б) адміністрації;       в) батьків;

г) у комісію ч захисту прав дитини;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

3.Анкета

«Я — громадянин України»

Відповідаючи на запитання, необхідно відмітити позначкою

варіант, який найбільше тебе задовольняє, або вказати свій варіант

відповіді.

1.  Я вчуся в__ класі, моя стать  _ жіноча, _ чоловіча

2.  Як ти розумієш поняття «громадянин»?______

3.  Які в тебе виникають почуття, коли ти чуєш Гімн України?_______________________________________________________

4.  Які життєві цінності є для тебе найважливішими:

    здоров'я                          громадське визнання

    любов                          □ служіння Вітчизні

    освіта                           □ віра в Бога

    добробут                         родина

    чиста совість                                 творчість    улюблене заняття

свій варіант відповіді

5. Яке громадське доручення ти виконуєш у класі

В  ШКОЛІ  _________________

6.   Якщо в тебе виникають проблеми з навчанням, до кого ти звертаєшся?

 _ до вчителя-предметника

 _ до класного керівника

_  до батьків

_  до друзів

_  до адміністрації школи

_  свій варіант ___________________________

7.    Які музеї та театри ти відвідував:

_ у своєму місті_________

_ в Україні

_ в інших країнах________

8.   Чи відвідуєш ти будь-який гурток?

_так

_ ні

 

            

                                             4.    АНКЕТА

( визначення рівня відповідальності за  доручену справу )

1.           Що таке відповідальність?

2.     Яку справу ти називаєш відповідальною?

3.     Чи всі учні нашого класу виконують пропоновані їм доручення або власні обіцянки?

4.     Яку людину ти називаєш відповідальною? Чи є такі у нас в класі?

5.     Чи буває так; хтось із дітей не дотримав слова, не виконав завдання, підвів клас, і в тебе на нього проявляється злість, ти ним не задоволення?

6.     За невиконанням яких справ ти більше всього буваєш незадоволенні своїми товаришами?

7.     Щоб ти запропонував зробити , щоб учні завжди виконували свої обіцянки і дані їм доручення?

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 5. Тест на визначення рівня відповідальності учнів

 

    1. Учитель доручив тобі підготувати доповідь на засідання гуртка, ти...:

а) знайдеш літературу і самостійно підготуєшся;

б)         зробиш доповідь абияк з того, що буде під рукою;

в) забудеш про це доручення, бо в тебе є важливіші справи.

2. Мама попросила тебе забрати з дитячого садка сестричку, ти...

а) зробиш це із задоволенням;

б) спробуєш це передоручити комусь іншому;

в) будеш займатися своїми справами, сподіваючись, що мама сама  зро­бить це пізніше.

3. Ти пообіцяв своєму другові повернути його книгу саме сьогодні, але в тебе виникли   термінові справи, тому ти...:

      а) знайдеш хвилинку, щоб виконати обіцянку;

     б) попросиш когось зробити це за тебе;

в) забудеш про обіцянку, бо твої справи важливіші.

4. Один із учнів вашого класу повинен був виступити на шкільній  кон­ференції, але він раптом захворів, ти...

а) сам запропонуєш свою кандидатуру, підготуєш виступ;

б) спробуєш вмовити виступити когось із однокласників;

в) не зреагуєш на проблему, бо «твоя хата з краю».

       5.       Прогулюючись парком, помічаєш незгасне вогнище, ти...

а) спробуєш зробити все, щоб його загасити;

б) повідомиш кого-небудь про необхідність вжити заходів;

в) спокійно підеш далі, бо це не твоя справа.
Підрахувати кількість відповідей а, б, в.
Більшість «а» — високий рівень;
більшість «б» — середній рівень;
більшість «в» —   низький рівень.

 

 

 

ІІІ.   Методика визначення типу взаємодії між класним керівником та учнями

 

1. Анкета

Дослідження запроваджується серед учнів 9, 10, 11, 12 класів.

Старшокласнику!

Тобі пропонується дати відповідь на 24 запитання, які характеризують діяльність твого класного керівника. На кожне запитання можна дати лише одну відповідь: «так» або «ні» (так позначається знаком «+», ні зна­ком «-» ). Постарайся дати правдиву, відверту відповідь.

 

ДОСЛІДЖЕННЯ ПРОВОДИТЬСЯ АНОНІМНО.

1.  Класний керівник вміє точно визначити здібності своїх учнів.

2.           Мені важко контактувати із своїм класним керівником.

3.  Класний керівник — справедлива людина.

4.           Класний керівник допомагає мені (пояснює, вимагає).

5.           Класному керівникові не вистачає співчуття у відносинах із дітьми.

6.     Слово класного керівника для мене закон.

7.      Класний керівник людина, яка старається виконати свої обіцянки, реалізувати плани.

8.           Я повністю задоволений своїм класним керівником.

9.           Класний керівник недостатньо вимогливий до мене.

10. Класний керівник завжди може дати розумну пораду.

11. Я повністю довіряю своєму класному керівникові.

12. Оцінка класного керівника дуже важлива для мене.

13. Класний керівник організовує роботу по шаблону.

14. Працювати з класним керівником — одне задоволення.

15. Класний керівник приділяє мені мало уваги.

16. Класний керівник не враховує, як правило, моїх індивідуальних особливостей.

17.  Класний керівник завжди вислуховує мою думку.

18. Класний керівник погано відчуває мій настрій.

19. У мене немає сумніву у правильності та необхідності методів впливу на мене, якими користується класний керівник.

20.  Я не стану ділитися з класним керівником своїми особистими таємницями.

21.  Класний керівник карає мене за дрібні вчинки-витівки.

22.  Класний керівник добре знає мої слабкі та сильні сторони.

23.  Я хотів би стати схожим на свого класного керівника.

24.  У мене з класним керівником чисто ділові стосунки.     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

2.  Анкета для виявлення стосунків у колективі

Шановний учню!

Нас дуже цікавить твоя думка з деяких питань життя школи. Вона допоможе нам зробити його кращим і цікавішим. У тих запитання, де пропонується кілька варіантів відповідей, ти можеш підкреслити ту, яка найбільше імпонує тобі, або дописати свою.

Дякуємо за співробітництво!

  1) Скільки тобі років?

  2) Стать........... чол./жін.

  3) Ти любиш школу?

1)         дуже люблю;

2)    не люблю;

3)         трішки люблю.

4) Як ти почуваєшся в школі?

1)          спокійно;

2)          весело;

3)    нудно;

4)    страшно;

5) комфортно;
6} неспокійно;
7) самотньо.

5) Чи подобається тобі хтось з класу? (так/ні).

6) Якщо "гак", то що переважає у ваших стосунках?

І)   взаєморозуміння;

2)    взаємодопомога;

3)    справжнє кохання;

4)    співпереживання;

5)    повага одне до одного;

6)    заняття сексом;

7)    спільне хобі.

 

7.Які проблеми хвилюють тебе у взаєминах з однокласниками?

8.Які стосунки склалися у вашому класі?

1)          взаєморозуміння;

2)    байдужості;

3)    поваги і довіри;

4)    насилля;

5)    співпереживання;

6)    переслідування та висміювання;

7)    взаємодопомоги.

9.      Чи хотів би ти запросити до себе на день народження кого-небудь з
учителів?
(так/ні).

10.    Як би ти охарактеризував стосунки між учнями вашого класу?

1)   дружні; співпрацюємо, турбуємося одне про одного та водночас від­чуваємо відповідальність за власні вчинки перед колективом; Т)   товариські, дружні, але не дуже міцні й тривалі;

3)    абсолютно байдужі: ніхто нікого не цікавить;

4)    нещирі: за злагодою приховується утиск з боку сильних;

5)    ми всі підкоряємося одному "королю" або групі нахабних небезпеч­них посіпак;

6)    ми увесь час сперечаємося та сваримося одне з одним;

7)    стосунки між нами бувають різні залежно від ситуації.

11.    Я вважаю за краще зі своїми однокласниками:

1)          вчити уроки;

2)    виїздити на природу;

3)    брати участь у громадській роботі;

4)    захищати їх від небезпеки;

5)    триматися від них подалі;

6)    проводити вільний час;

7)    допомагати тим, хто потребує цього;

8)          обговорювати особисті проблеми;

9)    проводити свій день народження;

10) звертатися по допомогу.

12.    Що найбільше відповідає твоїй життєвій позиції?

1)          я відчуваю потребу завжди безкорисливо допомагати іншим людям;

2)    я готовий відмовитися від власних інтересів заради інших людей;

3)    я намагаюся поєднувати власні інтереси з потребами та інтересами Інших людей;

4)    я допомагаю іншим людям, якщо це не суперечить моїм інтересам;

5)    я намагаюся не турбувати інших людей через свої особисті проблеми;

6)    я можу співчувати іншій людині, проте марнувати час на будь-яку допомогу не можу;

7)    я допомагаю іншим людям, якщо сам маю з цього якийсь зиск;

8)    мене не цікавлять інші люди.

5.     Хто має втрутитися й допомогти учневі, якщо він став на неправильний шлях: погано вчиться, порушує закони, вживає наркотики  тощо?

1)                     ніхто;

2)                     однокласники;

3)                     вчителі;

4)                     батьки;

5)                     міліція;

6)                     церква;

7)                     психолог;

8)                     соціальний працівник;

9)                     особисто я.

 

 

 

 

3.Анкета

                                                             для учнів з питання виявлення

згуртованості учнівського колективу

1. Чи вважаєте ви, що ваш колектив згуртований?

а) Так;

б)  ні;

в) частково.

2.     Чи берете ви участь у тому, щоб клас став згуртований?

а)  Так;

б)  ні;

в) інколи.

3.     Чи звертаються до вас учні вашого класу по допомогу?

а)  Так;   .

б)  ні;

в) інколи.

4.     Якщо до вас звертаються по допомогу, ви:

а)  допомагаєте завжди;

б)  не допомагаєте ніколи;

в)  допомагаєте інколи, бо не завжди можете;

г)   допомагаєте лише тоді, коли знаєте, що скоро вам потрібна буде

 до­помога?

5.   Чи вважаєте ви, що у вашому класі поширений принцип «Моя хата
з краю»?

а)  Так;

б)  ні;

       в) частково.  

6. Кожен із нас достатньо ініціативний, щоб у випадку необхідності взяти на себе відповідальність за будь-яку справу.

а) Так;

б)  ні.

7.   У випадку невдач та поразки ми не поспішаємо звинуватити одне одного, а намагаємося спокійно розібратися у причинах.

а) Так;

б)  ні.

 


 

4.Анкета для школярів

Друже! Ти маєш перед собою абсолютно анонімну анкету. Твої відповіді допоможуть покращити стосунки між дорослими і підлітками. Уважно прочитай запитання і підкресли варіанти відповідей, які ти обираєш. Де по­трібно, напиши іншу відповідь.

Як загалом ставляться до тебе дорослі?

Вчителі - приязно, формально, байдуже, вороже, інше 

Батьки - приязно, формально, байдуже, вороже, інше  

Які заохочення ти отримував?

У школі - високу оцінку, прилюдне визнання успіхів, схвалення, подяку батькам, особливу довіру вчителя, грамоту, екскурсію, подарунок, почесне

доручення, премію, інше..........................................

Вдома - гроші, розваги, подорожі, дарунки, ласощі, речі, подяку, допомогу,

похвалу, обіцянки, пільги, інше...............................

Не було успіхів Не було заохочень       

Які покарання ти отримував за погану поведінку чи навчання?
У школі  - погану оцінку, виклик до директора, виклик батьків, додаткову
роботу, догану, прилюдний осуд, приниження, обзивання, штраф, прискіпливість, прохання вийти з класу, фізичне покарання, інше...

Вдома - сварку, обмеження прав, фізичне покарання, додаткові доручення, приниження, позбавлення кишенькових грошей, заборону розваг, обме­ження спілкування, заборону прогулянок, інше..............

Не було таких випадків, бо........................................

Не отримую покарань, бо...........................................

Чи заслужено ти отримуєш заохочення? Завжди, не завжди, деколи, ніколи.

Чи заслужено ти отримуєш покарання?
Завжди, не завжди, деколи, ніколи.                                

Що ти відчуваєш після заслуженого заохочення?  

Бажання постаратися ще, гордість своїми успіхами, впевненість у собі; радість, що тепер від тебе відчепляться, інше............................       

Що ти відчуваєш після незаслуженого заохочення?
Ніяковість, прагнення виправдати довіру; радість, що на тебе звернули увагу; пишаюся, що всіх перехитрив, інше........................

Що ти відчуваєш після заслуженого покарання?
Прагнення виправитися, прагнення все забути, сором, гнів, мені це байдуже, інше     

Що ти відчуваєш після незаслуженого покарання?
Прагнення помститися, безвихідь і відчай, небажання робити будь-що, прагнення довести свою правоту, мені це байдуже, інше.......

Дякуємо за допомогу. Хай тобі щастить!       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           


 

IV. Визначення рівня вихованості учнів

 

              1. Анкета рівня вихованості для 5-12-х класів

(понятійний рівень)

1.1    Назвати права громадян України.

1.2    Назвати обов'язки громадян України.

 

2.1      Праця у житті людини.

2.2  Праця у вашому теперішньому житті.

 

3.            Екологічна культура - це ....

4.            Ваше ставлення до державного і особистого майна.

5.            Назвати принципи загальнолюдської моралі.

6.  Які традиції та культурні цінності народів, що населяють Україну ви
знаєте.

7.1     Які досягнення у галузі культури у повсякденному житті ви знаєте.

7.2     Які позакласні заходи у вашій школі проводилися.

 

8.1     Які фізкультурно-оздоровчі заходи проводилися у вашій школі.

8.2     Що ви знаєте про шкільну олімпіаду-спартакіаду.

9.   Дайте характеристику учням нашої школи.

10. Які вчителі нашої школи.

А) відчувають особистість учня; Б) поважають особистість учня;

       В) зважають на інтереси учнів; Г) ігнорують прагнення та інтереси учнів;

Д)    бувають    різними:    добрими    і    сердитими,    справедливими    і несправедливими;

Е) частіше бувають негативними ніж позитивними;

       Є) не відчувають потреб та інтересів учнів.

       11. Яка ваша сім'я.

       А) дружня, усі поважають один одного; Б) мене цілком розуміють;

       В) зважають на мої інтереси;   Г) мене зовсім не розуміють.

Д) у моїй родині бувають і позитивні  негативні моменти;

        Е) я нічого не хочу міняти у своїй родині;

        Є) я б багато чого змінив у стосунках з моїми ближніми.

 

                                            

Рівень вихованості учнів

 

Показники вихованості

Ознаки прояву вихованості

Яскраво проявляються  

(5)

Проявляються

(4)

Слабо проявляються (3)

Не проявляються

(2)

1

2

3

4

5

Доброта, чуйність

Добрий, турботливий, охоче допомагає всім, хто потребує його допомоги, організовує на добрі справи товаришів

Сам добрий, чуйний, завжди допоможе в скрутну хвилину, але інших на добрі справи не мобілізує

Допомагає іншим, якщо доручає вчитель або колектив

Недоброзичливий, грубий з товаришами

Чесність і правдивість

Вірний своєму слову: правдивий з учителями, товаришами, добровільно признається в своїх проступках і того ж вимагає від інших

Вірний своєму слову, правдивий з учителями і товаришами, зізнається в своїх проступках, але не вимагає чесності від інших.

 

Не завжди виконує обіцянки, не відразу зізнається в своїх проступках, а лише після засудження старшими, товаришами

Часто не щирий, обманює товаришів, вчителів.

Простота і скромність

Простий і скромний, схвалює ці якості у інших.

Сам простий і скромний, але не цікавиться чи мають ці якості інші.

Простий і скромний в присутності старших і педагогів.

Тримається зверхньо, зневажливо ставиться до товаришів.

Ставлення до оточуючих

Ввічливий, з повагою ставиться до всіх вчителів, сторонніх людей, однокласників (вітається, поступається місцем, пропускає вперед себе старших, дівчаток, молодших). Дотримується правил етикету, християнської моралі.

Ввічливий, з повагою ставиться до своїх вчителів, товаришів, батьків однокласників, але ігнорує інших педагогів та сторонніх. Не завжди дотримується правил етикету та християнської моралі.

Проявляє ввічливість лише за умови постійного нагадування та контролю з боку дорослих. Не завжди дотримується принципу загальнолюдської моралі в спілкуванні з товаришами, часто не дотримується правил етикету. В з’ясуванні стосунків між товаришами дозволяє собі фізичне приниження інших.

Відливий лише по відношенню до знайомих людей. У спілкуванні з товаришами допускає вживання ненормативної лексики. Часто є ініціаторам бійки. Вітається лише у відповідь. Заходячи в приміщення не знімає шапку.

 

Дисциплінованість

Зразково поводиться, самостійно дотримується правил

Добре поводиться незалежно від наявності чи відсутності контролю, але не вимагає хорошої поведінки від інших.

Дотримується правил поведінки при умові вимогливості і контролю з боку дорослих і товаришів.

І при наявності вимог з боку педагогів і товаришів порушує дисципліну, слабо реагує на зауваження

Обов’язок і відповідальність

Виконує громадські доручення охоче, відповідально і з бажанням, вимагає такого ж ставлення і від інших. Береже шкільне майно, прагне побудити до цього інших.

Виконує громадські доручення охоче, відповідально, але не вимагає цього від інших

Неохоче виконує доручення, а тільки при умові контролю з боку вчителів та товаришів.

Ухиляється від доручень, безвідповідальний.

Бережливість

Береже шкільне майно, прагне побудити до цього інших.

Сам бережливий, але не цікавиться чи бережливий товариш.

Проявляє бережливість, якщо відчуває контроль з боку вчителів і старших вчителів.

Не бережливий, псує шкільне майно і лагодить його тільки після настійливих вимог.

Відповідальне ставлення до навчання

Вчиться в повну силу, проявляє інтерес до знань, трудолюбивий і старанний, добивається хороших результатів в учінні, сам охоче допомагає товаришам

Вчиться в повну силу, проявляє інтерес до знань, добре вчиться сам, але товаришам допомагає лише тоді, коли доручають або просять.

Вчиться не в повну міру сил, не проявляє інтерес до навчання і старанності, вимагає постійного контролю, байдужий до навчання товаришів.

Незважаючи на контроль не проявляє інтересу до учіння і старанності, вчиться погано.

Колективізм і товариськість

Товариський, поважає інтерес колективу, сам охоче відгукується на прохання товаришів, організовує корисні справи колективу.

Товариський, рахується з інтересами колективу, охоче виконує доручення, але сам не організовує корисні справи колективу

Не дуже товариський, відгукується на прохання товаришів, але в справах колективу бере участь неохоче.

Нетовариський, егоїстичний

Ставлення до суспільно-корисної праці (працьовитість)

Розуміє суспільну цінність праці, проявляє інтерес до нього, добросовісно відноситься до самообслуговування та інших видів праці, уміло організовує працю інших.

Розуміє сумлінну цінність праці, сам проявляє інтерес, добросовісне ставлення до праці, але інших на суспільно-корисну працю не організовує і не злучає

Працюючи при наявності змагань, вимогливості і контролю з боку педагогів і товаришів.

Не любить працю, прагне ухилятись від неї, навіть при наявності вимог і контролю.

Соціальна активність

Регулярно читає газети, слухає передачі радіо і телебачення, політично добре усвідомлений, активний в суспільній діяльності.

Регулярно читає газети, слухає передачі по радіо і телебаченню, політично добре усвідомлений. Виконує громадські доручення охоче, відповідально, але не вимагає цього від інших.

Політично недостатньо освідомленний, не регулярно читає газети, вимагає постійного стимулювання з боку громадської думки старших. 

Політично мало освідомлений, рідко читає газети, навіть якщо цього вимагають старші.

 

 

 

V. Моніторинг відвідування унями навчальних занять.

 

VI. Моніторинг фізичного здоров’я учнів.

 

VII. Моніторинг рівня сформованості в учнів навичок здорового способу життя. 

 


 

Анкета

(Рівень сформованості духовного світу школяра)

1.            У чому, на твою думку, повинна проявлятися приналежність до певної нації (потрібне підкреслити):


a)                у записі в паспорті;

b)                у рисах обличчя;

c)                 у знанні мови, історії, культури;

d)                у спільності релігії;

e)                 у проживанні на спільній території;

f)                  інше.


2.            Чи відчуваєш ти себе членом своєї національної спільноти? У чому це проявляється?

3.            Що таке національний характер:

a)            риси характеру, притаманні жителям певної країни;

b)           риси характеру, притаманні представникам певної нації;

c)            інше.

4.            Що таке національна свідомість;

a)            Відчуття приналежності до певної держави;

b)           Відчуття приналежності до певної національної спільноти;

c)            Інше.

5.            Чи є у тебе ідеал:


a)            так;

b)           ні.


6.            Чи прагнеш ти бути таким, як твій ідеал:


a)            так;

b)           ні.


7.            Якщо так, то в чому це проявляється;

a)            наслідуєш манеру розмови, зовнішності;

b)           прагнеш робити те, що і він (вона)

c)            виховуєш у собі позитивні риси його характеру, прагнеш втілювати їх у           житті;

d)           захоплюєшся ним (нею), але не наслідуєш приклад.

8.            Що таке національний ідеал людини?

9.            Із перелічених слів, що означають риси характеру,  вибери  слова-якості, які найбільш притаманні:

a)            українцям;

b)           твоєму ідеалові;

c)            твоєму ровесникові;

d)           тобі;

e)            українському національному ідеалові;

f)             які ти хотів би виховати в собі.

Активність. Благородство, байдужість, безвольність. Воля, впевненість у собі, волелюбність, віра в Бога. Гостинність, грубість. Дисциплінованість, доброта, делікатність, доброзичливість. Егоїстичність. Життєрадісність, жадібність. Заздрісність, зарозумілість. Ідейність, ініціативність, індивідуалізм. Колективізм, кар’єризм, користолюбство. Лагідність, любов і пошана до батьків і старших, любов до краси, лінощі. Мужність, мстивість. Наполегливість, ніжність. Оптимізм, організованість. Принциповість патріотизм, працьовитість, почуття власної гідності, привітність, пасивність, песимістичність. Рішучість. Самолюбство. Твердість, терпеливість, тактовність, турботливе ставлення до менших і слабших. Уважність. Хоробрість. Цілеспрямованість. Чесність, чуйність, чистота почуття кохання, чемність, черствість. Щедрість.

10.   Які з перелічених негативних рис характеру викликають у тебе найбільшу відразу і чому?

11.  Яке місце серед інших якостей характеру повинна займати воля:

a)     перше місце;

b)    одне з перших місць;

c)     не знаю, яке, але не одне з перших;

d)    воля не є обов’язковою рисою характеру.

12.   Як ти виховуєш свою волю?

13.  Чи є у тебе план самовдосконалення?


 

Анкета для оцінки рівня шкільної мотивації Н. Луськанової

1.     Тобі подобається в школі?


·        не дуже

·        подобається 

·        не подобається


2.     Вранці, коли ти пробуджуєшся, ти завжди з радістю йдеш в школу або тобі часто хочеться залишитися удома? 

·        частіше хочеться залишитися удома

·         буває по-різному

·         йду з радістю

3.     Якби вчитель сказав, що завтра в школу не обов'язково приходити всім учням, що ті, що бажають можуть залишитися удома, ти пішов би в школу або залишився удома?


·        не знаю 

·        залишився б удома 

·        пішов би в школу


4.     Тобі подобається, коли у вас відміняють які-небудь уроки?


·     не подобається

·      буває по-різному 

·     подобається


·      

5.     Ти хотів би, щоб тобі не задавали домашніх завдань? 


·     хотів би 

·     не хотів би 

·     не знаю


6.     Ти хотів би, щоб в школі залишилися одні зміни?


·     не знаю 

·     не хотів би 

·     хотів би


7.     Ти часто розповідаєш про школу батькам? 


·     часто 

·     рідко 

·     не розповідаю  


8.     Ти хотів би, щоб у тебе був менш строгий вчитель? 


·        точно не знаю 

·        хотів би 

·        не хотів би


9.     У тебе в класі багато друзів? 


·        мало 

·        багато 

·        немає друзів 


10.         Тобі подобаються твої однокласники?


·           подобаються 

·           не дуже 

·           не подобаються


Ключ

 Кількість балів, які можна отримати за кожну з трьох відповідей на питання анкети.

№ запитання

оцінка за 1-у відповідь

оцінка за 2-у відповідь

оцінка за 3-у відповідь

1

1

3

0

2

0

1

3

3

1

0

3

4

3

1

0

5

0

3

1

6

1

3

0

7

3

1

0

8

1

0

3

9

1

3

0

10

3

1

0

 

Перший рівень. 25-30 балів – високий рівень шкільної мотивації, учбової активності.  У таких дітей є пізнавальний мотив, прагнення найуспішніше виконувати всі вимоги, що пред'являються школою. Учні чітко слідують всім вказівкам вчителя, добросовісні і відповідальні, сильно переживають, якщо отримують незадовільні оцінки. У малюнках на шкільну тему вони змальовують вчителя в дошки, процес уроку, учбовий матеріал і тому подібне.

Другий рівень. 20-24 бали – хороша шкільна мотивація.  Подібні показники мають більшість початкових класів, що вчаться, успішно справляються з учбовою діяльністю. У малюнках на шкільну тему вони також змальовують учбові ситуації, а при відповідях на питання проявляють меншу залежність від жорстких вимог і норм. Подібний рівень мотивації є середньою нормою.

Третій рівень. 15-19 балів – позитивне відношення до школи, але школа залучає таких дітей внеучебной діяльністю.  Такі діти досить благополучний відчувають себе в школі, проте частіше ходять в школу, щоб спілкуватися з друзями, з вчителем. Їм подобається відчувати себе учнями, мати красивий портфель, ручки, зошити. Пізнавальні мотиви у таких дітей сформовані у меншій мірі, і учбовий процес їх мало залучає. У малюнках на шкільну тему такі учні змальовують, як правило шкільні, не учбові ситуації.

Четвертий рівень. 10-14 балів – низька шкільна мотивація.  Ці діти відвідують школу неохоче, вважають за краще пропускати заняття. На уроках часто займаються сторонніми справами, іграми. Випробовують серйозну скруту в учбовій діяльності. Знаходяться в стані нестійкої адаптації до школи. У малюнках на шкільну тему такі діти змальовують ігрові сюжети, хоча побічно вони пов'язані з школою.

П'ятий рівень. Нижче 10 балів – негативне відношення до школи, шкільна дезадаптація.  Такі діти зазнають серйозних труднощів у навчанні: вони не справляються з учбовою діяльністю, випробовують проблеми в спілкуванні з однокласниками, у взаєминах з вчителем. Школа незрідка сприймається ними як вороже середовище, перебування в якій для них нестерпно. Маленькі діти (5-6 років) часто плачуть, просяться додому. У інших випадках учні можуть проявляти агресію, відмовлятися виконувати завдання, слідувати тим або іншим нормам і правилам. Часто у подібних школярів наголошуються нервово-психічні порушення. Малюнки таких дітей, як правило, не відповідають запропонованій шкільній темі, а відображають індивідуальні пристрасті дитини.

 

 

 

 

 

 

 


 

Методика виявлення рівня розвитку самоврядування

Мета: визначити рівень розвитку учнівського самоврядування.  

Проведення  Кожен учень заповнює бланк, в якому вказані номери приведених нижче пропозицій. Міру своєї згоди з цими пропозиціями той, що відповідає виражає в оцінках: 4 – «Так», 3 – «Швидше так, чим ні», 2 – «Важко сказати»,

 1 – «Швидше ні, чим так», 0 – «Ні».

1. Вважаю для себе важливим добиватися того, щоб мій клас був найкращим.

 2. Вношу пропозиції по вдосконаленню роботи класу.

 3. Самостійно організовую інтересниє справи зі своїми товаришами в класі.

 4. Беру участь в підведенні підсумків роботи класу, у визначенні найближчих завдань.

 5. Клас здібний до дружних самостійних дій.

 6. У нас в класі обов'язку чітко і рівномірно розподіляються між учнями. 

7. Виборний актив в нашому класі має авторитет серед всіх членів

7. Виборний актив в нашому класі має авторитет серед усіх членів колективу.

 8. Вважаю, що актив в нашому класі добре і самостійно справляється зі всіма обов'язками. 

9. Вважаю, що що вчаться нашого класу сумлінно відносяться до виконання своїх суспільних обов'язків. 

10. Своєчасно і точно виконую рішення, прийняті зборами або активом класу.  11. Прагну докласти всі зусилля, щоб завдання, поставлені перед класом, були виконані.

12. Готовий відповісти за результати своєї роботи і за результати роботи своїх товаришів.  

13. Ми добре уявляємо собі завдання, що стоять перед школою. 

14. Що вчаться мого класу часто беруть участь в організації всіляких заходів для всієї школи. 

15. Ми прагнемо допомогти представникам нашого класу, що полягають в органах самоврядності школи, у вирішенні завдань, що стоять перед ними.

 16. Мої товариші і я регулярно беремо участь в обговоренні проблем, що стоять перед школою.

17. Ми прагнемо до співпраці в рішенні завдань, що стоять перед школою, з іншими класами і об'єднаннями. 

18. Задоволений відношенням моїх товаришів до учнів інших класів.

 19. Ми прагнемо допомогти іншим колективам, молодшим класам у вирішенні труднощів, що виникають перед ними.

20. Вважаю, що школи, що вчаться, вибрані в органи самоврядності, мають заслужений авторитет. 

21. Мої однокласники сумлінно відносяться до виконання доручень всього колективу. 

22. Ми прагнемо до того, щоб колектив школи досяг вищих результатів. 

23. Готовий відстоювати інтереси школи в інших колективах і громадських організаціях. 

24. Усвідомлюю свою відповідальність за результати роботи школи.   Обробка результатів 

При обробці результатів 24 пропозиції розбиваються на 6 груп (блоків). Дана систематизація обумовлена виявленням різних аспектів самоврядування:

 1) включення учнів у самоврядну діяльність (пропозиції 1, 2, 3, 4);

 2) організованість класного колективу (пропозиції 5, 6, 7, 8);

3) відповідальність за результати спільної роботи в класі (пропозиції 9, 10, 11, 12);

 4) участь класу в управлінні справами школи (пропозиції 13, 14, 15, 16); 

5) взаємодія з іншими класами в організації загальношкільного життя (пропозиції 17, 18, 19, 20);

 6) усвідомлення відповідальності за результати роботи всього колективу школи (пропозиції 21, 22, 23, 24).

 


 

Анкета учняі)_________ класу ___________________________________________

Обовязок і відповідальність

1

Вважаю для себе важливим добиватися, щоб колектив мого класу працював краще.

4

3

2

1

0

2

Вношу пропозиції по вдосконаленню роботи класу.

4

3

2

1

0

3

Самостійно організовую окремі заходи в класі.

4

3

2

1

0

4

Беру участь в підведенні підсумків роботи класу, у визначенні найближчих завдань.

4

3

2

1

0

Бережливість

1

Акуратно користуюся бібліотечними книгами.

4

3

2

1

0

2

Дбайливо відношуся до шкільних меблів ( не малюю, не креслю на партах.

4

3

2

1

0

3

Дбайливо відношуся до свого одягу ( стежу за чистотою і охайністю.

4

3

2

1

0

4

 Економлю природні ресурси(електроенергію, воду, папір - до кінця використовую зошити. 

4

3

2

1

0

Дисциплінованість

1

 Знаю і дотримуюсь правил, записаних в Статуті гімназії. 

4

3

2

1

0

2

Завжди уважний на уроках, не заважаю слухати іншим пояснення вчителя.

4

3

2

1

0

3

Беру участь в позакласних заходах, що проводяться в класі ( у гімназії).

4

3

2

1

0

4

Усвідомлюю свою відповідальність за результати роботи в колективі класу.

4

3

2

1

0

 

 

 

 

Відповідальне ставлення до навчання

1

Прихожу в школу с выполненным домашним заданием.

4

3

2

1

0

2

При подготовке домашнего задания стараюсь не прибегать к помощи взрослых.

4

3

2

1

0

3

Использую дополнительную литературу ( пользуюсь средствами Интернета).

4

3

2

1

0

4

Аккуратен, исполнителен, точен.

4

3

2

1

0

Ставлення до суспільної праці

1

Своєчасно і точно виконую доручені мені завдання.

4

3

2

1

0

2

Беру участь в трудових рейдах( прибиранню класу, школи, пришкільної ділянки, зборі макулатури).

4

3

2

1

0

3

Виконую трудові доручення батьків.

4

3

2

1

0

4

Сумлінно виконую всі доручення.

4

3

2

1

0

Коллективізм, почуття товариськості

1

Задоволений відношенням моїх товаришів до інших класів.

4

3

2

1

0

2

Готовий відстоювати інтереси всього колективу школи в інших колективах і громадських організаціях.

4

3

2

1

0

3

 Готовий допомогти своїм однокласникам виконувати домашнє завдання або доручення дорослих. 4

4

3

2

1

0

4

Готовий відповісти за результати своєї роботи і за результати роботи своїх товаришів

4

3

2

1

0

Честність і справедливість

1

Вважаю, що необхідно відповідати за свої вчинки. 

4

3

2

1

0

2

Чесно зізнаюся, якщо щось натворив.

4

3

2

1

0

3

Засуджую свого товариша, якщо він розповів дорослому про провину товариша без його присутності при розмові.

4

3

2

1

0

4

Відкрито і сміливо висловлюю свою думку перед будь-яким колективом.

4

3

2

1

0

Доброта і чуйність

1

Прагну допомогти іншим учням, а також молодшим в дозволі труднощів, що виникають перед ними.

4

3

2

1

0

2

Ввічливий з дорослими, поступаюся місцями старшим.

4

3

2

1

0

3

Не реагую на випадкові зіткнення в шкільних вестибюлях, допомагаю молодшим . 

4

3

2

1

0

4

До мене завжди можна звернутися за допомогою.

4

3

2

1

0

Простота и скромність

1

Говорячи про свої успіхи, не забуваю про успіхи товаришів.

4

3

2

1

0

2

Розумію, що людину поважають не за гроші. 

4

3

2

1

0

3

Інколи люблю похвалитися.

4

3

2

1

0

4

Можу дружити з дівчатками і хлопчиками іншої національності.

4

3

2

1

0

Культурний рівень

1

Відвідую музеї, виставки, театри не рідше за один раз в місяць.

4

3

2

1

0

2

Серед телепередач дивлюся учбові, пізнавальні фільми ( з життя рослинного і тваринного світів, передачі, присвячені життя і діяльності письменників, артистів кіно.) Слухаю не лише сучасну музику, естрадну, але і класичну.

4

3

2

1

0

3

Стежу за своєю мовою, не допускаю, щоб при моїй присутності говорили грубо, некоректно, нецензурно.

4

3

2

1

0

4

Дотримую правила поведінки в суспільних місцях ( у тому числі транспорті)

4

3

2

1

0

 

Розрахунок робити по кожному пункту.   Дітям сказати: “Прочитайте питання анкети і постарайтеся довго не замислюватися. Відповідайте на них, оцінюючи себе за 5-бальною шкалою. (розшифровка дана на дошці)”.

 •“0” - завжди ні або ніколи.

 •“1” - дуже рідко, частіше випадково.

 •“2”- частіше ні, чим так, інколи згадую.

  •“3”- частіше так, чим ні, інколи забуваю.

 •“4”- завжди так, постійно.

Результати одного пункту складаються і діляться на 16 ( максимальна к-ть балів) ( 3+4+3+4) /16.  Потім складаються показники за всіма пунктами і діляться на 9.

( 1+0,9+0,7+0,6+0,5+1+1+1+0,2) /9  

•До 0,5 – низький рівень вихованості

 •0,6- рівень вихованості нижче середнього

•0,7 -0,8 середній рівень вихованості

•До 0,9 рівень вихованості вище середнього

 •1- високий рівень вихованості

Потім складаються показники кожного учня і діляться на кількість учнів, отримуємо рівень вихованості класу (від учнів).  Учителі-предметники оцінюють учнів класу без допоміжних питань по 9 пунктах за 5-бальною шкалою.  Так само оцінюють батьки.  Потім показники порівнюються і робляться висновки.  Рівні вихованості я узяла з методики діагностичних програм, розроблених

Н.П. Капустіним, М.І. Шиловою і ін.

•Низький рівень: слабка, нестійка позитивна поведінка, яка регулюється в основному вимогами дорослих і іншими зовнішніми стимул-реакціями і спонукачами, самоорганізації і саморегуляції ситуатівни. •Средній рівень: властива самостійність, прояв самоорганізації і саморегуляції, відсутня суспільна позиція. •Хороший рівень: позитивна самостійність в діяльності і поведінці, суспільна позиція ситуатівна.

•Високий рівень : стійка і позитивна самостійність в діяльності і поведінці, виявляється активна суспільна і цивільна позиція.

 

 


 

Згурівська гімназія

 

 

 

 

 

 

 

 

Хочеш мати друга, навчись другом бути, бо дружба єднає щирі серця

 

Година класного керівника з учнями 6-7 класів

 

Автор сценарію класний керівник Мурдід О.О.

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

2011 рік

Тема. Хочеш мати друга, навчись другом бути, бо дружба єднає щирі серця!

Мета: виявити рівень розуміння учнями поняття «дружба», покращити міжособистісні стосунки в класі; формувати моральні якості: уміти дружити, цінувати дружбу, учити культурі спілкування, прищеплювати повагу до цінностей дружби; сприяти розвитку критичного ставлення до себе і своїх особистих якостей.

Обладнання:

1) демонстраційний матеріал: вислови відомих людей, прислів'я про дружбу; символічне зображення серця; символічні ключі;

2) дидактичний матеріал: картки зі словами-характеристиками; картки із проблемними морально-етичними ситуаціями; Кодекс Дружби;

3) роздатковий матеріал: правила роботи в групі.

На дошці вислови про дружбу:

·        Усі почесті світу не варті одного хорошого друга.

                                Вольтер.

·        Ні раб, ні повелитель дружбі не потрібні. Дружба любить рівність.

                                                                                           І.О. Гончаров.

·        У дружби багато крил, а закон один – вірність.

                                                    А.С. Макаренко.

·        Дружба закінчується там, де починається недовіря.

                                                                             Сенека.

·        Друг пізнається в біді.

                  Народна мудрість.

Форма проведення: година класного керівника з елементами тренінгу.

Хід заняття

І. Емоційний розігрів. Вправа «Передача імпульсу доброго настрою».

Учитель: Доброго дня, дорогі діти! Я дуже рада зустрічі з вами. Перш ніж розпочати нашу зустріч, станемо в коло і візьмемося за руки. Притискуючи пальці лівої руки свого сусіда, ми передаємо йому таким чином свій добрий настрій, доки цей імпульс не повернеться до ведучого. (Проведення вправи).

Учитель: Що було приємнішим: передавати товаришу імпульс доброго настрою чи отримувати? (відповіді учнів).

ІІ. Мотивація. Оголошення теми класної години і очікуваних результатів.

Учитель: Секрет у тому, що щиро добрий настрій по-справжньому нам можуть передати лише справжні друзі. І не зовсім нам буде приємно, коли добрі слова сказані не щиро, не від чистого серця. А хто б із нас не хотів би мати справжнього друга? І яким він має бути – справжній друг? Чи вміємо ми дружити і для чого це потрібно? Чи допомагає дружба в житті? І, взагалі, чи легко дружити? Я рада вам повідомити, що на всі ці питання ми спробуємо сьогодні знайти відповіді. Тема нашої сьогоднішньої зустрічі – «Дружба єднає щирі серця».

Діти, я хочу наголосити, що ми з вами доторкнемося сьогодні до етики людських стосунків, увійдемо у світ тонкий і складний.  Дружба, друг – поняття ніби й прості, але як складно буває розібратися у людських стосунках. Я навіть не запитую, чи хочеться кожному з вас мати друга – справжнього, вірного, який завжди допоможе, підтримає, з яким біда – півбіди, а радість – подвійна. Звичайно, хочеться. І щасливий той, хто його має. Та чи всі мають те щастя? Буває, ніби й гарні друзі, а потім дивись – уже й перестали дружити, посварились або розчарувалися один у одному. Поміркуємо сьогодні і над тим, як берегти дружбу.

1.     Вправа «Прокоментуй».

Учитель: Про дружбу роздумували в усі часи, немає на землі людини, яка б не замислювалася над питанням, що таке дружба, у чому її особлива сила, у чому її вічна цінність.  Про неї письмово і усно висловлювали свої думки і поети, і вчені, і філософи. Про дружбу складено багато народних прислівїв. Давайте спробуємо прокоментувати записані на дошці вислови про дружбу.

(Діти зачитують вислови і коментують).

2.     Мозковий штурм

 Учитель: Є такий вірш у Леоніда Ізмайлова:

Что такое дружба? Каждый знает?

Может быть, и спрашивать смешно.

Слово «дружба» что обозначает?

Может быть, поход вдвоём в кино,

Может быть, хороший пас в футболе,

Может быть, подсказка у доски,

Может быть, защиту в драке школьной

Или просто средство от тоски?

Ну, а может быть, молчанье в классе,

Если друг плохое совершит?

Скажем, Коля стены разукрасил,

Михаил всё видел, но молчит.

Разве это дружба, если кто-то

Дроби дома не хотел решать:

Заниматься не было охоты,

А дружок даёт ему списать.

Разве это дружба, если двое

Вздумали уроки прогулять,

А спросила мама: «Вы не в школе?» -

Оба дружно начинают врать.

Ну, а может, дружба – это если

Друг приятно говорит всегда,

Речь свою пересыпая лестью

И не скажет резкость никогда?

Что такое дружба, каждый знает?

Может быть, и спрашивать смешно.

А всё же, что обозначает

Это слово? Значит что оно?

Тож давайте поміркуємо, що ж таке дружба. Продовжіть будь ласка речення «Дружба – це…».

(Учні висловлюють свої думки)

3.     Словникова робота. Діти за тлумачним словником визначають поняття слова «друг».

Друг – це:

1.     Особа, звязана з ким-небудь дружбою, довірям, відданістю, протилежне – ворог.

2.     Прихильник, захисник кого-небудь, чого-небудь, прибічник, оборонець.

Учитель: Володимир Даль у своєму знаменитому Тлумачному словнику так визначив поняття «дружба»: «Дружба –це безкорислива стійка приязнь», не випадково поставивши на перше місце слово «безкорислива». Ти дружиш із людиною не тому, що це тобі вигідно, а тому, що ця людина близька тобі по духу.

4.     Вправа «Продовж прислівя».

Учитель: У багатьох українських народних прислівях даються мудрі настанови про те, як зберегти дружбу. Спробуйте продовжити зміст ось таких прислівїв:

·        Дерево міцне корінням, а людина … друзями.

·        Друга шукай, а знайдеш … тримай.

·        Друзі пізнаються … в біді.

·        Не той друг, що медом маже, а той, … що правду каже.

·        Дружба та братство - …дорожче багатства.

·        Важко друга знайти, але легко … втратити.

5.     Бесіда «Хто він – справжній друг?».

1.     Як ви гадаєте, що саме людина шукає в друзях?

2.     Які моральні якості ви найбільше цінуєте в друзях?

3.     Чи можливі суперечки між друзями?

4.     Чи повинні друзі в усьому бути схожими між собою?

5.     Що ви вкладаєте в поняття «він має талант дружити»?

6.     Що можна пробачити другові, а що не можна ніколи?

7.     Як ви ставитесь до дружби між хлопцем і дівчиною?

8.     Чи може доросла людина бути вам другом?

9.     Чи можна дружити з природою?

10.           Чи можна друга критикувати?

11.            Як ви розумієте поняття «старий друг».

Учитель: Як підсумок нашої бесіди, можна сказати: «Дружба – тендітна річ, як скло. Вона випробовується не тільки лихом, а й повсякденними дрібницями. Дружба – це не тільки великий дарунок, а й великий талант. Велика праця. Дружба не може бути міцною, якщо в ній немає місця чесності, взаємоповазі, принциповості. Друг завжди допоможе в біді, захистить, підтримає, але він же перший скаже прямо про недоліки, запропонує їх виправити. Але часто буває, коли між друзями виникають конфлікти, то від дружби залишаються лише уламки. Просто памятайте: просити пробачення ніколи не пізно. Л.М. Толстой вважав, що «коли сваряться, винуваті обоє». Так що рішуче пробуйте миритися, а краще взагалі не сваритися.

         Отже спражній друг – це той, з ким нам добре, від кого ніколи не чекаємо зради.

6.     Вправа «Рецепт вирішення проблеми «Як помирити друзів».

Учитель: Іноді незначна суперечка між друзями може перерости у довготривалу. Чи можна знайти вихід із ситуації? Як розвязати конфлікт, помиритися з другом? Обговоріть будь ласка у своїх групах проблемні ситуації, що їх вам я запропоную і спробуйте знайти свій рецепт вирішення цих проблем.

(Діти обговорюють у групах проблемні ситуації, виголошують свій варіант розвязання конфлікту).

1 ситуація

Твій друг не вміє зберігати таємниці. Як порозумітися з ним?

 

2 ситуація

Твій друг ревнивий, вважає тебе своєю власністю і ображається, коли ти cпілкуєшся з іншими або ж ти ображаєшся, коли у твого друга з’являються нові приятелі. Як вийти із цієї ситуації і не посваритися?

Учитель: Існує багато причин сварок між друзями, іноді ми схильні формувати власне судження про будь-яку подію або людину, не вникаючи в суть речей. Виникає бажання засудити іншого, якщо його думка або захоплення не збігається з нашим, ми починаємо радити або навязувати друзям власну думку. З цього приводу чудово сказав Д. Карнегі: «Особисто я віддаю перевагу суниці з вершками, але знайшов, що по якійсь дивній причині риба віддає перевагу хробакам. Тому, коли я йду на риболовлю, то не думаю про те, чого сам хочу. Я думаю про те, чого хоче риба. Я насаджую на гачок, як принаду, не те, що люблю, а червячків і сушених коників».

7.     Вправа «Ключі до серця».

Учитель: На початку уроку ви одержали символічні ключики. Щоб завоювати прихильність свого друга, треба підібрати ключик до його серця. Перед вами на столах картки з різними поняттями, виберіть по одній картці із таким словом, щоб воно було співзвучне зі словом «друг», наклейте його на свій ключик, а ключики помістіть навколо символічного серця, що на дошці.

Картки зі словами, що знаходяться на першому столі:

1.     Довіра

2.     Підтримка

3.     Допомога

4.     Вірність

5.     Повага

6.     Щирість

7.     Любов

8.     Гордість

9.     Жорстокість

10.                       Конфлікт

11.                       Зрада

12.                       Користь

13.                       Самотність

 

Картки зі словами, що знаходяться на другому столі:

1.     Посмішка

2.     Розуміння

3.     Порядність

4.     Терпимість

5.     Чесність

6.     Щедрість

7.     Сум

8.     Відмова

9.     Зневага

10.                       Зверхність

11.                        Нудьга

(Діти зачитують слова, що залишилися невикористаними,  роблять висновки).

8.     Вправа «Вироблення Кодексу дружби». Колективне обговорення у групах і складання Кодексу дружби.

Якщо хочеш бути справжнім і вірним другом:

1.     Ділися своїми успіхами, невдачами і новинами.

2.     Умій слухати.

3.     Надавай другу емоційну допомогу і підтримку.

4.     Довіряй другу і будь упевненим у ньому.

5.     Зберігай таємниці свого друга.

6.     Не критикуй друга прилюдно.

7.     Не будь надокучливим і не повчай.

8.     Не обговорюй поведінку свого друга поза його спиною.

9.     Не ревнуй свого друга до інших друзів.

10.                        Поважай внутрішній світ і почуття свого друга.

11.                        Завжди повертай борги.

12.                       Радій успіхам свого друга.

9.     Підведення підсумків. Рефлексія

Учитель: Як ви вважаєте, чи корисною була сьогодні наша розмова?  Що запамяталося найбільше?

Дружба – одне з найдивовижніших і найпрекрасніших почуттів, притаманних людському серцю. «Немає вуз, святіших за товаришування», - ці слова належать відважному козакові Тарасові Бульбі із однойменної повісті М.Гоголя. Дуже близькі за значеннями слова «знайомий», «приятель», «товариш», «друг». Давайте потренуємось, коли і яке слово вживати. Я зачитую початок речення, а ви його закінчуєте.

·        Про людину, з якою ми просто вітаємося у дворі, на своїй вулиці, ми можемо сказати …знайомий.

·        Про людину, з якою час від часу обговорюємо деталі футбольного матчу, фільм, якісь події, ми скажемо … приятель.

·        Про однокласника, з яким за 7 років зїли пуд солі, скажемо … товариш.

·        Про людину, якій довіряємо свої таємниці, з якою ділимо всі радощі і печалі, скажемо … друг.

На початку уроку ми стояли в колі і трималися за руки. Памятаєте, які були ваші долоньки? Ніжні, теплі, гладенькі,лагідні. Невже можна образити чи зрадити людину, яка має такі лагідні, добрі долоньки?

         У житті ми не завжди аналізуємо свої вчинки, слова, не вміємо чи не хочемо подивитися на себе збоку. Ідеального друга знайти дуже важко. Бо у кожної людини є недоліки. Задумайтесь: чи маєте ви право вимагати від друга бути ідеальним, якщо ви самі не ідеальні?  Приймайте друзів такими, якими вони є,  сприяйте тому, щоб вони ставали кращими, самі прагніть ставати кращими. Хочеш мати друга – учись бути другом сам!

Дружіть, як птах із небом, як трава з лугом, як вітер із морем, як поле з дощами, як сонце дружить із нами!


 

Використані джерела

1.     Дьяченко  Л. Н.     Классный час "Дружба начинается с улыбки" / Л. Н. Дьяченко // Виховна робота в школі (Основа) : Науково-методичний журнал. - 2007. - N 12.

2.     Зайченко  А.     Я і мої друзі [Текст] / А. Зайченко // Шкільний світ : Всеукраїнська газета для вчителів. - 2010. - № 10.

3.     Лазуріна В.     Дружба і товаришування [/ В. Лазуріна // Початкова освіта (Шкільний світ). - 2009. - N 41.

4.     Литвяк  С.     Дружба как фактор социализации / С. Литвяк // Воспитание школьников : Научно-методический журнал. - 2009. - N 5.

5.     Радченко  М.     Дружба - найбільший скарб: тренінгове заняття для учнів 5 класів / М. Радченко // Шкільний світ : Всеукраїнська газета для вчителів. - 2010. - № 42.

6.     Сосницька  О.     Дружба - найцінніше багатство людини: виховна година / О. Сосницька // Українська література в загальноосвітній школі : Науково-методичний журнал. - 2010. - N 4.

7.       Якимчук  Г.     Чи вміємо ми дружити? Бесіда на морально-етичну тему / Г. Якимчук // Психолог (Шкільний світ). - 2008. - N 2.

8.     Фридман Л.М., Кулагина И.Ю. Психологический справочник учителя. – М.: Просвещение, 1991.

 


 

Згурівська гімназія

 

 

 

 

 

 

Я здоров'я бережу, сам собі допоможу

Година класного керівника з елементами тренінгу

 

Автор сценарію класний керівник Мурдід О.О.

2011 р.


 


Тема. Я здоровя бережу, сам собі допоможу

         Мета: розширити знання учнів про власне здоров’я та шляхи його збереження; розвивати уміння приймати усвідомлені рішення щодо поведінки та вчинків, які сприяють збереженню та зміцненню здоров’я; формувати у підлітків прагнення займати активну життєву позицію, сприяти визначенню власних духовних цінностей та орієнтації на здоровий спосіб життя.

         Обладнання:

         1)Наочне оформлення: макет дерева; листя дуба з паперу; макети слідів із кольорового картону; на дошці вислови:

«Здоровя так переважає  всі останні блага життя, що істинно здоровий жебрак щасливіший за хворого короля».

                                                         Артур Шопенгауер

«Здоровя не купиш – його розум дарує».

«Як немає сили, то й світ немилий».

«Бережи одяг доки новий, а здоровя – доки молодий».

«Здоровя маємо – не дбаємо, загубивши плачемо».

                                                        Народна мудрість

Форма проведення: година класного керівника з елементами тренінгу.

Хід уроку

І. Організаційна частина

         Меблі розміщені у вигляді кола з метою сприяння рівності спілкування учителя і учнів.

ІІ. Оголошення теми і мети заняття.

1.                Вступне слово вчителя. Здрастуйте! При зустрічі  люди звично говорять таке хороше добре слово, бажаючи одне одному здоров’я. Чи задумувалися ви коли-небудь про те, чому у привітанні людей закладено побажання одне одному здоровя. Мабуть тому, що здоровя для людини – найголовніша цінність. Бо від здоровя залежить усе: настрій, успіх, карєра, сімейне благополуччя. Кожен із нас мріє бути сильним, здоровим і щасливим. Але чи всі ми прагнемо цього досягти? Мабуть, ні. Тому іноді ми навіть не задумуємося, що робимо. Нами керує мода, суспільство, компанія, друзі, реклама. Тема нашого заняття – «Я здоровя бережу, сам собі допоможу». У нас незвичайна зустріч, бо ми спробуємо з вами вивести формулу здоровя. Від кожного з вас залежатиме успіх нашої спільної справи.

2.                Повторення правил роботи на занятті.

·        Дотримання регламенту.

·        Слухати і чути.

·        Бути активним.

·        Говорити тільки за темою і тільки від свого імені.

·        Не критикувати: кожен має право на власну думку.

·        Конфіденційність.

·        Взаємоповага.

·        Говорити коротко.

·        Правило піднятої руки.

·        Право ведучого.

3.       Вправа «Очікування».

Учитель: Після сьогоднішнього заняття ви, діти, самі зможете проводити просвітницьку роботу серед рідних, друзів. Тому спробуйте сформувати власні очікування: які знання, навички ви хотіли б отримати для подальшого життя, подальшої роботи?

(Відповіді учнів).

ІІІ. Основна частина

1.       Вправа «Не хочу хвалитися, але я…».

Учитель: Усі учасники заняття по черзі називають своє імя та говорять фразу, що починається зі слів: «Не хочу хвалитися, але я…». Наприклад: «Не хочу хвалитися, але я добре граю в футбол».

2.   Бесіда.

    Чи хочете ви бути гарними, щоб усе було в гармонії, щоб отримувати насолоду від кожного прожитого дня, щоб бачити світ лише у світлих фарбах, щоб у ваших сім’ях завжди панували радість, веселий настрій, щоб хотілося співати? Одним словом, чи хочете ви бути щасливими? Звичайно ж, хочете. І відомо, що здоровя – це те, без чого людина не може бути щасливою. А чи завжди ми бережемо своє здоровя, звертаємо увагу на нього? Звичайно ж, ні. Ми буваємо такі заклопотані, що забуваємо про своє головне багатство. Тож сьогодні ви маєте нагоду прискіпливіше придивитись до власного здоровя, вірно оцінити і осмислити все те, що необхідне і корисне вашому здоровю. Для того, щоб вивести формулу здоровя, давайте уточнимо, що ж таке здоровя.

1.  Чи згодні ви з висловлюванням: «Здоров’я – це відсутність хвороб»?

2.  Чи можна вважати здоровою людину, у якої нічого не болить, але у неї погана память?

3.  Чи можна вважати здоровою пяну людину, у якої також нічого не болить?

Висновок учителя. Здоровя – це не просто відсутність хвороб, це стан фізичного, психічного і соціального благополуччя.

3. Вправа «Так чи ні».

Учитель. На факторах здоров’я зупинимося детальніше і перевіримо, як ви орієнтуєтеся у питаннях здоров’я. Я буду зачитувати різні висловлювання. Якщо ви вважаєте це висловлювання правильним, плескаєте в долоні, якщо ні – хитаєте головою.

Запитання до вправи

1. Чи згодні ви, що зарядка  - джерело бадьорості і здоровя? (Так).

2. Чи правда, що жувальна гумка зберігає зуби? (Ні).

3. Чи правда, що кактуси знімають випромінювання від комп’ютера? (Ні).

4. Чи правда, що морква  уповільнює процес старіння організму? (Так).

5. Чи правда, що недостача сонця викликає депресію? (Так).

6. Чи правда, що дитині достатньо спати 6 годин? (Ні).

7. Чи правда, що є нешкідливі наркотики? (Обговорення з учнями варіантів відповідей).

4. Вправа «Формула здоровя».

    Вам, мабуть, відомий вислів: «Міцний, як дуб». Як ви гадаєте, що він означає? От саме нашу формулу здоровя ми зобразимо у вигляді ось цього символічного дуба, що розміщений на дошці. Листочки цього дерева – це частинки формули, на яких записані фактори, що поліпшують стан здоровя.

  А зараз я прошу всіх піднятись і зробити стрибок уперед і назад . Підрівняйте носочки. Випрямтесь. Зєднайте руки за спиною і тричі присядьте. Молодці! Дякую! Сідайте на місця. Як можна назвати те, що ми з вами тільки–но робили? Правильно, розминка, фіззарядка. Одним словом вели активний спосіб життя. Він сприяє зміцненню здоровя.

 (Учитель прикріплює до дерева листочок з написом: «Активний спосіб життя»).

   Підніміть, будь ласка, руку, хто ніколи не хворів. Ось бачите, ми звикли до того, що людині природньо хворіти, чи раз на рік, чи раз на півроку, а можливо й частіше. Але це неправильне налаштування. Давайте змінимо цю думку. Запамятаємо, що людині природньо бути здоровою. Учені доводять, що людина може жити 150 – 200 років. Як ви гадаєте, чи можна цього досягти шляхом загартування?  (Відповіді учнів). Які є засоби загартування? (Сонце, повітря, вода).

    Думаю, що ваші відповіді варті того, щоб серед чинників, що позитивно впливають на зміцнення здоров’я, з’явилося слово «загартування».

    (Учитель прикріплює листочок з цим словом на дерево).

    Щоб говорити про здоровя, треба обовязково згадати про стреси. Вони нас підстерігають на кожному кроці. Говорять, що різке пробудження і підйом – це теж стрес. Уроки – стрес. Дорога – стрес. Батьки сварять, із друзями непорозуміння… і так далі. На вашу думку, як можна зняти стрес? Можливі варіанти відповідей: «Вийти на прогулянку на природу, включити улюблену музику, стати під контрастний душ. Тобто зробити те, що принесе хороший настрій».

 (Листочок із написом: «Хороший настрій» прикріплюється до дерева).

    Ми ще не згадали з вами про харчування. Але ж, як відомо, від харчування залежить часом усе наше життя. Недаремно, древні мудреці говорили: «Скажи, що ти їси, і я скажу, хто ти є». І це правда. Відомо, що молодому організму, який росте, щоденно треба 30 видів різноманітних продуктів. А які продукти треба їсти, щоб бути здоровим?

   (Відповіді учнів. До дерева прикріплюється листочок «Здорове харчування»).

А також треба запамятати золоті правила харчування:

1.     Головне – не переїдати.

2.     Їсти в один і той же час просту, свіжоприготовлену їжу, яка легко засвоюється і відповідає потребам організму.

3.     Старанно пережовувати їжу.

4.     Перед прийомом їжі у думці подякувати тим, хто брав участь у приготуванні страв.

    Наша природа подарувала нам цінний еліксир, який дає нам здоровя щоденно, безкорисливо і всім без винятку – це свіже повітря.

  (Листочок зі словами: «Свіже повітря» прикріплюється на дерево).

    Діти, як ви розумієте зміст прислівя «У здоровому тілі – здоровий дух»?  Варіант відповіді: «Це прислів’я розповідає про те, що людина має і тіло, і дух, тобто душу. Коли хворіє тіло, хворіє й душа. І навпаки, якщо душа хворіє,тілу теж погано».

      Бесіда

-         Що буває, коли хворіє тіло?

Варіанти відповідей: болить голова, болить горло, важко ходити, висока температура, нудота, болить спина і т. д.

-         А що буває з людиною, коли погано на душі? Що вона відчуває?

Варіанти відповідей: поганий настрій, нічого не хочеться робити, ніщо не радує, камінь на серці, хочеться плакати…

-         А як можна вилікувати душу?

Варіанти відповідей: зробити що-небудь приємне, розвеселити, похвалити, піти погуляти, що-небудь подарувати…

    Добро душу лікує. Для того, щоб душа не хворіла, треба щоб людина мала психічне здоровя.

(На дерево прикріплюється листочок зі словами «Психічне здоровя»).

    Важливу роль у збереженні здоровя відіграє сон.

6. Вправа «Кроки до здоровя».

    Ось ми з вами і склали формулу здоровя. Щоб бути міцним, як дуб, необхідно дотримуватись усіх чинників здорового способу життя.

     Людина в сучасному, технізованому суспільстві змушена шукати засоби опору негативним впливам, несприятливим ситуаціям, аби зберегти фізичну та психічну рівновагу і життєздатність. Кожен з вас повинен вибрати свою дорогу у житті. А людина в житті може йти двома шляхами: один веде її до здоровя, другий – навпаки. Пропоную вам об’єднатись у дві групи.

    1 група складає шлях, що веде до здоров’я, записуючи на кольорових слідах чинники, що ведуть до здоров’я, розшифровуючи складену формулу здоров’я. Можливі варіанти: рухливий спосіб життя, вживання в їжу овочів і фруктів, обливатися холодною водою, відпочивати на свіжому повітрі у будь-яку пору року, робити добрі справи, робити рухливі вправи…

2 група складає шлях, що відділяє людину від здоров’я.

Можливі варіанти: куріння, наркоманія, алкоголізм, надмірне харчування, довготривала робота за компютером, недотримання режиму дня.

(Кожна група прикріплює сліди на дошці, знайомить зі своїм шляхом).

Учитель. Отже, ми з вами накреслили шляхи, а яким із них іти, кожен із вас має вирішити сам - здоровя у твоїх руках.

    А зробити правильний вибір вам допоможуть слова Авіцени: «Головним скарбом життя на землі є не те, що ти завоював, не багатства, що у тебе в скринях… Головним скарбом життя є здоровя, і щоб його зберегти, потрібно багато що знати ».

ІV. Підсумки заняття. Рефлексія

1. Бесіда.

- Які повідомлення, вправи, вам сподобалися?

- Що найбільше запам’ятається із сьогоднішньої зустрічі?

- Який шлях ви обрали для себе?

- Що це може змінити у вашому житті?

2. Вправа «Розбита склянка».

Учитель: Уявіть собі, що у вас розбилася склянка. Уявили? А тепер скажіть:

-         Чи можна зробити її цілою?

-         А як закричати?

-         А якщо довго чекати?

    Так і здоровя, коли воно вже зруйноване. Відновити його дуже складно. Зруйнувати значно легше, ніж створити. Бережіть здоров’я, зміцнюйте і примножуйте його.


 

Використані джерела

1.     Жадан Л.В. Курити – здоровю шкодити // Айболить. – 2001. - №5-6.

2.     Здоровя у твоїх руках: Збірник методичних матеріалів/ Автори-укладачі: Ю.М. Мазун, І.А. пахомова. За заг. Ред. Н.В. Яременко. – м. Біла Церква: СЮН, 2008.

3.     Прийма Т.О. Здоровя дітей – здоровя нації // Позакласний час. – 2002. №15-16.

4.     Продовжуємо діалог: навчальний посібник для підлітків 11-13 років / Кириленко С.В., Косарєва Н.І., Ткачук І.І., Шаповалова В.А. – К.:Вістка, 2006.

5.     Теслюк В., Неведомська Є. Формуємо поняття про здоровий спосіб життя // Рідна школа.- 2002. - №6.

6.     Формування навичок здорового способу життя у дітей і підлітків: За проектом «Діалог»: Навч.-метод. посіб./ О.В. Вінда, О.П. Коструб, І.Г. Сомова, Н.О. Березіна, М.М. Галябарник, С.В. Кириленко. – 3-тє вид., переробл. і допов. – К.: Вістка, 2006.

7.     Шевченко С. Шкідливі звички шкільної молоді // Рідна школа. – 2000. - №2.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Згурівська гімназія

Моя сімя – мій теплий дім. Учимося мистецтву будувати сімю

Година спілкування з елементами тренінгу

для учнів 7-9 класів

Автор сценарію Мурдід О.О.

 

2011 рік

Тема. Моя сім’я – мій теплий дім. Учимося мистецтву будувати сім’ю Мета: виховувати в учнів ціннісне ставлення до сім’ї, почуття поваги до близьких; формувати позитивний досвід сімейних стосунків, правильне ставлення до сім’ї та її членів; учити дітей визначати причини конфліктів, які виникають між дітьми та батьками, знаходити конструктивні способи виходу з конфліктних ситуацій.

Обладнання та наочне оформлення: народні прислівя про сімю, макет будинку, цеглинки з паперу.

Форма проведення: година спілкування з елементами тренінгу.

На дошці вислови:

·        Добре тому, хто в своєму дому.

·        Скрізь добре, а дома найкраще.

·        Своя хата – своя правда, своя стріха – своя втіха.

·        Без сімї нема щастя на землі.

·        Нащо клад, коли в сімї лад.

·        Без гілок не дерево, без дітей – не сімя.

Народні прислівя

Хід уроку

І.  Емоційний розігрів. Вправа «Австралійський дощ»

(Психологічна готовність учнів до заняття, організація  їхньої уваги).

Учасники стають у коло.

Учитель: Чи знаєте ви, що таке австралійський дощ? Ні? Тоді давайте послухаємо, який він. Зараз ланцюжком по колу ви будете передавати мої рухи. Перший повторює рухи, до нього приєднується наступний і так далі, з наростанням. Як тільки вони повернуться до мене, я передам наступні. Стежте уважно.

-         В Австралії здійнявся вітер. (Учитель тре долоні).

-         Починає накрапати дощ. (Клацання пальцями).

-         Дощ посилюється. (Почергове плескання долонями по грудях).

-         Починається справжня злива. (Плескання долонями по стегнах).

-         Пішов град. Справжня буря! (Тупіт ногами).

-         Але що це? Буря вщухає! (Плескання долонями по стегнах).

-         Дощ стає меншим. (Плескання долонями по грудях).

-         Рідкі краплі падають на землю (Клацання пальцями).

-         Тихий шелест вітру…(Потирання долонями).

-         А ось і сонце! (Усі руки догори!). 

Обговорення, обмін враженнями

Учитель: Чи було цікаво робити цю вправу? Чи важко було одночасно повторювати різні рухи разом? Чи проникли ви в цю атмосферу?

 ІІ. Мотивація.

Учитель: Тема, яку ми будемо сьогодні обговорювати, дуже важлива і актуальна. Кожному з нас необхідне таке місце, де тебе люблять по-справжньому, де не треба прикидатися, де тобі добре і спокійно, тепло і затишно, де можна відпочити душею. Це місце – рідний дім, сім’я. Із віку в вік сім’я допомагала людині з’явитися на світ, вирости і жити. Протягом усієї історії людства поза сімєю неможливо було не тільки нормально існувати, але навіть фізично вижити.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Тому тема нашої зустрічі - «Моя сімя – мій теплий дім. Учимося мистецтву будувати сім’ю».  Ми будемо вчитися  з вами поважати  членів своєї родини, знаходити виходи із конфліктних ситуацій між батьками і дітьми. І найважливіше – визначимо, яку сім’ю вважають щасливою, а для цього пограємо в будівельників і збудуємо дім своєї мрії.

1.     Учитель: Нашу зустріч хочу почати із притчі. Одного ранку рибалка з двома синами відправився ловити рибу. Улов був гарний, і після полудня   чоловіки готові були повернутися додому. Але коли вони почали витягувати рибальські сіті, раптово налетіла буря і повністю накрила берегову лінію. А в цей же самий час буря не пожаліла і їхній маленький будиночок. Він загорівся, вогонь спалив дотла їх житло і все майно. Коли рибалка з синами вибрався на берег, його чекала заплакана дружина, яка розказала чоловіку і дітям про нещастя, яке на них звалилося. Але рибалка і бровою не повів. Дружина розсердилася: «Чоловіче, ми втратили все, що у нас було, а тобі ніби і справи до цього немає!».
Тоді рибалка відповів: «Вогонь, що знищив наш будинок, виявився тим світлом, який у тумані вказав нам дорогу до берега». Рибалка мав рацію. У нього двоє синів, і вони збудують не один дім. А життя дається один раз.

    Світло у вікні будинку… Які почуття воно викликає у нас? Радість, що тебе чекають? Сльози полегшення: «Ну ось я і вдома»? Дратівливість: «Ну що їм від мене треба? Чого їм не спиться?». Боязкість: «Як пройти у свою кімнату непомітно, щоб обійшлось без крику і скандалу»?

   Проаналізуємо результати тесту «Незавершене речення», який ми проводили напередодні нашої зустрічі.

(Учитель аналізує результати тесту).

Відповіді цього тесту і будуть частково відповідями на ці запитання.

2. Бесіда.

1.     Чи могла людина в давні часи прожити одна? Для чого їй потрібна була сімя?

-         І сьогодні в цивілізованому світі немає необхідності підтримувати вогонь у вогнищі, захищатися від диких тварин чи вручну обробляти землю, але люди прагнуть триматися разом, уживатися одне з одним. Людину без сімї дуже важко вважати зовсім щасливою.

2.     Що ж таке сімя?

3.     Із кого складається сімя?

4.     А як по-іншому можуть бути організовані сімї? (Один із батьків і діти) одна дружина, кілька чоловіків і діти (ескімоси, тібетці).

5.     Для чого потрібна сімя? Які її функції? (Господарські, виховні, психологічні).

6.     Як ви думаєте, в якій сімї легше жити, у маленькій чи у великій?

7.      А що відрізняє одну сім’ю від іншої?  (склад, уклад, прізвище).

1.     Вправа «Аплодисменти».

Слово «сімя» ділиться на два слова «сім» і  «я». Слово сімя говорить: «Це семеро, як я. Адже в сімї всі чимось схожі одне на одного: обличчям, голосом, поглядом, характером, станом; можуть бути спільні захоплення і улюблені заняття. Але не в кожній сімї знайдеться семеро. Сім не ділиться, воно вважається і нагадує про те, що сім’я теж єдина і неділима. А чия сімя в нашому класі складається із семи чоловік?

 А зараз пограємо в гру, яка називається «Аплодисменти».

-         Встаньте ті, хто схожий на маму. (Аплодисменти).

-         Встаньте ті, хто схожий на тата. (Аплодисменти).

-         Встаньте ті, хто скучає за батьками, коли їде з дому. (Аплодисменти)

-         Встаньте ті, у чиїй сімї займаються спортом. (Аплодисменти)

-         Встаньте ті, у кого немає секретів від батьків. (Аплодисменти)

-         Встаньте ті, до кого приходять друзі в гості. (Аплодисменти)

-         Встаньте ті, хто допомагає батькам по дому. (Аплодисменти)

-         Встаньте ті, хто любить свою сімю, дорожить нею. (Аплодисменти)

Учитель: Я думаю, що ви щасливі діти. Це сімейне щастя, благополуччя народжується, коли батьки і діти пов’язані взаємною любов’ю, інтересами і справами.

2.     Інтерактивна вправа «Батьки і діти».

Мета: визначити причини конфліктів, які виникають між батьками і дітьми, визначити конструктивні способи виходу з конфліктних ситуацій.

Учитель: Чому в сімї, на вашу думку,  виникають конфлікти? На початку нашого заняття ви отримали кольорові кружечки. Ті, у кого кружечки зеленого кольору, будуть виконувати роль батьків. Ви підходите до стола, що зліва. Ті, хто отримав кружки жовтого кольору, виконуватимуть роль дітей. Ви підходите до стола, що справа.

         Одного разу в сімї виник серйозний конфлікт між батьками та дітьми. Конфлікт був серйозний і в один момент вони розійшлися в різні боки, не бажаючи більше взаємодіяти.

Проте, не дивлячись ні на що, вони розуміли, що не зможуть жити одне без одного, вони дуже хотіли помиритися. Шановні «діти» та «батьки»! Вам необхідно визначити шляхи примирення, і написати листи – звернення одне одному: «діти» - «батькам», а «батьки» -  «дітям».    (Групи виконують завдання, а потім представляють листи звернення).

         Конфліктна ситуація: дочка (син) вимагає купити модну річ. Батьки пояснюють, що зробити це зараз неможливо. Дочка (син) роздратовано говорять, що у її (його) однокласників батьки кращі, бо у дітей їхніх є вже ця модна річ. Роздратовані і батьки, і їхня дочка (син). Знайдіть вихід із конфліктної ситуації.

  Учитель: Бачите, діти. Із будь-якої складної ситуації є вихід, будь-яку проблему можна вирішити ще тоді, коли вона не переросла в конфлікт. Треба тільки стати на позиції батьків, зрозуміти і прислухатись до їх аргументів.

3.     Інтерактивна вправа «Будуємо дім своєї мрії».

Учитель: Без сумніву, у людини повинен бути дім, і не просто дах над головою, а місце, де її люблять і ждуть, розуміють, приймають такою, яка вона є. Місце, де людині тепло і затишно. Сьогодні ми спробуємо побудувати дім своєї мрії. Хай наш клас перетвориться у будівельну бригаду.

-         Які види будинків бувають?

-         Із чого можна будувати дім?

-         Чи потрібен будинку затишок, гігієна житла?

Розподіл ролей.

«Прораб» керує будівництвом, будівельниками. Почнемо будувати дім із хорошого настрою, добрих думок.

Дім завжди починають будувати із фундаменту. Він повинен бути дуже міцним, бо це основа, яка триматиме стіни, дах і все, що вміщатиме будинок.

На одній із цеглин фундаменту вже написано слово розуміння. Напишіть ще два найважливіші, як ви гадаєте, слова, що і будуть основою, фундаментом. (Діти прикріплюють паперові цеглинки фундаменту на дошку).

          Перед вами на столі лежать «цеглини», з яких треба звести стіни чудесного дому. Необхідно на цих так званих цеглинах записати важливі на ваш погляд етичні поняття, що будуть міцними стінами дому вашої мрії. А на даху напишемо назву нашого дому.

 (Діти працюють)

-         Які б іще цеглинки ви розмістили?

         «Прораб» захищає проект дому.

 Учитель: Ну, що ж, дім збудовано. Пора сказати: «Приходьте до нас у гості».

1.     А як створити тепло нашого дому?

2.     І як його зберегти?

3.     Яку сімю вважають щасливою?

«Мій дім – моя фортеця», - говорить англійське прислів’я. Виявляється, цей мудрий вислів має глибше значення. Складно і незатишно буває в сьогоднішньому світі. Де ж, як не в сім’ї, отримує людина те, до чого прагне в будь-якому віці: відчуття своєї потрібності близьким, усвідомлення того, що ти любиш і тебе люблять. Що є на землі місце, де тебе чекають, де ти можеш захиститися від життєвих незгод.

         Про це навіть свідчить народна масова рухлива гра для дітей «Гуси, гуси, додому!» «Вовки» - два, три гравці -  ловлять інших учасників гри – «гусей», які, щоб уникнути небезпеки, прагнуть швидко забігти «додому». А «вдома» вже ніякий вовк не страшний.

4.     Підсумкова бесіда. Рефлексія

Учитель: Честь сімї, традиції, щастя членів родини залежить від найважливіших людей для кожної людини – батька і матері.

1.     Як ви вважаєте, що повинен уміти робити батько в сімї?

2.     Чому повинен учити своїх дітей?

3.     Як повинен ставитися до дружини?

4.     Який у нього повинен бути характер?

5.     Як, і де, і з ким він повинен проводити свій вільний час?

6.     Що б ви хотіли отримати в спадщину від батька?

7.     Що ви відчуваєте, коли ваша мама хворіє? Як ви допомагаєте їй ви здоровіти?

8.     Що, на вашу думку, найважче у сімейному житті?

9.     Як ви будете привчати своїх дітей до праці?

Учитель: Сьогодні ви будували дім своєї мрії. Я бажаю вам побудувати такий дім для своєї сімї. Наша Батьківщина – це Україна. Це наш спільний дім. Ви - майбутні будівники цього дому. І я бажаю, щоб ваші сім’ї процвітали, тоді буде процвітати і наша держава.

 

 

 


 

Використані джерела

1.     Балабанова І. Тепло отчого дому // Шкільний світ. – 2003. - №29.

2.     Дерека С. Роде наш красний // Позакласний час. – 2003. - №3.

3.     Кадифалієва Н. Сімя – ключ до щастя: сценарій  до Міжнародного дня сімї  //Позакл. час. – 2006.  - № 7-8. – с. 6.

4.      Колбаснікова Г. Роде наш красний, роде наш прекрасний…: сценар. //   Позакл.         час. – 2004. - № 9-10. – с.122

5.      Марчук Г. А мама – то Вічна Покрова. Накриє останнім листочком // Позакл.     час. – 2006. - №7-8. – с. 11.

6.      Пісенний вінок: Українські народні пісні / Упоряд. А. Я. Михалко. – К.: Криниця, 2005. – 288 с.: іл., нот.

7.     Соколова Д.Л. В мого роду – сто доріг, сто століть у мого роду // Шкільний світ. – 2003. - №14.

8.      Форостенко Л. Батько і мати – два сонця гарячих // Позакл. час. – 2004. - №9-10. – с. 119