Візитна картка класного керівника

1.Прізвище, ім'я, по батькові        Мурдід Ольга Олександрівна

2.Дата народження     25 листопада 1961 року

3.Освіта     у 1989 році закінчила Київський державний педагогічний інститут ім. М.Горького

4.Спеціальність за дипломом        учитель української мови та літератури

5.Місце роботи        Згурівська гімназія      

07600      Київська область      Згурівський район    вулиця Кошового, 34

gymnazy@gmail.com              телефон -  044 70 5 16 66

6.Стаж роботи за спеціальністю      15 років,    класним керівником     12 років

7.Кваліфікаційна категорія       вища,  підвищувала професійну майстерність в КОІПОПК, 2008 рік, курси  за авторською  програмою О.І.Чубарук «Використання інформаційно-комунікаційних технологій у процесі вивчення української мови і літератури»

8.Нагороди та відзнаки      Подяка відділу освіти Згурівської РДА, 2007 рік,

Подяка відділу освіти Згурівської РДА, 2008 рік, Почесна грамота Згурівської РДА, 2008 рік

 


 

Відгук-характеристика

адміністрації Згурівської гімназії  про роботу класного керівника Мурдід Ольги Олександрівни

Мурдід Ольга Олександрівна працює в гімназії 6 років.  Учителька виконує функції вихователя підростаючого покоління, організує навчальну та позаурочну діяльність учнів, бере участь у пропаганді суспільно-гуманістичних і психолого-педагогічних знань серед батьків та населення. Як вихователь учителька постійно перебуває у різноманітних педагогічних ситуаціях, де від неї вимагається вміння самостійно приймати рішення, організовувати виховний процес у дитячому колективі на основі співробітництва, співдіяльності і співтворчості.

Пріоритетними напрямами діяльності класного керівника Мурдід О.О. є: 1)перебудова змісту виховання, ключовими поняттями якого є цілісність виховного процесу; 2)психолого-педагогічне вивчення учнів, учнівських колективів і на цій основі проведення індивідуальної роботи; 3)організація, виховання та згуртування учнівських колективів; 4)організаційно-педагогічна діяльність зі створення й забезпечення життєдіяльності учнівських колективів; 5)розвиток особистості; 6)розвиток самоврядування; 7)робота з батьками.

Створена Мурдід О.О. програма національно-патріотичного виховання учнів «Цілюще джерело» вимагає нового підходу до методики практичної реалізації концепції формування громадянина – творчого, активного, здатного розв'язувати як щоденні виробничі, так і масштабні завдання, що забезпечують поступ нації. Програма являє собою синтез принципів колективної, групової і індивідуальної творчої діяльності. Програма дозволяє

Виходячи з того, що виховання – процес залучення особистості до засвоєння вироблених людством цінностей, створення сприятливих умов для реалізації нею свого природного потенціалу та творчого ставлення до життя, спрямований на утвердження суспільно-значущих норм і правил поведінки особистості, а вихованець - суб'єкт виховного процесу, який свідомо засвоює морально-духовні цінності, на їх основі плекає власні особисті надбання, приймає самостійні рішення, покладає на себе відповідальність, здійснює свідомий життєвий вибір.

 

 Мурдід О.О. надає великого значення у виховному процесі особистісно орієнтованій комунікативній взаємодії вчителя і учня.

Значну увагу класний керівник приділяє формуванню і розвитку активної життєвої позиції особистості учня. Створює різноманітні педагогічні ситуації: авансування довіри (А.С.Макаренко), ситуація невимушеної примусовості (Т.Є.Конникова), вільного вибору (О.С.Богданова, В.О.Караковський), співвіднесення (Х.Й.Лийметс), змагання (А.Н.Лутошкін), успіху (О.С.Газман, В.О.Караковський, А.С.Бєлкін), творчості (В.А.Караковський). Виховний процес будує на гуманістичній педагогіці й психології: самоцінності особистості, глибокої поваги та симпатії до неї, врахування її індивідуальності. Ключовими поняттями виховного процесу є: людяність, милосердя, доброта, чесність, порядність; виразна роль загальнолюдських і національних цінностей; стимулювання активності учня; спрямування кожного учня на самовиховання й самореалізацію; широке прилучення кожного вихованця до матеріальної і духовної культури нації. Зміст діяльності дитячого самоврядування розглядає як умову формування громадянської відповідальності, як форму участі вихованців в управлінні країною.

Мурдід О.О. здійснює відбір форм і видів діяльності учнів так, щоб досягти цілісності, наступності, єдності і нероздільності навчання і виховання, а також гармонізації сімейно-гімназійного виховання. Аналіз результатів навчально-виховного процесу здійснює за такими розділами: рівень моральної вихованості, рівень навичок самостійної навчально-пізнавальної праці, рівень творчого розвитку, рівень громадянськості, фізичний розвиток, вираження рівня навченості і вихованості в практичній діяльності.

Використовує ефективні форми роботи з батьками: відвідування вдома, індивідуальна бесіда, батьківські дні, день телефонного зв'язку, збори батьків і учнів, вшанування родин, робота з батьківським активом, лекторії та батьківський всеобуч, педагогічна освіта.


 

 


 

Опис власного досвіду роботи з вихованцями

Новонароджені скрізь плачуть однаково.

 Коли ж вони зростають, у них виявляються

неоднакові звички.

Це - результат виховання.

 Сюнь-цзи

Один мудрець сказав: «Виховання - справа невдячна...». Може, і невдячна, але, поза сумнівом, благородна. Благородних професій багато. Це і лікарі, і рятувальники, і військові, і міліціонери. Для представників таких професій придумані високі слова, яскраві визначення: люди в білих халатах, бійці невидимого фронту, захисники Батьківщини, борці із злочинністю...

А для вихователя, для шкільного вчителя немає в нашій мові таких стійких висловів.  Думаєте, тому що в очах суспільства ми негідні? Я вважаю, що у скарбницях рідної мови не знайшлося такого короткого і ємкого визначення, яке б змогло висловити багатогранність скромної, буденної професії вихователя. Хороший вихователь - це лікар, для якого головний закон: «Не нашкодь!» Без приладів і інструментів ми спостерігаємо за душевним, етичним здоров'ям наших підопічних. Один на один протистоїмо епідемії бездуховності, розбещеності, жорстокості, що ллється з екранів телебачення. Боремося, захищаємо, не даємо калічити те, що споконвіків називається чистотою дитини. Без мікстур і уколів лікуємо словом, порадою, посмішкою, увагою.

Хороший вихователь - це вічний воїн, соратник, хрестоносець, що б'ється не з дитиною, а з тими труднощами, які виникають у нього на дорозі. На щиті і кольчузі вічного воїна девіз: «Допоможи!» Пліч-о-пліч з ним - учень і батьки, а в душі - свята віра в те, що, загартований в боротьбі, з багажем знань і чужого досвіду випускник, що подорослішав, вистоїть перед ударами долі, не злякається праці і життєвих негараздів.

Хороший вихователь - це пророк, медіум, здатний угадувати за нахилами школяра його майбутнє. Але дар пророка не заснований на ворожінні на кавовій гущі, він заснований на принципі: «Слухай, дивися, аналізуй, дій!» Такий вихователь повинен пам'ятати слова Руссо: «Хай призначають мого вихованця до того, щоб носити шаблю, служити церкві, бути адвокатом, - мені все одно. Раніше звання батьків природа зве його до людського життя. Жити — ось ремесло, якому я хочу учити його. Виходячи з моїх рук... він буде перш за все людиною». Хороший вихователь - це учений, озброєний книгами по педагогіці, психології, психіатрії, який  знає можливості комп'ютерних технологій і  працює з різними новими формами виховання. Учений, який може скласти програму, схему, таблицю, діаграму за результатами своєї діяльності, тому що визнає закон: «Навчаючи інших, навчайся сам!» Хороший вихователь - це мудрий політик, що мимоволі виявився в центрі вічного конфлікту батьків і дітей. Він не розділяє, щоб володарювати, але, як справжній миротворець, згладжує протиріччя, щоб прийти до гармонії. Адже його кредо: «Взаєморозуміння в сім'ї - успіхи в школі!»Хороший вихователь - це актор, сценарист і режисер шкільного нелегкого життя. У його силах перетворити рутину на задоволення. Це він може розгледіти в скромній мовчазній дівчинці  розбійника з «Бременських музикантів», а в непосидючому весельчаку - вдумливого Гамлета. Адже його правило: «Творчість - кращий учитель!» Хороший вихователь - це вільна людина з неординарним мисленням. Адже лише вільна людина може навчити іншого не залежати від забобонів, а досліджувати, міркувати, аналізувати.

Для природи властиве перетворення потворної гусениці на прекрасного метелика, крихітного зерна в міцну рослину, круглої краплі в мереживну сніжинку...Але якщо гусениці призначено стати метеликом від самого початку, то перетворення дитини  на яскраву, обдаровану особистість із високими етичними засадами і принципами - результат копіткої душевної праці батька і вихователя, результат впливу суспільних засад і генетичної інформації. Виростити людину в повному розумінні слова - це означає зробити диво, а такі чудеса здійснюються щодня, щогодини, щохвилини звичайними людьми, для яких не знайшлося в нашій мові слів, що визначають таку майстерність. А тому я дивлюся на невдячну працю вчителя, як на велике таїнство, осягнути яке можуть не всі, а успішно здійснювати - лише вибрані. Кожна людина, що роздумує про сенс життя, свої можливості і цінності, по суті — філософ. Учитель удвічі, оскільки ця професія — одна з найвідповідальніших. Професія вчителя, як жодна інша, працює на день завтрашній. Учитель веде по сходинках дорослішання майбутнього робітника і ученого, воїна і юриста, лікаря  і будівельника. Учитель формує фундамент їх знань і умінь, основи їх світогляду. А головне — своїм словом викладає найважчу на світі науку — бути людьми.

Дитинство – це не період підготовки до майбутнього життя. Це частина всього життя. У нім діти  отримують перший досвід вирішення різних проблем, вчаться жити і працювати з іншими людьми, пізнавати себе і навколишній світ. Рано чи пізно настає час, коли кожну зростаючу людину починають мучити питання «хто я?», «який я?», «навіщо я?». Відповісти на них можуть допомогти їм друзі, однолітки і, звичайно ж, ми дорослі. На думку провідних психологів, якщо є умови, здібності розвиваються, тобто здібності розвиваються в діяльності. Ми, педагоги, повинні створити для учнів умови і надати можливості проявити себе в різній діяльності, а також прослідкувати, як під впливом соціально – культурного середовища відбувається розвиток особистості дитини. Я працюю над створенням креативного середовища для своїх вихованців.

У даний час розвиток творчої обдарованості учнів є одним із основних запитів, які життя вимагає від освіти. Зміни у всіх сферах життя відбуваються з небаченою швидкістю. Об'єм інформації подвоюється кожні два роки. Знання старіють швидше, ніж людина встигає їх використовувати. Для того, щоб успішно жити і діяти у сучасному світі, дітям необхідно бути постійно готовими до змін, зберігаючи при цьому свою неповторність.

Таким чином, розвиток творчої обдарованості стає одним із основних завдань сучасної освіти і виховання. Для цього необхідна спеціальна освітньо-виховна технологія, яка б дозволяла розвивати унікальний творчий потенціал кожного учня.

Як же  зробити так, щоб перебування дітей у гімназії стало насиченим, цікавим, плідним? Які форми використовувати, щоб заповнити вільні хвилинки і не дати дітям можливість нудьгувати. Потрібно зайняти дозвілля хлопчиків і дівчаток різними іграми, конкурсами. Якщо діти вкладатимуть у підготовку цих заходів свою працю, фантазію, частку своєї душі, то кожен день буде святом.

Потрібно створити особливу форму спілкування, що дозволяє кожній  дитині висловитися, розкрити себе. А для класного керівника – особливе мистецтво створювати теплу, задушевну атмосферу, що дозволяє разом з дітьми пізнавати все нові цінності культури спілкування і формування особистості.

Переді мною постало практичне завдання – виявлення і розвиток усіх сил дитини, навіювання кожному вихованцеві свідомості його власної неповторності, спонукати її до самостійності, до того, щоб стати творцем самого себе. Для цього я використовую різного роду тести, анкети, творчі ігри, конкурси і інші шляхи збору інформації для виявлення творчих здібностей дітей.

Моє педагогічне кредо – кожна дитина талановита.  Але талановита по-своєму. Кожну дитину щодня треба дивувати, бо вона не любить пиріжків ні з чим. Щоб не пропустити яскраву індивідуальність і сприяти розвитку творчих здібностей, я ввела особистісно – орієнтований підхід. Виявлення інтересів дітей показало, що вони хочуть мати свою структуру самоврядування, яка відкрила б їм можливість нової ролі, нової позиції, сприяла реалізації своїх умінь, задумів, ідей. Така структура самоврядування (хоча і спрощена), дає можливість дитині відчути себе справжньою дорослою людиною, яка може вже щось змінити в своєму «маленькому» містечку. Для дітей дуже важливо відчувати себе значимим. Адже ДІТИ - ТАКІ Ж ДОРОСЛІ, ТІЛЬКИ МАЛЕНЬКІ.

Для того, щоб дитина відчувала себе потрібною, розуміла свою значимість у суспільному житті класу, їй потрібна допомога педагогів і батьків. Це означає, що ми повинні працювати пліч о пліч: Діти + Педагоги + Батьки!

Батьки нашого класу причетні до всіх процесів, що відбуваються в суспільному житті класу, тобто беруть участь в батьківських зборах, бесідах за «круглим столом», днях відкритих дверей, надають допомогу в організації і в проведенні годин класного керівника, зустрічей, екскурсій, свят.

Ми – разом працюємо! Разом відпочиваємо! Разом улаштовуємо життя! Я думаю, що якщо в роботі дотримуватися декількох істин, можна зробити світ дітей барвистим і яскравим.

·        Відпочинок – означає усунення від турбот, стан спокою? Але ж школа не будинок відпочинку, а будинок радості. Відпочинок може бути і активним, в улюблених заняттях.

·        Самостійність – не треба робити і думати за дітей, не треба водити їх строєм завжди і скрізь. Хай думають самі. Хай самі організовують своє життя. Самостійність – це довіра. Але самостійності не пошкодить підказка, несподівана ідея. Деталі придумують самі.

·         Колективізм – будь-яка справа для всіх і для кожного. Тоді – спільні  інтереси, один без одного сумно.

·         Творчість – потужний імпульс в розвитку дитини.        

·        Користь – вибирай справи на користь всім і кожному. Зроби так, щоб кожен був потрібний всім. 

·        Таємниця – без таємниці нудно: потрібні секрети і сюрпризи, великі і малі таємниці. Які? Придумай! Діти підкажуть. Зараз, спостерігаючи за тим, що відбувається в класі, можна з упевненістю сказати, що світ дитинства в нашому класі вийшов насиченим, цікавим, плідним і трішки «дорослим».

Моя виховна програма називається «Цілюще джерело», бо ми живемо на цій прекрасній землі, як цілющою водою живимося звичаями і традиціями українського народу, його героїчною історією, співучою мовою і чарівною піснею, кращими зразками культурної спадщини.

Складаючи виховну програму,  я намагалася сприяти вирішенню актуального завдання сучасної школи – формування в учнів високої національно-патріотичної свідомості, вірності Вітчизні, готовності до виконання конституційних обов’язків. Тільки на основі піднесення почуття патріотизму та національних святинь зміцнюється любов до Батьківщини, з’являється почуття відповідальності за її могутність, честь і незалежність, збереження матеріальних і духовних цінностей суспільства, розвивається гідність особи. Таким чином, активізація системи патріотичного виховання учнів є досить актуальною. Програма покликана  збагатити знання, розширити кругозір школярів у області історичного минулого нашої  Батьківщини, виховувати їх на прикладах мужності, героїзму і мудрості народу України, а також розвивати інтелектуальні здібності учнів, колективізм, почуття обов’язку, відповідальність перед країною та її жителями.

Зараз, спостерігаючи за тим, що відбувається в класі, можна з упевненістю сказати, що світ дитинства в нашому класі вийшов насиченим, цікавим, плідним і трішки «дорослим». Головне, що кожна дитина бере участь у всіх справах, що проводяться, немає відчужених дітей, і все їм не в тягар, а дуже цікаво.

 

 


 

Відділ освіти

Згурівської районної державної адміністрації

Згурівська гімназія

 

 

 

 

 

 

Програма

виховної роботи

з учнями 5-9 класів

«Цілюще джерело»

 

Автор програми

класний керівник О.О. Мурдід

 

 

2010 р.

 

Пояснювальна записка

За роки незалежності Україна взяла курс на формування громадянського суспільства і правової держави.

Процеси, які проходять сьогодні в нашій країні в умовах сучасного економічного і політичного реформування, висувають важливі і якісно нові завдання у вихованні дітей і молоді. Становлення громадянського суспільства багато в чому залежить від рівня громадянської освіти і патріотичного виховання. Патріотизм інтегрує в собі не тільки соціальні, а й духовно-моральні, ідеологічні, культурно-історичні, військово-патріотичні та інші аспекти. У зв’язку з цим проблема патріотичного виховання наших учнів є однією з актуальних. І, разом з тим, вона здобула  нові характеристики і відповідно нові підходи до вирішення нових завдань по формуванню особистості дитини. Необхідно здійснювати виховання принципово нової, демократичного типу особистості, здатної до інновацій, до управління власним життям і діяльністю, справами суспільства, готової розраховувати на власні сили, власною працею забезпечувати свою матеріальну незалежність. І у навчальному закладі дитина має право розраховувати на школу як місце, де вона може переживати радість досягнень, труднощі і радість творчості.

Патріотичне виховання є організованим і безперервним процесом педагогічного впливу на свідомість, почуття, волю і фізичний розвиток учнів  з метою формування у них високих моральних принципів, вироблення норм поведінки, фізичної підготовки.

Воно ведеться системно, цілеспрямовано, диференційовано, комплексно з урахуванням вікових особливостей учнів. Його мета досягається спільними зусиллями школи, сім’ї, громадських організацій.

Дана програма і є одним із механізмів вирішення актуального завдання сучасної школи – формування в учнів високої національно-патріотичної свідомості, вірності Вітчизні, готовності до виконання конституційних обов’язків. Тільки на основі піднесення почуття патріотизму та національних святинь зміцнюється любов до Батьківщини, з’являється почуття відповідальності за її могутність, честь і незалежність, збереження матеріальних і духовних цінностей суспільства, розвивається гідність особи. Таким чином, активізація системи патріотичного виховання учнів є досить актуальною. Програма покликана  збагатити знання, розширити кругозір школярів у області історичного минулого нашої Батьківщини, виховувати їх на прикладах мужності, героїзму і мудрості народу України, а також розвивати інтелектуальні здібності учнів, колективізм, почуття обов’язку, відповідальність перед країною та її жителями.

 Програма розроблена для учнів 5-9 класів і складена у відповідності даних документів: 

Концепції національно-патріотичного виховання молоді, затвердженої Міністерством України у справах сім'ї, молоді та спорту, Міністерством освіти і науки України, Міністерством оборони України, Міністерством культури і туризму України 27.10.2009 № 3754/981/538/49. 

Гуманістичної системи виховання Згурівської гімназіі (затверджено від 25 березня 2008 року.

Програма «Основні орієнтири виховання учнів 1-12 класів загальноосвітніх навчальних закладів України (затвердженої Наказом Міністерства освіти і науки України від 127 грудня 2007 року №1133).

Національної програми виховання дітей та учнівської молоді в Україні від 01.07.2004 №1-7/6-98.

Законів України:

1.     "Про освіту" від 23.01.1996 р. №100/96 (зі змінами та доповненнями).

2.     "Про загальну середню освіту" від 13.05.1996р. №651-XIV.

3.     "Про позашкільну освіту" від 22.06.2002 р. № 1841- III.

Нормативно-правових актів:

1.     Загальна декларація прав людини, прийнята і проголошена Генеральною асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року.

2.     Декларація прав дитини, проголошена Генеральною асамблеєю ООН 20 листопада 1999 року.

3.     Конвенція про права дитини, прийнята Генеральною асамблеєю ООН 20 листопада 1989 року.

4.     Всесвітня декларація про забезпечення виживання, захисту і розвитку дітей, прийнята на Всесвітній зустрічі на вищому рівні в інтересах дітей, яка відбулася в ООН м. Нью-Йорка 30 вересня 1990 року.

5.     Конституція (Основний Закон) України, прийнята Верховною Радою України 28 червня 1996 року. Із змінами, внесеними Законом України від 8 грудня 2004 року № 2222-IV.

Указів Президента:

1.     “Про затвердження Національної доктрини розвитку освіти” (від 17.04.2002р. № 347) 2002р.

2.     “Про додаткові заходи щодо забезпечення виконання національної програми "Діти України”  на період до 2005 року від 24.01.2001 року №42/2001.

3.     "Про національну програму “Репродуктивне здоров'я” 2001-2005 рр. від 26.03.2001р. №203/2001.

4.     "Про затвердження “Комплексної профілактики злочинності на 2001-2005рр.” від 25.12.2000р. №137/2000.

5.     “Про Національну програму правової освіти населення” від 18.10.2001р.№ 992/2001р. №78/2001.

6.     “Про програму з обдарованою молоддю на 2001-2005рр.” від 08.02.2001р. №78/2001.

7.     Положення про класного керівника навчального закладу системи загальної середньої освіти, затверджено наказом МОН України 06.09.2004р. № 434.

8.     “Про заходи щодо розвитку духовності, захисту моралі та формування здорового способу життя громадян” від 13.11.2001р. №1071/2001.

У Концепції національно-патріотичного виховання ідеалом виховання виступає різнобічно та гармонійно розвинений, національно свідомий, високоосвічений, життєво компетентний громадянин, здатний до саморозвитку та самовдосконалення.

Головною домінантою національно-патріотичного виховання молоді є формування в особистості ціннісного ставлення до навколишньої дійсності та самої себе, активної за формою та моральної за змістом життєвої позиції.

Дана виховна програма має назву «Цілюще джерело», бо ми живемо на цій прекрасній землі, як цілющою водою живимося звичаями і традиціями українського народу, його героїчною історією, співучою мовою і чарівною піснею, кращими зразками культурної спадщини.

Мета програми

Основною метою програми є удосконалення системи патріотичного виховання у гімназії, яка сприяє формуванню в учнів високої патріотичної свідомості, вірності Вітчизні, вихованню любові до рідного краю, почуття громадянина, вивченню обрядів і традицій українського народу, знання свого родоводу.

Програма дозволяє:

×          поглибити знання учнів про Батьківщину;

×          навчити аналізувати і розуміти органічну цілісність історії і культури українського народу;

×          дати учням зрозуміти про їх особисту відповідальність за майбутнє України;

×          поглибити знання учнів про історію, традиції, культуру українського народу;

×          формувати інтерес до історії і культури свого краю, своєї малої батьківщини;

×          формувати у дітей уявлення про природне різноманіття і ресурси Батьківщини і свого краю; виховання любові до природи, навколишнього світу і бережливого ставлення до нього;

×          виховання поваги до закону, норм колективного життя, розвиток соціальної і громадської відповідальності за благополуччя своєї країни;

×          виховання позитивного ставлення до праці як важливої цінності в житті;

×          формування і розвиток потреби в духовному житті, у морально здоровому способі життя, здатності жити в суспільстві.

Для досягнення цієї мети треба вирішити наступні завдання:

×          виховання патріотизму і почуття обов’язку перед Батьківщиною;

×          від виховання любові до своєї школи, селища, району – до виховання громадянської самосвідомості, відповідальності за долю Батьківщини;

×          підготовка до виконання основних соціальних ролей у суспільстві – захисника Вітчизни, сім’янина, трудівника;

×          формування політичної, моральної і правової культури особистості;

×          виховання в дусі миру, поваги до прав людини і громадянина;

×          фомування бережливого ставлення до малої батьківщини;

×          об’єднання зусиль бібліотеки, гімназії і сім’ї в роботі з пізнавальною літературою, викликати інтерес до самостійного вивчення історії і культури України;

×          розвиток прагнення до саморозвитку, самовдосконалення.

 

Програма будується на педагогічних принципах:

1.     Добровільність. (Діти беруть участь у всіх заходах на добровільній основі).

2.     Принцип корисності і дієвий підхід. (Під час участі у виховних заходах учні накопичують досвід колективної, групової і індивідуальної діяльності).

3.     Співпраця дітей і дорослих. (Теми, поетапний план кожного заходу у класі проробляється спільно).

4.     Орієнтація не тільки на результат діяльності, але і на сам процес творчості. (Висвітлення підготовки заходів у класній стінній газеті).

5.     Безконфліктність, доброзичливість, взаємодопомога. (З метою створення доброзичливого середовища учні проводять підготовку до заходів у групах).

6.     Принцип різноманітності і багатогранності видів діяльності.

7.     Принцип колективного пошуку. (Плани виховної роботи виносяться на колективне обговорення).

8.     Відсутність оцінки, змагання, суперництва, заміна цих стимулів самооцінкою, самокорекцією, самовихованням.

9.     Чергування індивідуальної і колективної роботи.

10.  Моральна відповідальність кожного за процес і результат діяльності.

11.   Принцип послідовності і поетапності.

Основні зовнішні і внутрішні зв’язки класного колективу (учні-учитель-батьки-інші учителі-інші класи-шефи) базуються на принципах:

1.      Багато знати – престижно.

2.      Допомагати іншому – нормально.

3.      Доручення – кожному.

4.      Готувати справу по чужому сценарію – принизливо.

5.      Жити і працювати в незатишній обстановці – неможливо.

6.      В колективі чужої справи не буває.

Образ учня складається з 5 потенціалів особистості:

1.     Моральний (ціннісний) потенціал: сприйняття і розуміння цінностей «сім’я», «школа», «учитель», «Батьківщина», «природа», «дружба з ровесниками», «повага до старших», потреба виконувати правила для учнів, уміння розрізняти позитивні і негативні вчинки людей, правильно оцінювати свої вчинки і поведінку однокласників, дотримуватись порядку і дисципліни в школі, суспільних місцях, правил вуличного руху.

2.     Пізнавальний потенціал: спостережливість, активність, старанне навчання, стійкий інтерес до пізнання.

3.     Комунікативний потенціал: уміння говорити і слухати, уміння співпереживати, співчувати, проявляти увагу до інших людей, навколишнього світу; сформованість навичок саморегуляції.

4.     Художній потенціал: естетичне сприйняття предметів і явищ у навколишній природі і соціальному середовищі, наявність індивідуального, емоційно забарвленого ставлення до витворів мистецтв.

5.     Фізичний потенціал: дотримання режиму дня і правил особистої гігієни, прагнення стати (бути) сильним, швидким, спритним, загартованим.

Зміст діяльності

Форми реалізації програми «Цілюще джерело»

Структура програми відображає наступність у роботі з підлітками. Програма являє собою синтез принципів колективної, групової і індивідуальної творчої діяльності і є ефективним засобом гармонійного розвитку особистості і учнівського колективу. У виховній роботі оптимально будуть використані традиційні і нетрадиційні форми роботи. Вихідними принципами педагогічної діяльності мають бути: системність, доступність, зв»язок із життям, врахування вікових та індивідуальних особливостей учнів, особистісно зорієнтований, діяльнісний та комплексний підходи до організації виховного процесу.

Зміст програми

1.                Напрямок «Мій дім – моя родина»

Завдання:

1. Виховувати в дітей почуття самоповаги через власні добрі справи і вчинки, почуття поваги до дорослих, любові до членів своєї родини, своїх друзів.

2. Виховувати любов до малої батьківщини на основі розвитку інтересу до історії сім’ї, її традицій.

3. Формувати уявлення про природне і соціальне оточення людини, уміння вести себе в ньому у відповідності із загальнолюдськими нормами.

4. Виховувати культуру сімейних відносин, сімейних цінностей.

5. Учити зберігати і примножувати сімейні традиції, формувати традиції класу.

6. Формувати в учнів почуття обов’язку перед рідними, сім’єю, Батьківщиною.

Форми роботи:

1.     Тематичні бесіди, класні години:

×          «Історія  імен і прізвищ нашої родини».

×          «Традиції сімейного побуту».

×          «Сімейна реліквія».

×          «Моральні цінності  сімї».

×          «Квіти у нашій сімї».

×          «Книги у нашій сімї».

×          «Улюблені книги у нашій сім’ї».

×          «Професії членів моєї сімї».

×          «Моя сім’я – мій теплий дім. Учимося мистецтву будувати сім’ю»

×          «Хочеш мати друга – навчись другом бути, бо дружба єднає щирі серця»

×          «Я здоров’бережу, сам собі допоможу»

2.     Родинні свята:

×          «Тато, мама і я – спортивна сім’я».

×          «Є на світі земля, де шовкова трава, рідна хата, і друзі, й родина…»

×          «Свято дідусів і бабусь».

×          «Берегиня роду».

3.     Колективні творчі справи:

×          Створення сімейного герба.

×          Святкові концерти, присвячені татам і мамам, дідусям і бабусям.

×          Виготовлення святкових сувенірів батькам.

4.     Дослідницька діяльність «Історія моєї родини».

5.     Творчі роботи дітей про сім’ю.

6.     Конкурсна сімейна програма «Коли всі разом».

7.     Презентація «Захоплення нашої родини».

8.     Конкурс на кращий літопис роду.

9.     Диспути:

×          «Як розподіляються обов’язки в сім’ї».

×          «Що хотів би я зберегти і передати своїм нащадкам».

×          «Колектив починається з мене».

10.                       Свято «День іменинника».

11.                       Ведення літопису класу «Історія нашої класної родини».

12.                       Конкурс малюнків «Ми з родиною на відпочинку».

13.                       Складання родовідного дерева.

14.                        Проведення тренінгу «Мистецтво дарувати».

15.                       Рольові ігри:

×          «Уміння поводитися за столом».

×          «Уміння приймати гостей».

2.      Напрямок «Мій рідний край»

Завдання:

1.     Виховувати любов, повагу і дбайливе ставлення до малої батьківщини.

2.      Підвищувати авторитет гімназії і престиж гарної освіти на основі ознайомлення з історією гімназії і біографіями почесних випускників, шанованих мешканців селища.

3.     Формувати традиції класу.

4.     Вивчати і досліджувати історію рідного краю.

5.     Формувати у дітей уявлення про природну багатогранність і ресурси Вітчизни і свого краю, виховання любові до природи, оточуючого світу і бережливого ставлення до неї.

6.     Виховувати позитивне відношення до праці як важливої цінності в житті.

7.     Формування і розвиток у дітей потреби в духовному житті, у морально здоровому способі життя, здатності жити в суспільстві.

Робота за даним напрямком включає такі поняття: «моя гімназія», «моє селище», «мій район».

Форми роботи

1.     Тематичні бесіди, класні години:

×          «Історія нашого навчального закладу».

×          «Селище в роки Другої світової війни».

×          «Залиш після себе потрібне на землі».

×          «Світ моїх захоплень».

×          «Дитинство, обпалене війною».

×          «Письменники рідного краю».

×          «Народні промисли нашого селища».

×          «Вулиця, на якій я живу».

×          «Екологічні проблеми нашого краю».

2.     Колективні творчі справи:

×          «Жива газета».

×          «Презентація світу».

×          «Світ моїх захоплень».

×          Усні журнали.

×          Листівка ветерану.

×          Оформлення альбому «Історія нашого класу».

×          Оформлення фотовиставки «Кращі люди нашого селища».

3.     Диспути:

×          «Два погляди на один факт».

×          «Що таке громадянські цінності».

×          «Чи є актуальним поняття «патріотизм молоді».

×          «Що таке мужність».

×          «Самоуправління. Яким йому бути».

×          «Як захистити свої права».

×          «Що є для мене Батьківщина».

4.     Рольові ігри:

×          «Знайомство з майбутнім».

×          «Сільські професії».

5.     Зустрічі з цікавими людьми.

6.     Зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни, воїнами-інтернаціоналістами.

7.     Захист міні-проектів:

×          «Екологічна карта селища».

×          «Захистимо навколишнє середовище».

×          « Як не конфліктувати».

×          «Село моє, для мене ти єдине».

×          Пам’ятки природи, архітектури, історії, культури, які потребують захисту та постійної турботи.

×          «Мій улюблений куточок».

8.     Зустрічі із старожилами селища:

×          «Старовинні пісні нашого селища».

×          «Традиції та звичаї нашого селища».

×          «Народні умільці нашого селища».

×          «Сторінки історії «Історія наша під лезом лемеша…»

9.     Проведення народних свят.

10.                       Створення книги спогадів «Живу і пам’ятаю».

11.                        Пізнавальні ігри про рідний край «Що? Де? Коли?»

12.                        Уроки мужності, уроки пам’яті.

13.                        Акція «Шукаю героя».

14.                        Очні і заочні подорожі по місцях бойової слави.

15.                        Свята народної творчості.

16.                        Проведення днів військової слави.

17.                        Випуск тематичних стінгазет.

18.                        Конкурс «Юний екскурсовод».

19.                        Конкурс-звіт «Подорожні нотатки». Звіт про заочну, справжню подорож по визначних місцях (опис об’єктів, їх історія і сьогодення).

20.                        Конкурс малюнків «Цей день Перемоги».

21.                        Конкурс юних краєзнавців.

22.                        Відвідування музеїв.

23.                        Участь у проведенні свята «День району».

24.                        Екскурсія «Поклик лісу».

25.                       Складання гербаріїв.

3.     Напрямок «Київщина – частка України».

 

Завдання:

1.       Учити шанувати національно-патріотичні цінності, прищеплювати почуття поваги і любові до культури, природи, історії рідної Київщини.

2.       Формувати культуру громадянської позиції.

3.       Сприяти формуванню в учнів почуття причетності до історії і відповідальності за майбутнє Батьківщини.

Форми роботи

1.     Тематичні бесіди, класні години:

×          «Національності, що населяють Київську область,  особливості їхньої культури та історії».

×          «Народне мистецтво Київщини».

×          «Київщина в живописі, піснях і віршах».

×          «Історія Києва».

×          «Київська область на карті України».

×          «Адміністративний поділ Київської області».

×          «Київщина у військовій шинелі».

×          «Видатні люди Київщини. Герої війни і праці».

×          «Традиційні народні промисли Київщини».

×          «Екологічні проблеми Київщини».

2.     Колективні творчі справи:

×          Конкурс плакатів, малюнків «Бережи природу рідного краю».

×          Оформлення альбому «Київщина – великій Перемозі».

3.     Захист міні-проектів:

×          «Святі місця Київщини».

×          «Овіяні славою символи України».

×          «Видатні люди Київщини».

4.       Обговорення науково-популярних, документальних і художніх фільмів на військово-історичну тематику.

5.       Організація турпоходів і  екскурсій по визначних місцях Київської області.

6.       Пам’ятки культури та архітектури Київщини. Заочна гра-подорож.

7.       Тематичні екскурсії у м. Київ.

8.  Усний журнал «Місто-герой Київ. Рубежі бойової слави».

4.     Напрямок «Я – українець»

Завдання:

1.       Залучати учнів до системи соціокультурних цінностей, які відображають багатство і своєрідність історії і культури своєї Вітчизни і свого народу.

2.         Формувати у свідомості і почуттях дітей соціально значущих патріотичних цінностей і поглядів, пізнавального інтересу і поваги до культурного та історичного минулого України, до її традицій.

3.       Виховувати почуття громадянської відповідальності.

4.       Виховувати повагу до закону, норм колективного життя, розвиток соціальної і громадянської відповідальності, що проявляється у піклуванні про благополуччя своєї країни.

5.       Допомогти школярам у виборі сенсу життя, у розкритті потенціалу особистості, формування свідомості, ціннісного ставлення до людини, суспільства, держави.

Форми роботи

1.     Тематичні бесіди, класні години:

×          «Вони кували Перемогу в тилу».

×          «Про красу і мужність».

×          «Герої і подвиги».

×          «Ми живемо, щоб залишити слід…».

×          «Правила і закони у твоєму житті».

×          «Я громадянин своєї держави».

×          «Духовні скарби народного календаря».

×          «Бойовий шлях моїх родичів».

×          «Народні традиції – багате джерело морального відродження».

×          «Афганістан – грозовий перевал».

×          «Є така професія – Батьківщину захищати».

2.     Колективні творчі справи:

×          «Світ моїх захоплень».

×          «Презентація світу».

3.     Рольові ігри:

×          «Знайомство з майбутнім».

×          «Я – майбутній сімянин».

×          «Шлях у доросле життя».

4.           Захист міні-проектів:

×                    «Спорт – це моє життя».

×                    «Для Батьківщини зроблено мало, якщо зроблено не все».

×                    «Орден у твоєму домі».

×                    «Як не стати безробітним».

×                    «Героїв не оплакують».

5.           Диспути:

×                    «Людина – господар природи, чи її раб?».

×                    «Ким бути і якою людиною бути».

×                    «Що таке патріотичний ідеал».

×                    «Мужність і героїзм: пережитки минулого чи ні».

6.           Тренінги:

×                    «Як заохотити себе та інших до ефективної діяльності».

×                    «Я – об’єкт природи».

×                    «Чи вміємо ми берегти таємницю».

7.           Конкурс патріотичної пісні.

8.           Зустрічі з ветеранами війни.

9.           Трудові десанти.

10.   День матері.

11.   День Землі.

12.   День Конституції.

13.   Проведення читацьких конференцій за книгами про Велику Вітчизняну війну.

14.   Акція «Де загинули мої земляки».

15.   Проведення туристсько-краєзнавчих змагань.

16.   Проведення спортивних свят і змагань, присвячених ювілейним історичним датам.

17.   Проведення вікторин, пізнавальних ігор, конкурсів, пов’язаних із поглибленням знань із історії Вітчизни, біографій визначних історичних осіб, краєзнавством.

18.   Конкурс на кращу газету «Пам’ять поколінь».

19.   Проведення інтелектуальної гри «Десять миттєвостей війни».

20.   Урок мужності «Торкнись душею до подвигу».

Перераховані заходи включають у себе різні творчі завдання: конкурси малюнків, плакатів, творчі звіти, міні-проекти, фотовиставки, виставки прикладної творчості; трудові справи, де кожен учень може вибрати справу у відповідності зі своїми інтересами і можливостями. Певна частина  заходів розрахована на спілкування з людьми з метою збору інформації.

Очікувані результати реалізації програми

       Реалізація даної програми передбачає: систему краєзнавчих знань, активізацію пошукової діяльності, стійкий інтерес до історичного минулого своєї малої батьківщини та України, шанобливе і дбайливе ставлення до пам’ятників архітектури і культури; любов і дбайливе ставлення до природи; посильне служіння Батьківщині, активну життєву позицію, інтерес до пізнання, прагнення до самовираження і самореалізації; ініціативність і творчість праці, дбайливе ставлення до результатів праці, усвідомлення значущості праці; чесність, поважне і доброзичливе ставлення до людей, самоповагу і дотримання правил культури, організованість, пунктуальність і вимогливість до себе.

 

Використані джерела

1.  Бех І., Чорна К. Програма патріотичного виховання дітей та         учнівської молоді // Світ виховання. – 2007. – №1 (20). –  С. 23-34.

2.     Виховання громадянина: Сутність громадянського виховання / П. Ігнатенко, В. Поплужний, Н. Косарєва, Л. Крицька // Шкільна бібліотека. – 2003. –  № 8. –  С. 3-19.

3.     Вишняк М. Патріотичне виховання учнів за допомогою української мови та літератури // Рідна школа. – 2001. – № 9. –  С. 25-28.

4.     Гонський В. Патріотизм як основа сучасного виховання та ідеології держави // Рідна школа. – 2001. –  № 2. –  С. 9-14.

5.     Гнатюк В. Національне виховання як складова у побудові громадянського суспільства // Світ виховання. – 2004. – №1. – С. 33-36.

6.     Дубина М. Руденко Ю. Патріотичне виховання молоді // Освіта України. – 2006. – №8. – С. 5.  

7.     Івашковська В. Стратегія, методика та концептуальні засади військово-патріотичного виховання школярів // Рідна школа. – 2002. – № 11. –  С. 26-30.

8.     Калінічев А. Знаймо і пам’ятаймо свою історію! Про патріотичне виховання в сучасній школі // Директор школи, ліцею, гімназії. – 2005. – №2. – С. 35-36.

9.     Качур М. Патріотичне виховання молодших школярів у художньо-краєзнавчій діяльності // Педагогіка і психологія. – 2002. – №4. – С. 47-55. 

10.           Коваль В. Уроки словесності в системі національно-патріотичного виховання: (На прикладах  кіноповістей О. Довженка «Зачарована Десна», «Україна в огні») // Рідна школа. – 1999. –  № 6. –  С. 53-55.

11.           Коркішко О. Становлення патріотичного виховання в 19–20 ст.: (Історичний аспект) // Рідна школа. –  2004. – № 2.– С. 60-62.

12.           Марушій О. Шляхи активізації військово-патріотичного виховання в школі // Рідна школа. – 2001.– № 5.– С. 22-24.

13.           Пащенко Д. Патріотичне і національне виховання – складові становлення громадянина // Шлях освіти. – 2002. –  № 1. – С. 9-14.

14.           Петренко О., Дежнюк Г. Національно-патріотичне виховання учнівської молоді // Позакласний час. – 2005. – №3-4. – С. 28-29.

15.           Петронговський Р. Про формування патріотизму в старшокласників //  Шлях освіти. – 2002. – № 2. – С. 40-41.

16.           Поплужний В. Патріотичні почуття і їх формування у школярів // Вісник Академії педагогічних наук України. – 1993. – № 1. –  С. 143-150.

17.           Рогожа М., Горлач Т. Виховуємо патріотів // Директор школи. – 2004. – №17. – С. 3-7.

18.           Руденко Ю. Ідеологія патріотизму і державотворення як основа духовності учнів // Рідна школа. – 1999. – № 10. – С. 8-10.

19.           Сухомлинська О. Ідеї громадянськості й школа в Україні  // Шлях освіти. – 1999. – № 4. – С. 20-25.

20.   Фізичне і військово-патріотичне виховання молоді: Навч.-метод. Посіб. – К.: Книга пам’яті України. – 464 с.

21.           Якубенко В. Від народознавства – до свідомого патріотизму // Дошкільне виховання. – 2002. – № 8. – С. 12-13.

 


 

Згурівська гімназія

 

 

 

 

 

Річний план виховної роботи

класного керівника 6 класу

на 2009-2010 н.р.

Класний керівник Мурдід О.О.

2009-2010 н.р.

Аналіз виховної роботи за 2008-2009 навчальний рік

 

  У 2008-209 навчальному році у визначенні змісту роботи у класі керувалась Конституцією України, Конвенцією ООН про права дитини, Законом України про освіту.

Свою діяльність здійснювала відповідно до основних завдань гуманістичної системи виховання Згурівської гімназії, спрямованих на:

·        виховання громадянина України;

·        формування особистості учня, його наукового світогляду; розвитку його здібностей і обдарувань;

·        виховання любові до праці, почуття дбайливого господаря своєї гімназії, бережливого ставлення до гімназійного і класного майна;

·        формування засад здорового способу життя;

·        виховання любові до природи, вироблення навичок екологічної культури;

·        виховання поваги до вчителів, старших, батьків;

·        формування згуртованого та працездатного учнівського колективу.

         У виховній роботі використовувалися різноманітні за формою та змістом заходи: екскурсії (м. Київ – зоопарк, Згурівський музей «Пам’ять», ЗАТ «Надія», 2 екскурсії місцевим дендропарком). Екскурсії мали велике значення у національно-патріотичному, екологічному та туристсько-краєзнавчому вихованні.

             Трудове виховання та профорієнтаційна робота організовувались під час озеленення та прибирання класу, під час трудових акцій по прибиранню шкільної території, насадженню фруктових дерев.

             Художньо-естетичне виховання здійснювалось у таких напрямках: учні класу брали участь у гімназійних і районних виставках малюнків, випускали стінгазети на різноманітну тематику. Монастирна Л. отримала Грамоту і грошову винагороду за участь у районному турі Всеукраїнського конкурсу «Галерея кімнатних рослин». Цікаво і змістовно провели учні свято зустрічі птахів.

             Велике значення у формуванні світогляду учнів, їхніх морально-естетичних поглядів, національно-патріотичних, художньо-естетичних почуттів значну роль відіграли години класного керівника: «Ніхто не забутий, ніщо не забуто» (про героїв Згурівщини), «Мистецтво спілкуватися», «Не згасни, свічко пам’яті» (вшанування жертв голодомору), «Диво калинове – моя рідна мова», «На колінах стою перед вами, сповідаю жалобу гірку» (до Дня пам’яті героїв Крут), «У вінок Кобзареві», «І за життя ішли на смерть» та ін..

             Великий вплив на учнів та батьків мало родинне свято, що пройшло у листопаді після класно-узагальнюючого контролю.

             Учні класу – активні учасники акції «Милосердя». Збирали книги, іграшки для дітей реабілітаційного центру с. Стара Оржиця, гроші для слабозрячих дітей Київщини. Найефективнішими і найвпливовішими формами організації роботи з учнями були години спілкування з елементами тренінгу, а також колективні творчі справи.

             Майже в усіх позакласних загальногімназійних справах діти були активними учасниками. Активнішими організаторами позакласної діяльності були дівчата. Серед хлопців слід відмітити Кононенка В., Лободу О., Летяка М. Найпасивнішими були Чуприна Д., Литвиненко Є.

             Усі заходи були спрямовані на формування згуртованого та працездатного колективу. Клас займає високе місце у рейтингу з питань виховної роботи. Учні вибороли перше місце у номінації «Клас року».

             Протягом року колектив класу активно працював за проектом «Діалог». Діти залюбки брали участь у тренінгових заняттях.

             Але у виховній роботі є ще недоліки, над якими необхідно працювати у 2009-2010 навчальному році, а саме:

1.     Добиватись сумлінного виконання учнями своїх доручень (систематично звітуватись про виконання доручених справ).

2.     Активізувати роботу учнівського самоврядування.

3.     Добиватись доброзичливих, товариських стосунків між учнями класу, між хлопчиками та дівчатками.

 


Цілі та завдання виховної роботи у 2009-2010 навчальному році

 

                   Відповідно до гуманістичної системи виховання основною метою є виховання всебічного та гармонійного розвитку особистості відповідно до цільових орієнтирів виховної діяльності.

Цільові орієнтири виховної діяльності

1.     Сприяти розвитку самоврядування в класі.

2.     Сприяти розвитку особистості дитини, формуванню її інтелектуального, морального потенціалу.

3.     Забезпечувати опанування учнями цілісної системи знань про навколишнє середовище, практичних умінь і навичок, способів творчої діяльності, прийомів і методів самопізнання і розвитку.

4.     Виховувати в учнів цілісне сприйняття себе і навколишньої соціальної та природної дійсності.

5.     Узгоджувати інтереси особистості з інтересами членів класної спільноти, з особливостями колективу класу та умовами його життєдіяльності.

6.     Підвищувати рівень вихованості учнів.

7.     Залучати дітей до здорового способу життя (за проектом «Діалог»).

 

 


Психолого-педагогічна характеристика класу

1.                Загальні відомості про клас

У класі навчається 16 учнів.

Із них: хлопців – 7, дівчат – 9.

Повні сім’ї – 13, неповні – 3.

 

Дітей, що мають чорнобильське посвідчення – 3: Ребченко Валентина, Кооп Катерина, Ющенко Дарина. Дітей-сиріт і напівсиріт немає.

Клас був створений 1 вересня 2008 року. Стабільний з моменту утворення. Усі сім’ї благополучні, функціонально-спроможні. Рівень психолого-педагогічної освіченості добрий, загальний психологічний клімат сімей відповідає нормі.

2.                Зміст і характер навчальної діяльності

 

У класі один відмінник – Кононенко Віталій. Калашник Олег має 9 балів із української мови. 7 учнів навчається на 7-12 балів. Найслабші знання за рейтингом мають Летяк Микола, Лобода Олег, Ющенко Дарина. Найнижчі знання  дітей у 5 класі були з природознавства.

Необхідний систематичний контроль батьків за успішністю Лободи О., Литвиненка Є., Летяка М., Чуприни Д.

Дисципліна на уроках добра. Сильніші діти з охотою допомагають слабшим у навчанні.

 

3.                Позакласне  життя учнів

 

Діти люблять ходити в походи, на екскурсії. Вони активно відвідують гуртки «Ерудит», шашково-шаховий, краєзнавчий. 8 учнів відвідує музичну школу.  Монастирна Л., Чуприна Д. ходять на додаткові заняття з англійської мови.

Учні із задоволенням виконують тимчасові доручення. Ющенко Дарина отримала особливу подяку «Добре серце» від директора гімназії за безкорисливу допомогу гімназії.

 

4.                Керівництво класним   колективом і його організація

 

 

Актив класу формувався на принципах демократії. Старостою класу був Кононенко Віталій. Він має хороші організаторські здібності, серйозний, спокійний, відповідальний. Але має один недолік: занадто вразливий. При першій невдачі – починає плакати. Є у класі неформальний лідер Панасюк Вікторія, яка підтримувала старосту, сама брала активну участь в усіх справах. У цьому навчальному році клас обрав її старостою.

 


 

5.                Взаємовідносини всередині колективу

Соціометричне опитування проводилося у формі інтерв'ю і включало 4 критерії:

1) З ким би ти хотів сидіти за однією партою?

2) З ким би ти хотів дружити?

3) З ким би ти хотів прибирати клас або чергувати в їдальні?

4) З ким би ти хотів піти в похід?

При цьому фіксувалися мотиви учнів. Проаналізувавши відповіді, виявила соціометричних «зірок», тобто учнів, які дістали найбільшу кількість виборів (Важка Т., Панасюк В., Монастирна Л., Кононенко В.); учнів із середньою кількістю виборів (Заліпа С., Калашник О., Повх І., Золотоверха Н.,) ; дітей, що дістали незначну кількість виборів (Летяк М., Лобода О., Чуприна Д.); а також учнів, яких не обрав ніхто (Кооп К., Литвиненко Є). На основі здобутих даних виявила найзначиміші моральні якості для школяра.

Клас дружний. Діти ставляться одне до одного доброзичливо, допомагають товаришам у будь-якій ситуації. Між школярами немає вагомих суперечок, панує взаємоповага і культура поведінки. Але коли виникають конфліктні ситуації, діти голосно сперечаються і не чують одне одного. Особливої уваги потребує Литвиненко Є. (Буває неврівноважений, може затіяти бійку). Але в основному стосунки між дівчатами і хлопцями толерантні.

6. Робота з батьками

За минулий навчальний рік було проведено 4 батьківських зборів. Розв'язувалися питання, що цікавили батьків: оцінювання учнів учителями, об'єктивні стосунки дітей з батьками, якість навчально-виховного процесу, питання гімназійної форми. У цілому батьки учнів активні, систематично бувають на батьківських зборах, всеобучах. Допомагають у підготовці і проведенні позакласних заходів на чолі з  головою батьківського комітету Летяк Т.П. 

 

7. Загальні висновки

Емоційний клімат у класі доброзичливий, діти задоволені перебуванням у гімназії. Вони охоче беруть участь    у громадському житті навчального закладу, активно вболіваючи за власний колектив, намагаючись не відставати від діяльності інших класів.  Школярі прагнуть до пізнання нового, досі їм невідомого, тому охоче слухають на годинах класного керівника повідомлення про політичні події, історичний розвиток України, народні  звичаї рідного краю, інші за тематикою    години. 

Діти охоче трудяться, підтримуючи чистоту та порядок на території гімназії і у приміщенні. Кожен учень має постійне громадське доручення. Рівень вихованості класного колективу в цілому відповідає виховним завданням що були поставлені на початку навчального року.                     


 

 

Виховна робота в класі проводиться за такими місячниками:

Вересень - місячник здоров`я «Збережи здоров`я та й на все життя»

Мета: пропагування здорового способу життя, проведення оздоровчо-профілактичної роботи серед підлітків, формування усвідомлення учнями ролі  фізичної досконалості у гармонійному розвитку особистості, попередження дитячого травматизму.

Жовтень - місячник гімназійних традицій

Мета: виховувати свідомих громадян, залучати до набуття молодим поколінням соціального досвіду, успадкування духовних надбань українського народу, залучаючи до різних традиційних гімназійних справ учнів, виховувати в них особистісні риси громадян української держави – розвиненої духовності, фізичної досконалості, моральної, художньо-естетичної, правової, екологічної культури.

Місячник правових знань, правової пропаганди «Бережи мене, мій законе».

Мета. Формування правової культури передбачає прищеплення учням  поваги до прав і свобод людини і забезпечення знань про права і обов`язки громадян України, виконання ними Законів України.

Місячник українознавства «Я, родина, Україна»

Мета. Основні завдання національного виховання: Виховувати школярів у дусі пізнання, збереження і розвитку національних традицій, плекати інтелектуально розвинену, духовно багату, цілісну особистість;формувати в учнів національну свідомість, історичну пам`ять, національний характер, світогляд, гуманістичні ідеї.

Місячник інтелектуального виховання «Око бачить далеко, а розум ще далі»

Мета. Формувати допитливість, інтерес до різних галузей знань, розвивати увагу, пам`ять, пізнавальні здібності, спонукати до самоосвіти, розширювати кругозір учнів.

Місячник естетичного виховання «Що внутрішня, що зовнішня краса тобі дарована, людино»

Мета. Розвивати художньо-естетичну освіченість та вихованість школярів, формувати художньо-естетичну культуру засобами національних культурологічних надбань, сприяти забезпеченню функціонування української мови як державної у всіх напрямках роботи, розвиток уявлень про зовнішню і внутрішню красу людини.

Місячник родинного виховання «Тепло сімейного вогнища»

Мета. Залучити батьків, усіх дорослих членів родини у виховний процес як рівноправних учасників, формувати педагогічну культуру сучасної сім`ї та допомога батькам у їхній психолого-педагогічній самостійності, розвиток інтересу до традицій свого народу, своєї родини.

Місячник довкілля «Земля - наш спільний дім»

Мета. Екологічне виховання дітей та молоді передбачає формування в них екологічної культури, усвідомлення себе  частиною природи, почуття відповідальності за останню як національне багатство, основу життя на Землі, залучення вихованців до активної -екологічної діяльності, виховання в них нетерпимого ставлення до тих, хто завдає шкоди природі.

Місячник національно-патріотичного виховання

Мета. Привернути увагу учнів до життєвих проблем ветеранів війни, збереження історичної пам`яті народу, організувати шефську допомогу ветеранам.

 

 

 

 


Вересень

Місячник здоров'я "Збережи здоров'я та й на все життя"

 

1-4

Тиждень знань

7-11

Тиждень безпеки руху

14-18

Тиждень здоровя

21-25, 28- 30

Тиждень бібліотеки

Основні виховні заходи

Свято знань. Зустріч із батьками. Урок державності «Незалежна Україна – спільний дім для всіх її громадян». Класні збори «Плануємо своє завтра. Формування органів учнівського самоврядування».

Участь у конкурсі малюнків «Твій шлях від дому до гімназії» та у конкурсі на кращий твір щодо безпеки руху.

Година класного керівника «Права та обов’язки учня гімназії. Дотримання Кодексу честі гімназиста».

За здоровий спосіб життя. Урок здоров’я.

КТС. Випуск стінгазети «Бути здоровим – це здорово!» Проведення соціометричного аналізу класного колективу.

КТС. Наш учнівський куточок.

Поїздка в краєзнавчий музей с. Нова Олександрівка. Зустріч із учителем-ветераном Лишко К.О. Участь у конкурсі малюнків «Діти проти війни», у акції «Подаруй бібліотеці книгу», у святі квітів.

Індивідуальна робота

Ще раз про толерантні стосунки.

Профілактика запізнень на ранкову зарядку.

Про культуру за столом у їдальні.

 

Умій організувати сам себе. Внутрішній конфлікт та способи його подолання.

Я і моє здоров'я

Бесіда про обов’язкове виконання ранкової зарядки.

Дотримання режиму дня.

Екскурсія "Парк – легені нашого селища".

Увага – гриби! Як запобігти отруєнню.

Догляд за зубами: «Здорові зуби – здоров’ю любі».

Перша допомога при кровотечі з носа.

 

Фізичний розвиток та безпека дитини

Безпека на вулиці.

Безпека на дорогах та транспорті.

Правила поведінки з незнайомими людьми.

Твоя  поведінка під час пожежі. Екскурсія до пожежної частини.

Робота з батьками

Батьківські збори.

1. Сімейне виховання підлітків, проблема батьків і дітей.

2.  Організація навчально-виховного процесу.

 

Засідання батьківського комітету. Вирішення організаційних питань.

Вивчення побутових умов сім’ї Монастирної Лесі.

Повідомлення батьків про успішність і поведінку їхніх дітей.

Робота з громадськістю

Зустріч із інспектором ДАІ, екскурсія до пожежної частини


Жовтень

Місячник гімназійних традицій

 

01,02,05-09

Тиждень пошани вчителя

12-16

Тиждень науки і знань

19-23

Тиждень науки і знань

26-30

Осінні канікули

Основні виховні заходи

Випуск святкових листівок до Дня вчителя.

ГКК «Хай квітне земля від роду до роду». Екологічний брейн-ринг.

До Дня козацтва (14.10) ГКК «Козацькому роду нема переводу». Участь у конкурсі на краще озелення класної кімнати, у конкурсі малюнка «Барви осені».

День народження гімназії.

Урок мужності «Пам’ять серця, пам’ять сивини… Пам’ять тих, хто не прийшов з війни». (До Дня визволення України від німецько-фашистських загарбників)

23.10 – День ООН. Інформаційно-пізнавальна хвилинка.

Проведення інтелектуальних ігор.

Екскурсія на хлібзавод.

Індивідуальна робота

Що таке самооцінка?

Ставлення оточуючих.

Наскільки важлива зовнішність.

Дисципліна – запорука успіху у навчанні.

Я і моє здоров'я

Світ говорить: «Курінню – ні!» Що можемо ми, що можу я?

Дотримання правил особистої гігієни – основа здорового способу життя.

Як розвивати память.

Служба здоров’я. Запобігання дитячим неврозам.

Фізичний розвиток та безпека дитини

Дорожні знаки та їх групи.

Правила користування електроприладами.

Правила поведінки під час осінніх канікул.

Ще раз про безпеку руху на дорогах. Знайомство з основними дорожніми знаками.

Робота з батьками

Проведення тесту «Які ви батьки».

Вивчення побутових умов сім’ї Ковіки Юлії.

Рейд «Учень дома». Повідомлення батьків про успішність дітей.

 

Робота з громадськістю

Екскурсія до м. Києва

 

 


 

Листопад

Місячник правових знань, правової пропаганди "Бережи мене , мій законе"

 

02-06

Тиждень правової освіти

09-13

Тиждень правової освіти

16-20

Тиждень памяті жертв Голодомору

23-27

Тиждень вивчення законів

Основні виховні заходи

Година спілкування-гра «Права дітей». Участь у районному етапі Всеукраїнського конкурсу «Космічні фантазії». Випуск стінгазети «Гляди не забудь – людиною будь».

Участь у відзначенні Дня української писемності та мови. ГКК «Веселкова моя мова». Турнір знавців рідної мови.

ГКК до Дня памя’ті жертв голодомору та політичних репресій. Урок-реквієм.

Тренінгове заняття, присвячене Міжнародному дню толерантності.

Тренінгове заняття про права дітей. ГКК «Поняття про правопорушення».

 

Індивідуальна робота

Щоб навчатись було легко.

Як створити власний імідж.

Ввічливість – окраса людської душі.

Ми – рівні, ми – різні».

Я і моє здоров'я

Водичко, водичко, умий мені личко (гігієна догляду за шкірою обличчя).

15.11 – Міжнародний день непаління. Шкідливість паління. Тренінг.

Важливість дотримування режиму дня.

Догляд за нігтями.

Перша допомога при синцях від удару.

 

Фізичний розвиток та безпека дитини

Правила поведінки в натовпі.

Правила користування газовими приладами.

Безпечна поведінка з вогнем у побуті.

Правила поведінки при виявленні вибухонебезпечних предметів та речовин.

 

Робота з батьками

Батьківський лекторій. Як досягти того, щоб знання стали потребою підлітків.

Вивчення побутових умов сім’ї Литвиненка Євгена.

Засідання батьківського комітету.

Батьківські збори.

1. Розмови про права та обов’язки батьків і дітей.

Правова освіта батьків.

2. Тренінгове заняття для батьків «Учимося спілкуватися».

3.  Наші успіхи.

Робота з громадськістю

Зустріч із районним лікарем-наркологом.

 


 

Грудень

Місячник українознавства

 

30.11-04.12

Тиждень військово-патріотичного виховання

07-11

Тиждень здорового способу життя

14-18

Тиждень народознавства

21-25

Тиждень новорічних свят

Основні виховні заходи

01.12 – Всесвітній день боротьби зі СНІДом. ГКК «Що таке ВІЛ  і СНІД?»

03.12 – Міжнародний день інвалідів. Участь у операції «Милосердя».

06.12 – День Збройних сил України. Приготувати вітальні листівки.

ГКК «Здоров’я і шкідливі звички». Участь у конкурсі малюнків.

Участь у Тижні народознавства. ГКК "Символи-обереги мого краю».

Інтелектуальний турнір знавців народних звичаїв, обрядів, вірувань.

Участь у роботі трудової фабрики «Новорічні прикраси». Участь у районній виставці-конкурсі «Новорічний подарунок». Проведення новорічного ранку. Народознавчі свята за зимовим календарем. Плануємо свою роботу на канікулах.

Індивідуальна робота

Як долати свої недоліки.

Найстрашніші втрати духовні.

Умій дружбою дорожити.

Будь, уважним, ввічливим, поважай людей, які тебе оточують.

Я і моє здоров'я

Подорож у країну Вітамінію.

Стрес і здоров’я людини.

Прогулянка зимовим парком з метою фізичного загартування.

 

Шкідливість надмірного вживання солодощів.

Профілактика простудних захворювань. Тренінг.

Фізичний розвиток та безпека дитини

Школа безпеки.

Увага! Ожеледиця!

Як  запобігти травматизму на слизьких дорогах, надання першої допомоги травмованому.

Бесіда по запобіганню нещасних випадків під час новорічних свят, під  час канікул. Правила безпеки біля новорічної ялинки.

Робота з батьками

Бесіди і консультації про організацію режиму дня дитини.

Знайомство з побутовими умовами сім’ї  Золотоверхої Наталії

Засідання батьківського комітету. Підсумки роботи у І семестрі.

Новорічне свято святкуємо разом із батьками.

Робота з громадськістю


Екскурсія в етнографічний музей с. Аркадіївка


 

Січень

Місячник інтелектуального виховання «Око бачить далеко, а розум ще далі»

 

11-15

Тиждень найрозумніших

18-22

Тиждень української держ.

25-29

Тиждень пож. безпеки

Основні виховні заходи

Інтелектуальна гра учнів 5-6 класів. «Ці цікаві годинники» (інформ. хв.).

Класні збори: обговорення плану роботи на ІІ семестр.

ГКК «Мої добрі справи» (про людські чесноти).

Інформ. хвилинка «Свято Водохреща».

ГКК «Співаєм славу тій події і тепер» (до Дня Соборності України).

Інформ. хвил. «П. Чубинський – поет, академік, учений-етнограф, автор Гімну України».

ГКК «Волі народної дзвін»  (в пам’ять героїв Крут).

Індивідуальна робота

Як зберегти добрі стосунки з оточуючими.

Як підняти рівень власної самооцінки. (Ребченко В).

Твоє доручення.

Я і моє здоров'я

Основні чинники, що впливають на стан здоров’я.

Як запобігти обмороженню.

Як запобігти захворюванню на   ГРЗ.

Догляд за порожниною носа.

Фізичний розвиток та безпека дитини

Обережно – дорога. Повторення правил дорожнього руху.

Обережно: ожеледиця!

Відмороження: долікарська допомога, запобігання.

Моя поведінка при пожежі. Як запобігти трагічним наслідкам пожеж.

Робота з батьками

Консультації для батьків «Організація навчальної праці учня під час виконання домашнього завдання».

Засідання батьківського комітету. Планування роботи на ІІ півріччя. Організаційні питання.

Індивідуальні бесіди з батьками з метою вивчення індивідуальних особливостей дітей: успішність, здоров’я.

Робота з громадськістю

Зустріч із працівниками служби у справах сім’ї та молоді Згурівської райдержадміністрації

 

 

 


 

Лютий

Місячник естетичного виховання «Що внутрішня, що зовнішня краса тобі дарована, людино»

 

01-05

Тиждень культ. повед.

08-12

Тиждень іноземних мов

 

15-19

Тиждень рідної мови

22-26

Тиждень зустрічі

Основні виховні заходи

ГКК «Культура інформаційного суспільства.  Мобільний етикет».

ГКК «Україна – держава європейська».

Інформ. хвил. «Святкування Стрітення».

ГКК «Символи-обереги мого краю».

ГКК присвячена Дню захисника Вітчизни.

КТС виготовлення вітальних листівок для батьків.

Індивідуальна робота

Як вести розмову. Правила спілкування.

Яким я хочу бути серед інших.

Чесний та прискіпливий аналіз своїх дій і вчинків – запорука твого становлення.

Навички і звички у житті людини.

Я і моє здоров'я

Розмова про правильне харчування.

Дискусія: «Чи впливають конфліктні ситуації на здоров’я людини. Як уникнути конфліктів».

Сон, гігієна сну.

Поради щодо уникнення стресових ситуацій.

Фізичний розвиток та безпека дитини

Дорожні знаки та їх групи.

Змагання з правил безпечної поведінки на вулицях і дорогах.

Правила поведінки на льоду.

Вивчення вправ для виправлення (корекції) сутулості.

Робота з батьками

Знайомство з побутовими умовами сім’ї Заліпи С.

Вивчення побутових умов сім’ї  Повх І.

Консультації для батьків: «Шкідливі звички: як розпізнати й запобігти».

Дзвінки батькам додому. Інформація про стан навчання і дисципліну.

Робота з громадськістю

Екскурсія у краєзнавчий музей «Пам'ять» смт Згурівки

 

 

 

 

 


 

Березень

 Місячник родинного виховання «Тепло родинного вогнища»

 

01-05

Тиждень пошан. жінки

09-12

Тиждень сімї

15-19

Тиждень учнів

22-26, 29-31

Тиждень великих укр.

 

Основні виховні заходи

 

Участь у виставці-конкурсі стіннівок, у концерті, присвяченому Міжнар. Дню жінки.

ГКК «Перед іменем твоїм схиляю голову…». КТС Виготовлення вітальних листівок.

 

ГКК «Традиції української родини».

Випуск стіннівки до Тижня сім’ї.

 

Участь у дні самоврядування в гімназії  (17.03) Інформ. хв. «5 хвилин з мистецтвом».

ГКК. Урок-драматизація «Я в цім світі не один».

 

Контроль за успішністю. Інформаційна хвилинка.

(День «40 Святих»).

ГКК «Україно ти моя безкрая» (заочна подорож).

 

 

 

Індивідуальна робота

Поради психолога: «Як подолати втому».

Що треба знати про свій характер.

Не кидай слів на вітер.

Я надворі не самотній.

Я і моє здоров'я

Рольова гра «Найвища цінність після самого життя – здоров’я”.

Як запобігти захворюванню очей. Твоя постава.

Шумове забруднення, його вплив на порушення слуху.

Місцеві традиції культури здоров’я.

Підбір способів активного відновлення організму після розумових та фізичних навантажень.

Фізичний розвиток та безпека дитини

«Я тебе, вулице, не боюся» (Правила безпечної поведінки на вулицях).

Увага: льодостав!

Електричний струм. Де чекає нас небезпека?

Правила поведінки велосипедиста.

Робота з батьками

День телефонного зв»язку.

Індивідуальні консультації  для батьків (корисні поради).

Засідання батьківського комітету.

Вивчення побутових умов сім’ї Панасюк Вікторії.

Батьківські збори.

1. Доповідь «Як досягти того, щоб знання стали потребою підлітків».

2.  Наші успіхи.

Робота з громадськістю

Зустріч із цікавою людиною

 


 

Квітень

Місячник довкілля «Земля – наш спільний дім»

 

1,2, 13-16

Тиждень безпеки  життя

19-23

Тиждень екології

26-30

Тиждень праці та благоустрою

Основні виховні заходи

Година духовності «Великодні дзвони». Участь у дні гумору, конкурсі стінгазет про великих українців.

 

КТС. Благоустрій території гімназії.

ГКК «Кладовище – людська святиня пам'яті».

До дня Чорнобильської трагедії «Сльоза вмиває душу».

Екологічний брейн-ринг.

Індивідуальна робота

Загартування сили волі.

Вір у себе.

Як сказати тверде «Ні!» у ситуації тютюнової провокації.

Я і моє здоров'я

Здоров’я – цінність нашого життя. Тренінг.

Що заважає людям бути здоровими.

Отруєння харчовими продуктами: принципи попередження і надання першої само- і взаємодопомоги.

Фізичний розвиток та безпека дитини

Правила дорожнього руху. Вікторина « Про що говорить дорожня розмітка».

Безпека поведінки в природі.

Правила руху велосипедистів.

Ділова гра.

Робота з батьками

Знайомство з побутовими умовами сім’ї Летяка Миколи.

Знайомство з побутовими умовами сім’ї  Лободи Олега.

Проведення тесту «Які ви батьки?».

Робота з громадськістю

 

Зустріч із працівниками правоохоронних органів

 

 

 

 


 

Травень

Місячник національно-патріотичного виховання

 

04-07

Тиждень памяті

11-14

Тиждень здоровя

17-21

Тиждень рідної гімназії

25-27

Тиждень дітей

Основні виховні заходи

КТС «Ветеран живе поруч» (Трудові десанти).

ГКК «Тих днів не змовкне слава» (Урок мужності).

Участь у військово-патріотичних змаганнях.

Привітати батьків із Міжнародним днем сім’ї.

ГКК «Шануй отця свого і матір».

ГКК «Крізь призму мови» (до Дня слов’янської культури і писемності»).

Цільова екскурсія до парку «Умій бачити красу».

 

Підсумкова година класного керівника.

Інформаційна хвилинка (до Міжнародного дня боротьби з тютюнопалінням (30).

Класні збори. Підсумки за рік.

Індивідуальна робота

Чи можна змінити характер людини?

Ставлення до оточуючих.

Я і світ.

Уроки чемності.

Я і моє здоров'я

Основні закони харчування.

Кроки до здоров’я. Поради.

Що? – Куріння. Де? – Ніде. Коли? – Ніколи. Тренінг

Здоровому все здорово.Тренінг.

Фізичний розвиток та безпека дитини

Правила дорожнього руху. Вікторина про правила їзди на велосипедах.

Правила безпечного користування газом.

Радіація та її види.

Інструктаж із техніки безпеки під час канікул.

Небезпечні випадки на воді. Правила поведінки під час купання у відкритих водоймах.

Робота з батьками

Засідання батьківського комітету. Підсумки роботи. Організаційні питання.

Батьківські збори:

1Лекторій «Запобігання неправильному вихованню».

2. Підсумки за рік.

Знайомство з побутовими умовами сімей Ющенко Дарини та Чуприни Дмитра

Написати подяки батькам за виховання дітей і активну участь у житті класу і гімназії.

Робота з громадськістю


Зустріч із ветеранами.

 


 

Згурівська гімназія

 

 

 

Річний план виховної роботи

класного керівника 7 класу

на 2010-2011 н.р.

 

Класний керівник Мурдід О.О.

 

 

 

2010-2011 н.р.


 

Аналіз виховної роботи за 2009-2010 навчальний рік

 

У 2009-2010 навчальному році у визначенні змісту роботи у класі керувалась Конституцією України, Конвенцією ООН про права дитини, Законом України про освіту.

Свою діяльність здійснювала відповідно до основних завдань гуманістичної системи виховання Згурівської гімназії, та власної програми виховної роботи з учнями 5-9 класів «Цілюще джерело», спрямованих на:

·                   виховання громадянина України;

·                   формування особистості учня, його наукового світогляду; розвитку його здібностей і обдарувань;

·                   виховання любові до праці, почуття дбайливого господаря своєї гімназії, бережливого ставлення до гімназійного і класного майна;

·                   формування засад здорового способу життя;

·                   виховання любові до природи, вироблення навичок екологічної культури;

·                   виховання поваги до вчителів, старших, батьків;

·                   формування згуртованого та працездатного учнівського колективу.

         У виховній роботі використовувалися різноманітні за формою та змістом заходи: екскурсії (м. Київ – природничий музей, Переяслав-ХмельницькиЙ – музей під відкритим небом, Згурівський музей «Пам’ять», Згурівський хлібзавод, 2 екскурсії місцевим дендропарком). Екскурсії мали велике значення у національно-патріотичному, екологічному та туристсько-краєзнавчому вихованні.

Трудове виховання та профорієнтаційна робота організовувались під час озеленення та прибирання класу, під час трудових акцій по прибиранню шкільної території, насадженню фруктових дерев, екскурсій на місцеві підприємства.

Художньо-естетичне виховання здійснювалось у таких напрямках: учні класу брали участь у гімназійних і районних виставках малюнків, конкурсах: «Галерея кімнатних рослин», «Птах року», «Скарби рідного краю», випускали стінгазети на різноманітну тематику.

Велике значення у особистісному формуванні учнів, їхніх морально-естетичних поглядів, національно-патріотичних, художньо-естетичних почуттів значну роль відіграли години класного керівника, години спілкування.

Учні класу – активні учасники акції «Милосердя». Збирали гроші для медичного обладнання для дитячої обласної лікарні. Майже в усіх позакласних загальногімназійних справах діти були активними учасниками. За рейтингом участі колективів у позакласній роботі учні сьомого класу є лідерами.

Усі заходи були спрямовані на формування згуртованого та працездатного колективу. Протягом року колектив класу активно продовжував працювати за проектом «Діалог». Діти залюбки брали участь у тренінгових заняттях.

Але у виховній роботі є ще недоліки, над якими необхідно працювати у 2010-2011 навчальному році, а саме:

4.                Добиватись сумлінного виконання учнями своїх доручень (систематично звітуватись про виконання).

5.                Добиватись доброзичливих, товариських стосунків між учнями класу, між хлопчиками та дівчатками.

6.                Заохочувати до позакласної роботи хлопчиків.

 

 


Цілі та завдання виховної роботи на 2010-2011 навчальний рік

 

Працюючи над науково-методичною проблемою «Формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя. Виховання національної свідомості, любові до землі, до рідної мови, до свого народу», реалізацією виховної програми «Цілюще джерело» розв’язувати такі завдання:

8.                Сприяти розвитку самоврядування в класі.

9.                Сприяти розвитку особистості дитини, формуванню її інтелектуального, морального потенціалу.

10.           Забезпечувати опанування учнями цілісної системи знань про навколишнє середовище, практичних умінь і навичок, способів творчої діяльності, прийомів і методів самопізнання і розвитку.

11.           Виховувати в учнів цілісне сприйняття себе і навколишньої соціальної та природної дійсності.

12.           Узгоджувати інтереси особистості з інтересами членів класної спільноти, з особливостями колективу класу та умовами його життєдіяльності.

13.           Підвищувати рівень вихованості учнів.

14.           Залучати дітей до здорового способу життя (за проектом «Діалог»).

15.           Навчати практичним навичкам і вмінням особистої турботи про навколишнє оточення та природне середовище, оточуючих людях, про себе самого.

16.           Розвивати інтелектуальні, вольові, емоційні, фізичні здібності та якості вихованців.

17.            Формувати сприятливі для розвитку дітей взаємовідносини в учнівському колективі.      

 


 

Психолого-педагогічна характеристика класу

 

6.                Загальні відомості про клас

 

У класі навчається 13 учнів.

Із них: хлопців – 7, дівчат – 6.

Кооп Катерина має чорнобильське посвідчення. Дітей-сиріт і напівсиріт немає.

Клас був створений 1 вересня 2008 року. За минулий навчальний рік вибуло у інші навчальні заклади 3 учні: Ющенко Дарина, Ребченко Валентина, Ковіка Юлія. Усі сім’ї благополучні, функціонально-спроможні. Рівень психо-педагогічної освіченості добрий, загальний психологічний клімат сімей відповідає нормі.

7.                Зміст і характер навчальної діяльності

 

У класі два відмінники – Кононенко Віталій, який лідирує з 5 класу, і в минулому навчальному році відмінницею стала Монастирна Леся. Серед однокласників вони підтримують престиж знань.  Калашник Олег має 9 балів із природознавства і з основ здоров’я. 5 учнів навчається на 7-12 балів. Найслабші знання за рейтингом мають Кооп Катерина, Лобода Олег. Найнижчі знання  дітей у 6 класі були з географії і української мови. Необхідний систематичний контроль батьків за успішністю Лободи О., Летяка М., Чуприни Д., Золотоверхої Н.

Дисципліна на уроках добра. Сильніші діти із задоволенням  допомагають слабшим у навчанні.

 


 

8.                Позакласне  життя учнів

 

Діти люблять ходити в походи, на екскурсії. Вони активно відвідують гуртки «Ерудит», шашково-шаховий, краєзнавчий. 6 учнів відвідує музичну школу. Учні із задоволенням виконують тимчасові доручення, беруть активну участь у різних конкурсах.

9.             Керівництво класним  колективом і його організація

 

Актив класу формувався на принципах демократії. Старостою класу була  Панасюк Вікторія. Вона  має хороші організаторські здібності, виявляє активність у громадському житті класу, гімназії, але має завищену самооцінку.  Цього року старостою класу  діти обрали Важку Тетяну, яка помітно виявляла лідерські здібності протягом минулого навчального року. Вона вміє придумувати  цікаві творчі справи, згуртовувати учнів класу і активно залучати їх до різноманітної діяльності. Доручення виконує із задоволенням, є лідером районного самоврядування учнів.

 

10.           Взаємовідносини в середині колективу

 

 Робоча атмосфера класу є сприятливою, кожен учень має змогу працювати у групі з максимальною самовіддачею. Рівень взаємної підтримки у класі високий, але іноді внутрішні конфлікти замовчуються; високим є рівень взаємної довіри, що позитивно впливає на здатність класу щодо прийняття спільного рішення з певних суперечливих питань.

На систему цінностей класу в цілому вплив думки лідера  є визначальним. Загалом система цінностей класу є стійкою. Вихованість класу є доброю: найбільш яскравими позитивними характеристиками є обов’язковість, ввічливість, допитливість, працелюбність. Клас має значний потенціал щодо виховуваності. Реалізувати цей потенціал можна через доведення учням значущості взаємопідтримки та співпраці для впевненості у досягненні високого результату, незалежності від зовнішнього контролю (з боку вчителів при організації позакласних заходів).

Залучення лідера до розробки нових ідей сприятиме визнанню класом творчості як впливового принципу спільного навчання. Залучення усіх учнів класу до активної спільної діяльності сприятиме формуванню згуртованості, прихильності.

6. Робота з батьками

 

Протягом навчального року ставлення батьків до гімназії не змінилося, відчувається значний вплив батьків учнів на виховну діяльність класу: вносять свої пропозиції у план роботи, допомагають у проведенні класних справ. Ефективною також була індивідуальна робота з батьками. Проблемних сімей немає. Виховання дітей у сім’ях, за результатами   педагогічних спостережень, добре.

 

7. Загальні висновки

Емоційний клімат у класі доброзичливий, діти задоволені перебуванням у гімназії. Вони охоче беруть участь    у громадському житті навчального закладу, активно вболіваючи за власний колектив, намагаючись не відставати від діяльності інших класів.  Школярі прагнуть до пізнання нового, досі їм невідомого, тому охоче слухають на годинах класного керівника повідомлення про політичні події, історичний розвиток України, народні  звичаї рідного краю, інші за тематикою години. 

Діти охоче трудяться, підтримуючи чистоту та порядок на території гімназії і у приміщенні. Кожен учень має постійне громадське доручення.                     


 

Вересень

Місячник здоров'я "Збережи здоров'я та й на все життя"

 

01-03

Тиждень знань

06-10

Тиждень безпеки руху

13-17

Тиждень здоровя

20-24

Тиждень рідного краю

27-01.10

Тиждень виборів

Основні виховні заходи

Свято знань. Зустріч із батьками. Урок державності «Незалежна Україна, мій духмяний дивоцвіт». Класні збори «Плануємо своє завтра. Формування органів учнівського самоврядування».

 

Участь у конкурсі малюнків «Твій шлях від дому до гімназії» та у конкурсі на кращий твір щодо безпеки руху. Година класного керівника «Увага на дорозі. Дисципліна на вулиці – запорука безпеки руху.

За здоровий спосіб. Година спілкування «Я вибираю здоров’я».

КТС. Випуск стінгазети «Бути здоровим – це здорово!» КТС. Наш учнівський куточок.

Участь у конкурсі малюнків «Діти проти війни», у святі квітів, у святкуванні

дня району. Урок мужності. (До дня партизанської слави і дня визволення Згурівщини від німецько-фашистських загарбників).

Участь у святковому концерті до Дня вчителя. Година спілкування «Чи вміємо ми дружити». Випуск святкових листівок до Дня вчителя. Участь у виборах Президента учнівської республіки.

Індивідуальна робота

Ще раз про зовнішність, мову і духовну культуру.

Основні ліки від егоїзму.

Як говоримо так і учимось.

Умій організувати сам себе.

Ще раз про правила вітання.

Я і моє здоров'я

Що я знаю про шкідливі звички.

Екскурсія "Крокуємо в природу за здоров’ям»".

Догляд за зубами: «Щоб не зустрітися з карієсом».

Увага – гриби! Як запобігти отруєнню.

Їжа – джерело тепла, росту і здоров’я.

 

Фізичний розвиток та безпека дитини

 Перегляд слайдів «Будь уважним на дорозі».

Правила безпечної їзди на велосипеді.

Тренінг «Незнайомі люди».

Пожежонебезпечні та вибухонебезпечні предмети.

Безпека там, де ти живеш (східці, підвал, горище, високе дерево, звалище).

Робота з батьками

Батьківські збори:

1. Характеристика вікових психолого-фізіологічних особливостей підлітків.

2.  Організація навчально-виховного процесу.

Засідання батьківського комітету. Вирішення організаційних питань. Формування картотеки родин учнів.

Консультація для батьків. Дитина не хоче вчитись. Як їй допомогти?

 

Колективна творча справа. Допомога батьків у організації свята квітів.

Повідомлення батьків про успішність і поведінку їхніх дітей. Анкета «Дружба в житті вашої дитини».

Робота з громадськістю

Зустріч із інспектором ДАІ

 

Жовтень

Місячник гімназійних традицій

 

 

04-08

Тиждень пошани вчителя

11-15

Тиждень науки і знань

18-22

Тиждень науки і знань

25-31

Осінні канікули

Основні виховні заходи

Година спілкування «Людей нецікавих у світі немає». (До Міжнародного дня людей похилого віку).

Участь у природоохоронній акції «Птах року 2010 – горобець польовий».

До Дня козацтва (14.10) ГКК «Овіяні славою». Участь у конкурсі на краще озелення класної кімнати, у конкурсі малюнка «Барви осені». Участь у заходах «День народження гімназії».

Урок  пам’яті «Згурівка у військовій шинелі». (До Дня визволення України від німецько-фашистських загарбників).

23.10 – День ООН. Інформаційно-пізнавальна хвилинка. Класні збори «Наші успіхи і досягнення».

Проведення інтелектуальних ігор.

 

Індивідуальна робота

Конфлікти і способи їх вирішення.

Як підняти іншому настрій.

Ігровий тренінг міжособистісного спілкування.

Як підняти іншому настрій.

Я і моє здоров'я

Складання листа курцю.

Холодна вода – для усякої хвороби біда.

Бути здоровим – престижно (тренінг).

Природа – твоє здоровя.

Фізичний розвиток та безпека дитини

Заняття-гра «Сам удома».

 Увага! Наркоманія!

Небезпечні ситуації. Ще раз про безпеку руху на дорогах.  Повторення  правил техніки безпеки на канікулах

Екскурсія до осіннього лісу з батьками.

Робота з батьками

Консультації для батьків «Як виростити здорову дитину».

Анкетування  «Фізичний аспект життєдіяльності дитини в сім'ї».

Батьківські збори:

1.      Тренінг для батьків «Здорова сім’я».

2.      Підсумки навчання і виховання дітей.

 

Робота з громадськістю

Екскурсія до м. Києва

 

 

 


 

Листопад

Місячник правових знань, правової пропаганди "Я громадянин, я патріот, я житель свого селища"

 

01-05

Тиждень правової освіти

08-12

Тиждень правової освіти

15-19

Тиждень памяті жертв Голодомору

22-26

Тиждень вивчення законів

Основні виховні заходи

Година спілкування. Ділова гра «Правова свідомість – показник вихованості учнів». Випуск стінгазети «Закони нашої совісті».

Участь у відзначення Дня української писемності та мови. ГКК «Для Батьківщини зроблено мало, якщо зроблено не все». Турнір знавців рідної мови.

ГКК до Дня памя’ті жертв голодомору та політичних репресій. Перегляд документального фільму. Тренінгове заняття, присвячене Міжнародному дню толерантності.

Тренінгове заняття про права дітей. ГКК «Права людини в сучасному світі».

Індивідуальна робота

Спостереження та оцінка організаторських здібностей, суспільних вчинків.

 

Красиве і потворне у поведінці людей.

Якщо в тебе проблема, куди звернутися.

Співвідношення успішності в цьому
і минулому навчальному році.

 

Я і моє здоров'я

Розучування вправ для очей для профілактики комп’ютерного зорового синдрому.

15.11 – Міжнародний день непаління. Шкідливість паління. Тренінг.

Шкідливі звички серед нас. Як запобігти поширенню шкідливих звичок.

Правила особистої гігієни – основа здорового способу життя.

Фізичний розвиток та безпека дитини

Правила поведінки з побутовими електроприладами

Правила користування газовими приладами.

Поняття про джерело струму

Бесіди про поведінку на слизькій дорозі, біля замерзлих водойм.

Робота з батьками

Батьківський лекторій. Знаходження шляхів подолання кризису стосунків дорослий-дитина, згуртування сім’ї.

 

Консультація для батьків. Покарання дітей. Якими їм бути?

 

Засідання батьківського комітету.

Батьківські збори.

1. Розмови про права та обов’язки батьків і дітей.

Правова освіта батьків.

2. Тренінгове заняття для батьків «Формування у батьків стійкої мотивації по збереженню і зміцненню свого здоров’я і здоров’я своїх дітей».

3.  Наші успіхи.

Робота з громадськістю

Зустріч із районним лікарем-наркологом.

 

Грудень

Місячник українознавства

 

 

29.11-03.12

Тиждень військово-патріотичного виховання

06-10

Тиждень здорового способу життя

13-17

Тиждень народознавства

20-24

Тиждень новорічних свят

Основні виховні заходи

01.12 – Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Інформаційна хвилинка. 03.12 – Міжнародний день інвалідів. Участь у операції «Милосердя». ГКК «Героїв не оплакують».

06.12 – День Збройних Сил України. КТС. Приготувати вітальні листівки.

Тренінгове заняття. «Здоров’я і шкідливі звички». Участь у конкурсі малюнків.

Участь у Тижні народознавства. ГКК "Народні промисли нашого селища».

Інтелектуальний турнір знавців народних звичаїв, обрядів, вірувань.

Участь у роботі трудової фабрики. КТС «Новорічні прикраси». Участь у районній виставці-конкурсі «Новорічний подарунок». Проведення новорічного ранку. Народознавчі свята за зимовим календарем. Плануємо свою роботу на канікулах.

Індивідуальна робота

Педагогічні спостереження, аналіз зошитів, щоденників. Аналіз зауважень учителів, які були зроблені у щоденнику.

 

Вивчення поведінки дитини в сім'ї.

 

Вивчення ролі учня в системі міжособистих стосунків у колективі. Анкетування і діагностування.

 

Вивчення рівня розвитку пізнавальних можливостей і здібностей учнів, їхніх потреб та інтересів. Діагностика.

 

Я і моє здоров'я

Як запобігти ВІЛ-інфікуванню. Знати, а не лякатися.

Що таке радіація і з чим її їдять.

Пам’ятайте – у собаки є зуби!

Профілактика простудних захворювань. Тренінг. Обережність під час канікул – запорука життя та здоровя.

Фізичний розвиток та безпека дитини

Прогулянка зимовим парком з метою фізичного загартування.

Як запобігти захворюванням на грип, ГРЗ тощо.

Як  запобігти травматизму на слизьких дорогах, надання першої допомоги травмованому.

Бесіда по запобіганню нещасних випадків під час новорічних свят, під  час канікул. Правила безпеки біля новорічної ялинки.

Робота з батьками

Консультації для батьків. Сором'язлива дитина. Проблеми сором'язливості та шляхи її подолання.

 

 

Засідання батьківського комітету. Підсумки роботи у І семестрі. Повідомлення батьків про успішність та поведінку їхніх дітей.

Новорічне свято святкуємо разом із батьками.

Робота з громадськістю


Екскурсія в краєзнавчий музей с. Нова Олександрівка

 


Січень

Місячник інтелектуального виховання «Око бачить далеко, а розум ще далі»

 

 

17-21

Тиждень української державності

25-29, 31

Тиждень пожежної безпеки

Основні виховні заходи

Інформ. хвилинка «Свято Водохреща».

ГКК «Тобі, Україно, мій мужній народе,
Складаю я пісню святої свободи»
 (до Дня Соборності України). Інт. гра «Чи знаєш ти свій рідний край».

Інформ. хвил.  «За волю України»  (в пам’ять героїв Крут).

ГКК «Дружба – найбільше багатство».

Класні збори «Плануємо роботу на ІІ семестр».

Індивідуальна робота

Як підняти рівень власної самооцінки. (Кооп К.).

Правила поведінки на уроці і в позаурочний час. (Литвиненко Є., Чуприна Д.)

Я і моє здоров'я

Мий руки перед їдою. Хвороби брудних рук. Бесіда.

Профілактика простудних захворювань.

Фізичний розвиток та безпека дитини

Обережно: ожеледиця!

 

Особиста безпека. Дії при загрозі і виникненні пожеж.

Робота з батьками

Засідання батьківського комітету. Планування роботи на ІІ півріччя. Організаційні питання.

Круглий стіл:  «Нове в системі національного виховання».

Робота з громадськістю

Екскурсія до пожежної частини

 

 

 

 

 

 

 

Лютий

Місячник естетичного виховання «Що внутрішня, що зовнішня краса тобі дарована, людино»

 

31.01, 01-04

Тиждень культ. повед.

07-11

Тиждень іноземних мов

 

15-19

Тиждень рідної мови

22-26

Тиждень зустрічі

Основні виховні заходи

ГКК Корекційно-виховний тренінг «Я – толерантна особистість».

 

ГКК «Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки Батьківщину». Участь у огляді художньої самодіяльності.

Інформ. хвил. «Святкування Стрітення».

ГКК «У моїй мові – краса й неповторність."

ГКК «Ми довго пам'ятати будем і вам забути не дамо».

ГКК присвячена Дню захисника Вітчизни. Пізнавально-розважальна гра «Супер-козак». КТС Виготовлення вітальних листівок для батьків.

Індивідуальна робота

Культура стосунків хлопчиків  і дівчаток. Рольова гра.

Чи необхідні бійки? (Чуприна Д., Летяк М., Литвиненко Є.)

Коли мене нема. Чи це помітно? (Летяк С., Золотоверха Н.).

Зовнішність як візитна картка учня.

Я і моє здоров'я

Телевізор і комп’ютер у житті школяра. Диспут.

Лінь і застуду міняємо на бадьорість і здоров’я. Рухливі ігри на свіжому повітрі.

Ділова гра. Режим дня – основа життя людини.

Як зберегти хороший зір.

Фізичний розвиток та безпека дитини

Вікторина «У країні дорожніх знаків».

Обережно – електрика. Перша допомога при ударі електричним струмом.

Ігри з гострими предметами. Можливі травми.

Вивчення вправ для виправлення (корекції) сутулості.

Робота з батьками

Тематична консультація для батьків хлопчиків «Погано тому сину, якого батько не вчив».

 

Батькіський лекторій: «Авторитет, особистий приклад і педагогічний такт батьків».

Консультації для батьків: «Шкідливі звички: як розпізнати й запобігти».

День телефонного зв'язку. Інформування  про хід і результати навчання, виховання й розвитку учнів.

 

Робота з громадськістю

Екскурсія в Укртелеком

 


Березень

 Місячник родинного виховання «Тепло родинного вогнища»

 

01-04

Тиждень пошани жінки

07-11

Тиждень сімї

14-18

Тиждень учнів

28-31

Тиждень книги

Основні виховні заходи

Участь у виставці-конкурсі стіннівок, у концерті, присвяченому Міжнар. Дню жінки.

1.      ГКК «Берегиня роду».

КТС Виготовлення вітальних листівок.

ГКК «Двері в дитинство. Подорож у дитинство наших батьків».

Випуск стіннівки до Тижня сім’ї. Участь у виставці творчих робіт «Шевченко у моєму серці».

Участь у дні самоврядування в гімназії. Контроль за успішністю.  ГКК «Я – вдома, я – в школі, я – серед друзів»! Інтерактивна гра.

 

ГКК «Дім без книги – день без сонця».

Участь у конкурсах поезії, на кращий читацький щоденник, у святі книги.

 

Індивідуальна робота

Як розвинути вольові якості. Тренінг.

Чому не можна принижувати людську гідність.

Повторюємо правила чергового.

Пригадуємо правила хорошого тону.

Я і моє здоров'я

Що таке духовне здоров’я. Бесіда.

Як запобігти захворюванню очей. Бесіда.

Зміцнення організму засобами загартування. Виготовлення пам’яток.

Дзеркальне озеро (цілющі властивості води). Бесіда.

Фізичний розвиток та безпека дитини

Увага: льодостав!

Як вести себе з домашніми тваринами. Коли чотириногі друзі бувають небезпечними?

Безпека вдома. Пізнавальна гра.

Правила дорожнього руху. Секунда – це мало чи багато?

Робота з батьками

Індивідуальні консультації  для батьків (корисні поради з теми «Батьківські права і обов’язки»).

Семінар-практикум «Залежність навчальних результатів від внутрішніх і зовнішніх факторів. Можливі шляхи покращення результатів школярів».

Батьківські збори.

1. Здорова сім’я. Як виховати дитину фізично здоровою.

Тренінг для батьків.

2.      Наші успіхи.

Консультації для батьків. Покарання дітей. Яким йому бути.

Робота з громадськістю

Зустріч із цікавою людиною

 

 

 

 


 

Квітень

Місячник довкілля «Земля – наш спільний дім»

 

1,04-08

Тиждень великих українців

11-15

Тиждень безпеки життя

18-22

Тиждень екології

25-29

Тиждень праці та благоустрою

Основні виховні заходи

Участь у дні гумору, конкурсі стінгазет про великих українців.

ГКК «Дочка Прометея»  (до 140-річчя з дня народження Лесі Українки).

Інформаційна хвилинка «Леонід Каденюк – перший космонавт незалежної України»

ГКК присвячена

Міжнародному дню визволення в’язнів фашистських концтаборів.

Конкурс прислів’їв та приказок на екологічну тематику, малюнків.

КТС «Мій екологічний проект». ГКК «Коли природа хворіє». Участь у акції «Посади сад».

КТС Благоустрій території гімназії.

ГКК «26 квітня – день скорботи» (до річниці трагедії на Чорнобильській АЕС).

Індивідуальна робота

Педагогічні спостереження, аналіз перевірки зошитів, щоденників.

Опитування. «Чи легко знаходити хороших друзів».

Який я товариш? Диспут.

Анкетування. Ставлення учня до громадської роботи.

Я і моє здоров'я

Зустріч зі шкільною медсестрою. Оздоровча хвилинка.

Конструктивне розв’язання

конфліктів як умова збереження психологічного здоров’я. Тренінг.

Вітаміни в продуктах і недостача їх у організмі. Бесіда.

Ми прийшли у володіння природи. Поради.

Фізичний розвиток та безпека дитини

Правила поведінки при виявленні вибухонебезпечних предметів.

Правила користування електроприладами і газовими приладами.

Перша долікарська допомога потерпілому при ушкодженні опорно-рухової системи людини.

Безпека поведінки в природі.

Робота з батьками

Анкетування про взаємостосунки в сім’ї.

 

Тематична консультація для батьків дівчаток « У родині росте дочка».

Проведення тесту «Які ви батьки?».

День телефонного зв'язку. Інформування  про хід і результати навчання, виховання й розвитку учнів.

Робота з громадськістю

Зустріч із працівниками дитячої кімнати міліції.


Травень

Місячник національно-патріотичного виховання

 

04-06

Тиждень памяті

10-13

Тиждень здоровя

17-21

Тиждень рідної гімназії

25-27

Тиждень дітей

Основні виховні заходи

КТС «Ветеран живе поруч» (Трудові десанти).

ГКК «Шукаю героя» (урок мужності).

Створення книги спогадів «Живу і пам’ятаю». Екскурсія до місця страти партизанів Згурівщини.

КТС Привітання батьків із Міжнародним днем сім’ї. Родинне свято.

ГКК «Професії членів моєї сім’ї». Участь у військово-патріотичних змаганнях.

Інформаційна хвилинка  «24 травня  - День слов’янської культури і писемності».

Цільова екскурсія до парку «Умій  бачити красу». ГКК «День Європи –символ нової моделі мирної співпраці». (До Дня Європи).

Підсумкова година класного керівника.

Інформаційна хвилинка (до Міжнародного дня боротьби з тютюнопалінням (30).

Класні збори. Підсумки за рік.

Індивідуальна робота

Колективне ігрове спілкування «Чарівний стілець».

Характеристика на себе. Рольова гра.

Самосвідомість і саморозкриття. Тренінг.

Діагностика. Вивчення  рівня розвитку пізнавальних можливостей і здібностей учнів, їхніх потреб і інтересів.

Я і моє здоров'я

Активний відпочинок – запорука здоров’я. Бесіда.

«Не хочу хвалитися, але я…».Рольова гра.

Зустріч із шкільною медсестрою на тему: «Профілактика та лікування педикульозу».

Екскурсія у парк «Ми прийшли у володіння природи за здоровям».

Фізичний розвиток та безпека дитини

Правила дорожнього руху. Інтелектуальна гра. Завдання від Світлофора Моргайка.

Як уберегтися від кишкових інфекцій.

Поведінка на воді.

Інструктаж із техніки безпеки під час канікул «Твоє життя – у твоїх руках».

Робота з батьками

Засідання батьківського комітету. Підсумки роботи. Організаційні питання.

Анкетування «Мистецтво жити з дітьми».

 

 Батьківські збори:

1Лекторій «Запобігання неправильному вихованню».

2. Підсумки за рік.

Написати подяки батькам за виховання дітей і активну участь у житті класу і гімназії.

Робота з громадськістю

Зустріч із ветеранами.

 


Діагностична діяльність

Діагностична діяльність проводиться з урахуванням наступних умов:

·        дослідження направлені на виявлення особливостей розвитку кожної дитини;

·        результати діагностики порівнюються тільки з попередніми результатами того ж учня, щоб виявити ступінь його руху в розвитку;

·        вивчення особистості учня і учнівського колективу здійснюється протягом усіх років навчання в гімназії;

·        визначаються перспективи розвитку учня і колективу;

·        дослідження носять комплексний системний характер;

·        діагностика проводиться в звичайних умовах навчально-виховного процесу.

Вивчення дітей і колективу проводиться не тільки за допомогою спеціальних психологічних методик, але і шляхом індивідуальнх бесід, спостережень, бесід із батьками, учителями.

Діагностика розвитку учня

1.     Здоровя і фізичний розвиток.

Діагностика здоровя і фізичного розвитку учнів проводиться спільно зі шкільною медсестрою і учителем фізкультури. Стан здоров’я відсліджується за допомогою моніторингу захворюваності. Враховуються усі пропуски уроків по хворобі, види захворювань, накреслюються графіки захворюваності по місяцях. Матеріал аналізується, розробляються міри профілактики.

2.Особливості розвитку особистості.

Темперамент

У 5 класі ми вперше визначили тип темпераменту у дітей. Для більш повної картини типу темпераменту визначали самі діти, батьки і класний керівник. З урахуванням усіх складових, результати є такими:

холериків – 2

сангвініків – 8

флегматиків – 2

меланхоліків – 1

Таким чином, у класі переважаючим типом темпераменту виявився сангвінік. Перевага сангвініків у класі створює відповідний емоційний фон. Це позитивна атмосфера, захоплення цікавими справами, висока працездатність. Але є і негативні елементи. Деякі діти в класі мають яскраво виражені здібності лідера-організатора, і між ними встановлюються стосунки суперництва. Не всі трудолюбиві. Деякі діти не можуть зосереджено трудитися над домашніми завданнями. У деяких почуття завищеної самооцінки переростає у зухвальство. У такому колективі важко невпевненому в собі меланхоліку (Кооп К.). Тому з ними ведеться робота по формуванню позитивної «Я – концепції».

         Знання особливостей темпераменту дитини дозволяє класному керівнику опиратися на його сильні сторони і розвивати слабі. У перспективі це допоможе визначити, у якій сфері професійної діяльності у неї успішніше підуть справи.

«Мислителі» чи «художники»

         У 6 класі до вивчення темпераменту були добавлені методики, які дозволяють визначити переважаючий розвиток півкуль головного мозку і типу мислення. Відомо, що для людей з переважаючою правою півкулею головного мозку, характерний художній тип (яскраві образи, живе сприйняття, емоційність). Для тих, у кого домінує ліва півкуля, характерний мислячий тип (логічні роздуми, абстракція, теоретизування). Ця асиметрія формується в результаті розумової діяльності. Результати мого дослідження показали, що із 13 чоловік «мислителів» у нас 5, «художників» - 4 і дітей зі змішаним типом – 3.

         Цінність цього дослідження у тому, що ми можемо вияснити, як думають наші учні. Знаючи це, можна прогнозувати, з якими труднощами може зустрітися дитина. Так учні з аналітичним складом розуму страждають там, де потрібно розвивати уявлення. Аналітик швидше роздумує, ніж діє, краще знає теорію, чим застосовує її на практиці. Абстрактні мислителі переживають труднощі в засвоєнні фактів, що потрібно враховувати при вивчені історії, географії, інших предметів. У «художників» труднощі повязані із засвоєнням матеріалу, що позбавлений наглядної образної опори. Знання проблеми вказує шлях її вирішення. Наприклад, уяву можна розвивати за допомогою рольових ігор, інсценівок. Одночасно потрібно використовувати сильні сторони мислення.

Характер і самооцінка

         Метою цієї діагностики є збільшення психологічної компетенції батьків. Застосування методу дає можливість зробити об’єктивнішою не тільки оцінку дитини батьками, але і самооцінку школяра, а також оцінку характеру класним керівником.

№ п/п

Якості характеру

Самооцінка

дитини

Оцінка

батьками

Оцінка класним керівником

1

Добрий

 

 

 

2

Чесний

 

 

 

3

Трудолюбивий

 

 

 

4

Охайний

 

 

 

5

Уважний

 

 

 

6

Покладистий

 

 

 

7

Стриманий

 

 

 

8

Впевнений у собі

 

 

 

9

Активний

 

 

 

10

Ласкавий

 

 

 

11

Ввічливий

 

 

 

12

Відвертий

 

 

 

13

Сміливий

 

 

 

14

Чуйний

 

 

 

15

Допитливий

 

 

 

16

Кмітливий

 

 

 

17

Надійний

 

 

 

18

Правдивий

 

 

 

19

Тактовний

 

 

 

20

Терплячий

 

 

 

 

У результаті ми отримуємо цінну інформацію про те, наскільки адекватно дитина себе оцінює, про знання своєї дитини батьками. При порівнянні оцінок, ми бачимо, чого очікує дитина від батьків і від учителя. Це привід для роздумів, чи отримує дитина психологічну підтримку, визнання. Чи оптимальні вимоги до дитини.

Звичайно, з кожною дитиною і батьками треба працювати індивідуально, але є і деякі загальні тенденції. Дуже часто оцінка мамою дитини і самооцінка дитини не співпадають. Мами переоцінюють свою дитину. Ставляться до неї необєктивно. Найреальніші риси характеру виявляються ті, де більше збігів у оцінюванні.

Інтереси і нахили. Ціннісні орієнтації

Розвиток особистості учнів у ході навчально-виховного процесу залежить від того, чи співпадає він інтересам і потребам самих дітей. Учителю треба знати, які мотиви навчальної роботи кожного учня, його інтереси, нахили і керувати процесом їх формування. Це можливо лише на основі систематичного вивчення, яке проводиться шляхом спостережень за дітьми, аналізу результатів їх діяльності, у процесі спілкування класного керівника і учнів. Застосовуються і спеціальні методики: «Пізнавальний інтерес», «Пізнавальна потреба», «Що нам цікаво?».

Дуже важливо також знати, які духовні інтереси формуються у дітей. Формування духовної сфери повязане з побудовою особистістю власної ієрархії цінностей. Базова структура особистих цінностей закладається якраз у підлітковому віці.

Учіння

Із переходом у 6 клас, а можливо трохи й пізніше, у підлітків знижується загальний інтерес до навчання. Гімназія перестає бути центром духовного життя дитини, так як мотиви, що спонукали її до навчання у 5 класі (інтерес перебування в гімназії, перші результати в новому навчальному закладі і т.д.) уже задоволені, а нові. Які б відповідали віковим особливостям, не склались. До того ж міняються самі умови шкільного життя:

·        кілька учителів-предметників, а не один, як у початковій школі;

·        збільшення кількості навчальних предметів і кількості навчального матеріалу;

·        інші форми роботи на уроці.

З метою подолання цих труднощів класним керівником була розроблена чітка система відстеження успішності кожної дитини (у порівнянні з навчанням у початковій школі, у попередньому семестрі), аналізу причин виниклих труднощів, прогнозування можливих майбутніх проблем і пошук шляхів їх вирішення. Результати навчальної діяльності кожної дитини графічно відображаються за семестрами і роками.

Після виявлення причин невдач з дитиною і її батьками проводиться індивідуальна робота. Пропонуються шляхи уникнення цих неудач. З цією ж метою на малих педрадах і батьківських зборах розбираються ситуації, звертається увага на вікові труднощі і резерви розвитку. Ми намагаємось прогнозувати ситуацію, бачити завтрашній день («зону найближчого розвитку»). З учнями також проводяться заняття по культурі навчальної праці, розвитку памяті, а з батьками обговорюється питання, як допомагати дома.

Діагностика розвитку класного колективу

Учнівський колектив безперервно розвивається. Змінюється склад класу. Група п’ятикласників із різних класів початкової школи повинна у своєму розвитку дорости до колективу.

Від вивчення до прогнозування і корекції

Детальне вивчення учнів і учнівського колективу дозволяє прослідкувати увесь хід розвитку особистості в процесі виховання і навчання, планувати і доцільно направляти індивідуальну роботу з дітьми. Вивчення, знання і правильне використання факторів і закономірностей, що формують особистість учня, дозволяє досягти керованості цим процесом, прогнозувати і коректувати розвиток особистості. Класний керівник, основуючись на принципах гуманістичної психології, може надати допомогу учням у їх навчальній діяльності і спілкуванні. Звичайно, необхідно забезпечувати психічну безпеку і комфорт дітей, тому така робота в ідеалі повинна здійснюватись під контролем психолога. Дослідницька діяльність сприяє і розвитку самого учителя, удосконаленню його стосунків із учнями і батьками.

 


 

Надпись: Ступінь емоційної єдності

Етапи формування

Надпись: Міжособистісні стосунки Надпись: Рівень сформованості і згуртованості

Класний колектив

Надпись: Уява Надпись: Пам’ять Надпись: Увага Надпись: Мислення Надпись: Здібності Надпись: Загальнонавчальні уміння Надпись: Професійна орієнтація Надпись: Тривожність Надпись: Характер і самооцінка Надпись: «Мислитель» або  «художник» Надпись: Темперамент

Місце в системі міжос. стосунків

Пізнавальна діяльність

Здоровя і фізичний розвиток

Особливості розвитку особисості

Інтереси і нахили

Позашкільні звязки і заняття

Сімя

Особистіть

Учень

Гімназія

Схема аналізу класного колективу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Схема вивчення особистості учня

 


 


                    Моніторинг соціального розвитку школярів                          

                                                            (щорічно)

І.   Рівень сформованості

морально-духовних і етичних якостей

1. Анкета  

1.  Що означає термін «культура»?

2.  Як ви відноситесь до культурних заходів у житті школи і міста?

3.  Які моральні принципи ви знаєте?

4.  Як ти ставишся до виконання своїх доручень?

5.  У твого друга загубилися гроші, ти допоможеш йому?

6.  Літня людина зайшла до громадського транспорту, вільних місць немає, ти сидиш, як ти вчиниш?

7.  Заходячи до школи ти обов’язково…

8.  Чи розвинуті в учнів нашої школи моральні якості? Які саме?

9.  Мені подобається більшість з тих людей, які мене оточують! Чому саме?

10. Мої батьки для мене?

11. Я вважаю, що людям приємно зі мною спілкуватися тому, що?

12. Які, на твою думку, риси (позитивні, негативні) наявні у тебе? Перерахуй!

13. Які риси мають бути притаманні вихованій людині?

14. На яких принципах ти будуєш свої відносини з друзями, однокласниками, дорослими?

15. Що, на вашу думку, можна зробити для того, щоб процес спілкування і взаємодії між людьми приносив лише позитив?

16. Чи часто ви говорите приємне людям для того, щоб підвищити їм настрій?

17. Чи полюбляєте ви злі жарти?

18. Ви злопам’ятні?

19. Чи можете  ви терпляче вислухати навіть те, що вас зовсім вас не цікавить?

20. Чи станете ви насміхатися з будь-кого, щоб розвеселити оточуючих?

 

1-6 низький рівень

7-12 середній рівень

13-20 високий рівень 

 

 

 

                                                     

 

 

 

 

                                                   

 


 

2.     АНКЕТА

 

 1 .Що таке, на вашу думку, морально-духовні цінності?

2.Проранжуйте морально-духовні цінності відповідно до власного світогляду:

         Людяність